Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Ovoce a zelenina ze Zelňáku nebo z Moravského náměstí?

Když se začal opravovat Zelný trh a tamní prodejci zeleniny a dalších produktů se dozvěděli o stěhování na Moravské náměstí, začali se preventivně bouřit a argumentovat špatnou dostupností, nemožností parkovat a obavami ze ztráty zákazníků. Zdálo se jim, že tři chodníky sbíhající se u fontány nebudou stačit.

Skoro od začátku ale i rychlá procházka podél Moravského náměstí odhalí, že pusto prázdno na novém tržišti rozhodně není. Zatímco pro některé štamgasty Zelného trhu to je na nové místo daleko, stánky se přestěhovaly blíže ke stovkám jiných zákazníků, pro které byl daleko Zelný trh. Jezdí tam pět tramvajových linek z více směrů. A je tu ještě jeden rozdíl: i kdyby na Zelném trhu žádné stánky nebyly, nikdy to nebude pusté místo, protože to je náměstí v centru města, pěší zóna, s několika kavárnami, hotelem, dvěma divadly… Na Moravském náměstí se většinou jen polehává na starých a nijak vábných lavičkách na místě, které k odpočinku přesvědčí jen ty nejotrlejší.

Jestli Zelný trh v něčem vede, tak v atmosféře. Ale jen těsně, protože dodávky, přívěsy a jiné dopravní prostředky trhovců tam stávaly, kde to šlo. Hromady krabic a biologického odpadu také vypadají mnohem lépe na poněkud odolnějším Moravském náměstí. Nabízí se myšlenka, že pro nově vydlážděný Zelný trh budou stánky větší zátěží než pro jejich současné místo, kde je poctivý asfalt. A Brňané aspoň nebudou mít ten pocit, že náměstí opravené za nemalé peníze po pár týdnech vypadá, jako kdyby se nikdy neopravovalo. Kdo kupuje zeleninu od malých pěstitelů z přesvědčení, cestu na Moravské náměstí klidně podnikne. Stejně jako jiní zákazníci, kteří si myslí, že tím ušetří. Lidé žijící v samotném centru Brna, kteří chodí na zeleninové trhy jen pro ten pocit, že žijí jak Francouzi nebo Italové, jsou téměř jistě v menšině.

Obyvatelé velkých měst jsou velmi přizpůsobiví a často si zvyknou skoro na všechno. Zezačátku hrozně vadila zelená Omega na náměstí Svobody, o „orloji“ nemluvě. Zezačátku se Juliánovští málem chtěli odtrhnout od Brna, když jim dopravní podnik bral jejich třináctku. A co se stalo? V Omeze se prodávají potraviny, noviny, cigarety a další věci, které člověk má rád po ruce. A tramvaj číslo devět jezdí také a nikdo kvůli ní neumřel. Zelenina z Moravského náměstí chutná stejně a určitě si nejeden zákazník nakoupil více kilogramů toho či onoho právě díky blízké zastávce. Být to na Zelném trhu, se stejně těžkým nákupem by se asi nevláčel a raději šel do nějaké té sídlištní samoobsluhy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Krátce po velkých změnách ve vlakové dopravě během letních prázdnin musí cestující počítat s dalšími výlukami na železniční trati.
18.09.2017 - 08:30
Ceny bytů v České republice stále rostou a současný stav neovlivnily ani prázdninové měsíce. V meziročním srovnání nyní pořídí Češi nové bydlení až o 20 % dráž a průměrná rodina tak na vlastní...
17.09.2017 - 19:58
Komentáře