Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Lákavé bydlení na Manhattanu

Nejvyšší mrakodrap v České republice je téměř hotový. Bytové jednotky, které nabízí, byly prodány dávno předtím, než z budovy zmizelo lešení. Bydlení v brněnském Manhattanu je lákavé. Je ale otázka, jestli se budoucí nájemníci vůbec zamysleli nad tím, kam budou mít výhled z oken. V „zemi nikoho“ mezi větvemi kolejišť směřujících na hlavní nádraží totiž neustále roste obrovské smetiště. Takový je výhled na východ, pokud se obyvatel nedívá na horizont, ale dolů na zem.

Podle všeho se jedná o pozemky Správy železniční a dopravní cesty, která má s daným územím své plány v rámci rekonstrukce železničního uzlu Brno, ať už tento projekt dopadne jakkoliv (stávající, nebo odsunutá poloha). Ve stejných místech má také řada Brňanů zahrádky – ti musejí od jara do podzimu objíždět hromady komunálního odpadu, jehož úklid by velmi pravděpodobně nebral konce. Je záhadou, komu se vyplatí vynaložit čas a energii, aby cestoval na takové místo a skládal odpad na těžko dostupné místo, když je jednodušší přijet ke snadno dostupnému kontejneru.

 

Přitom zelených ploch, které stále ještě připomínají les nebo venkov, v (širším) centru Brna ubývá. Některé zahrádkářské kolonie se postupně mění v trvale obydlené ulice, které mají oproti satelitům jednu obrovskou výhodu: souvislou vzrostlou vegetaci. Například v okolí horního konce ulice Vinohrady, která byla donedávna skvělým místem na procházky s kočárkem, si chodci na silnici (chodník tam není) musejí dávat stále větší pozor na auta – přestože je na jejím začátku značka zakazující vjezd. A lidé trvale zabydlují i kdysi výlučně zahrádkářské kolonie mezi Brnem a Modřicemi nebo v Medlánkách.

Nebývají tam chodníky (aspoň ne všude) a na všechna místa je to daleko, takže se rodiny neobjedou bez jednoho nebo dvou aut. Do těchto míst se navíc ani nedostane (a velmi pravděpodobně ani nikdy nebude jezdit) hromadná doprava. Přestože lidé bydlí ve městě, vykazuje jejich životní styl mnohé znaky života v satelitech, kde si sousedé málem vidí do oken. V tom mají budoucí obyvatelé AZ Tower s částečnou vyhlídkou na smetiště přeci jen výhodu: mají jistotu, co je nebo v budoucnu bude v jejich okolí. Ve zmiňovaných Medlánkách stále „hrozí“ v územním plánu zanesený  obchvat, který by narušil vesnický ráz městské části a zrušil rekreační spojení s Brněnskou přehradnou ve prospěch tranzitní dopravy.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Komentáře