Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky: Kultura cestování v městské hromadné dopravě

Brněnský dopravní podnik zvýšil pokuty. Místo tisíce korun zaplatí hříšníci o polovinu více. Pokud zaplatí na místě nebo do pěti dnů, bude je to stát osm set místo dosavadních sedmi set. Stejně jako v jiných městech si dopravce od této změny slibuje větší ukázněnost cestujících.

Je jasné, že mnozí černí pasažéři jsou zdatní matematici a umějí si spočítat roční náklady na měsíční jízdenky a tyto náklady srovnat s počtem jízd načerno (protože někdy si tu jízdenku přeci jen koupí), pravděpodobností setkání s revizorem a z toho plynoucími náklady na pokuty. Mnohým to asi vychází, mnohým možná ne. Už jedna pokuta je vyšší než cena měsíční jízdenky pro dospělého. Ozývají se hlasy, že by městská hromadná doprava měla být zadarmo, kvůli tomu, jak to v ní vypadá. Jenže paradoxně právě kvůli neutěšenému stavu některých vozidel (hlavně zadních vozů souprav) se kromě pokut zvyšuje také jízdné těm poctivým. Výměna jednoho okna stojí, alespoň podle informací na samolepkách, pět tisíc korun. To je v přepočtu asi tři a půl černého pasažéra. A protože ve městě všechno souvisí se vším, existuje souvislost mezi výší pokut pro černé pasažéry a hustotou dopravy. Zejména v letních měsících, kdy teplota v tramvajích a autobusech překračovala čtyřicítku bez možnosti větrat jinak než během stání v zastávkách, usedali mnozí Brňané do vlastních aut, než aby se trápili v neklimatizovaných vozech, namačkáni na cizí lidi, z nichž mnozí asi v životě neměli v ruce parfém. Kdyby nemusel dopravní podnik opravovat vozy poničené vandaly nebo vymáhat dluhy z neplatičů pokut, mohl by v zimě chladit prostory pro cestující podobně, jako je v zimě vytápí, a náklady spojené s klimatizováním by jej určitě tak netrápily (ve srovnání s vandalským řáděním). V této souvislosti se nabízí otázka, jak na vandaly zapůsobí nová kampaň „No tag!“ – jestli se začnou předhánět, kdo svým tagem „ozdobí“ polep tramvaje. Se všímavostí veřejnosti je vždycky problém, protože se už několikrát stalo, že snaživý svědek na svoji snaživost doplatil, když byl napaden nebo když si dotyčný pachatel v průběhu líčení nebo řešení přestupku zjistil svědkovo celé jméno a adresu. Podobné kampaně zaměřené na „všímavost“ veřejnosti by totiž měly mít naprosto jasnou a jednoznačnou oporu v zastřešující legislativě, což v současnosti rozhodně nemají.

Petr Bokůvka

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře