Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - K Brněnské přehradě auta nepatří

Není to tak dávno, co se na nudistickou pláž na Brněnské přehradě dalo dostat dvěma způsoby: prudce se svažující cestou vedoucí kolem stánku s občerstvením a zadní cestičkou kolem jakési chaty, která se už tehdy od ostatních, skromnějších chatiček dost odlišovala. Pak si ale majitelé oněch chatiček vymohli částečně „textilní provoz“. Nudistická pláž byla zkrácena, nespíše proto, aby se chudáci nemuseli svlékat jak Škopkovi v Troškově filmu.

Teď jim ovšem mnohem více pije krev „Mackova chata“. Ta, kolem které se kdysi chodilo na nudapláž. Pokud by se dělala anketa, určitě by se našel nejeden vlastník okolních domečků, který by rád vyměnil někdejší velkou nudapláž za zbourání toho, co by tam po nedávné rekonstrukci pravděpodobně ani nemělo stát.

Je vůbec s podivem, že někdo tak usilovně znásilňuje přírodu civilizačními vymoženostmi, před kterými lidé spíše do té přírody utíkají. Není to jen problém Mackovy chaty, ale i nedalekého parkoviště na Osadě: z nějakého záhadného důvodu se lidé na cestě k vodě do přírody musejí přivézt autem až do vzdálenosti pár desítek metrů od vlastní pláže, přitom by mohli jít půl hodiny pěšky z parkoviště u přístaviště. Tento přístup, až na ojedinělé výjimky, zatím funguje například v Mariánském údolí. Tam se davy lidí dostávají k nádržím spořádaně pěšky či na kole – a to i malé děti, pro které je každý „dospělácký kilometr“ přinejmenším dvojnásobnou vzdáleností. A zrovna argument o dětech, pro které je to daleko, u Osady moc neobstojí, protože drtivá většina autem dorazivších návštěvníků jsou páry středního věku.

Lidé, kteří na budovy a pozemky kolem přehrady nemají žádné vazby, by tam autem vůbec neměli jezdit. Pokud tam jezdí za účelem trávení volného času a rekreace, nemohou popřít, že jejich auto je v rozporu s volnočasovými záměry jiných lidí. Jinými slovy, kdo chce odpočívat „v lese“, dostane se tam jinak než autem. Regulace vjezdu do lesa by jistě byla možná, pokud by se skutečně omezila jen na majitele nemovitostí, například přes smlouvy o zřízení věcného břemene chůze a jízdy.

Něco jiného je fenomén, který se v poslední době rozšiřuje po zahrádkářských koloniích – výstavba rodinných domů na místě někdejších zahradních chatek. Kolonie totiž slouží primárně vlastníkům a nikdo jiný tam teoreticky nemá co dělat, pokud „jen“ neprochází, nevenčí psa nebo neprojíždí na kole dopravně klidnějším (a tedy bezpečnějším) úsekem.

Při úpravě režimu na Brněnské přehradě by se vedení města mohlo inspirovat v Berlíně, kde se na cestičkách kolem stovek jezer lidé nemusejí bát aut a kde nikomu nepřijde divné auto nechat třeba kilometr až dva od místa, kam míří. A kde rekreační zóna zůstane rekreační zónou podle všech zavedených pravidel, i kdyby si tam chtěla postavit Angela Merkelová kadibudku.     

Autor: 
redakce
Aktuálně
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Dva náctiletí mladíci se rozhodli kvůli penězům napadnout dva muže na ulici Bašty. Jednoho z nich udeřili pěstí, až kvůli ráně upadl na zem. Následně mu surově dupli na hlavu. Nyní jim hrozí až...
17.09.2018 - 13:54
Janáčkovo kulturní centrum Foto: MMB, Konior Studio
Patrně nejlepší koncertní sál ve střední Evropě. Tak se mluví o Janáčkově kulturním centru s kapacitou třináct set lidí a dvě stě místnostmi.Projekční tým v pátek představil návrh centra, které by...
17.09.2018 - 07:00
Čtrnáctiletou dívku včera ve čtyři hodiny ráno podpíraly v Králově Poli tři další děti.
16.09.2018 - 18:21
Nezáleží na tom, zda patříte k vyznavačům aktivního životního stylu, plánujete založit rodinu či naopak vyhledáváte klid a možnosti k zaslouženému relaxu. Uvažujete-li nad koupí nového bydlení a...
16.09.2018 - 08:29
Komentáře