Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Lákavé bydlení na Manhattanu

Nejvyšší mrakodrap v České republice je téměř hotový. Bytové jednotky, které nabízí, byly prodány dávno předtím, než z budovy zmizelo lešení. Bydlení v brněnském Manhattanu je lákavé. Je ale otázka, jestli se budoucí nájemníci vůbec zamysleli nad tím, kam budou mít výhled z oken. V „zemi nikoho“ mezi větvemi kolejišť směřujících na hlavní nádraží totiž neustále roste obrovské smetiště. Takový je výhled na východ, pokud se obyvatel nedívá na horizont, ale dolů na zem.

Podle všeho se jedná o pozemky Správy železniční a dopravní cesty, která má s daným územím své plány v rámci rekonstrukce železničního uzlu Brno, ať už tento projekt dopadne jakkoliv (stávající, nebo odsunutá poloha). Ve stejných místech má také řada Brňanů zahrádky – ti musejí od jara do podzimu objíždět hromady komunálního odpadu, jehož úklid by velmi pravděpodobně nebral konce. Je záhadou, komu se vyplatí vynaložit čas a energii, aby cestoval na takové místo a skládal odpad na těžko dostupné místo, když je jednodušší přijet ke snadno dostupnému kontejneru.

 

Přitom zelených ploch, které stále ještě připomínají les nebo venkov, v (širším) centru Brna ubývá. Některé zahrádkářské kolonie se postupně mění v trvale obydlené ulice, které mají oproti satelitům jednu obrovskou výhodu: souvislou vzrostlou vegetaci. Například v okolí horního konce ulice Vinohrady, která byla donedávna skvělým místem na procházky s kočárkem, si chodci na silnici (chodník tam není) musejí dávat stále větší pozor na auta – přestože je na jejím začátku značka zakazující vjezd. A lidé trvale zabydlují i kdysi výlučně zahrádkářské kolonie mezi Brnem a Modřicemi nebo v Medlánkách.

Nebývají tam chodníky (aspoň ne všude) a na všechna místa je to daleko, takže se rodiny neobjedou bez jednoho nebo dvou aut. Do těchto míst se navíc ani nedostane (a velmi pravděpodobně ani nikdy nebude jezdit) hromadná doprava. Přestože lidé bydlí ve městě, vykazuje jejich životní styl mnohé znaky života v satelitech, kde si sousedé málem vidí do oken. V tom mají budoucí obyvatelé AZ Tower s částečnou vyhlídkou na smetiště přeci jen výhodu: mají jistotu, co je nebo v budoucnu bude v jejich okolí. Ve zmiňovaných Medlánkách stále „hrozí“ v územním plánu zanesený  obchvat, který by narušil vesnický ráz městské části a zrušil rekreační spojení s Brněnskou přehradnou ve prospěch tranzitní dopravy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Komentáře