Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - K Brněnské přehradě auta nepatří

Není to tak dávno, co se na nudistickou pláž na Brněnské přehradě dalo dostat dvěma způsoby: prudce se svažující cestou vedoucí kolem stánku s občerstvením a zadní cestičkou kolem jakési chaty, která se už tehdy od ostatních, skromnějších chatiček dost odlišovala. Pak si ale majitelé oněch chatiček vymohli částečně „textilní provoz“. Nudistická pláž byla zkrácena, nespíše proto, aby se chudáci nemuseli svlékat jak Škopkovi v Troškově filmu.

Teď jim ovšem mnohem více pije krev „Mackova chata“. Ta, kolem které se kdysi chodilo na nudapláž. Pokud by se dělala anketa, určitě by se našel nejeden vlastník okolních domečků, který by rád vyměnil někdejší velkou nudapláž za zbourání toho, co by tam po nedávné rekonstrukci pravděpodobně ani nemělo stát.

Je vůbec s podivem, že někdo tak usilovně znásilňuje přírodu civilizačními vymoženostmi, před kterými lidé spíše do té přírody utíkají. Není to jen problém Mackovy chaty, ale i nedalekého parkoviště na Osadě: z nějakého záhadného důvodu se lidé na cestě k vodě do přírody musejí přivézt autem až do vzdálenosti pár desítek metrů od vlastní pláže, přitom by mohli jít půl hodiny pěšky z parkoviště u přístaviště. Tento přístup, až na ojedinělé výjimky, zatím funguje například v Mariánském údolí. Tam se davy lidí dostávají k nádržím spořádaně pěšky či na kole – a to i malé děti, pro které je každý „dospělácký kilometr“ přinejmenším dvojnásobnou vzdáleností. A zrovna argument o dětech, pro které je to daleko, u Osady moc neobstojí, protože drtivá většina autem dorazivších návštěvníků jsou páry středního věku.

Lidé, kteří na budovy a pozemky kolem přehrady nemají žádné vazby, by tam autem vůbec neměli jezdit. Pokud tam jezdí za účelem trávení volného času a rekreace, nemohou popřít, že jejich auto je v rozporu s volnočasovými záměry jiných lidí. Jinými slovy, kdo chce odpočívat „v lese“, dostane se tam jinak než autem. Regulace vjezdu do lesa by jistě byla možná, pokud by se skutečně omezila jen na majitele nemovitostí, například přes smlouvy o zřízení věcného břemene chůze a jízdy.

Něco jiného je fenomén, který se v poslední době rozšiřuje po zahrádkářských koloniích – výstavba rodinných domů na místě někdejších zahradních chatek. Kolonie totiž slouží primárně vlastníkům a nikdo jiný tam teoreticky nemá co dělat, pokud „jen“ neprochází, nevenčí psa nebo neprojíždí na kole dopravně klidnějším (a tedy bezpečnějším) úsekem.

Při úpravě režimu na Brněnské přehradě by se vedení města mohlo inspirovat v Berlíně, kde se na cestičkách kolem stovek jezer lidé nemusejí bát aut a kde nikomu nepřijde divné auto nechat třeba kilometr až dva od místa, kam míří. A kde rekreační zóna zůstane rekreační zónou podle všech zavedených pravidel, i kdyby si tam chtěla postavit Angela Merkelová kadibudku.     

Autor: 
redakce
Aktuálně
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Komentáře