Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Jednočlenné domácnosti nejsou v Brně výjimkou

Podle statistiků přibývá na jižní Moravě jednočlenných domácností. Mohou za to prý lidé, kteří zjistí, že se svojí manželkou či manželem už nemohou být, nebo ti, kteří zatím nikoho takového nechtějí. Nejvíce takových lidí je podle výsledků tohoto průzkumu v Brně.

Něco jiného je ovšem říct „v Brně“ a něco jiného zase „z Brna“. Brno samozřejmě láká rozvedené z celého kraje, možná z velké části Moravy, protože po rozvodu na malém městě nebo vesnici, kde jeden z manželů opouští společný domek, nic jiného nezbývá. A pokud takový člověk neskončí po rozvodovém řízení oholený na kost a s jednou taškou, je jeho přítomnost v Brně dobrou zprávou pro místní ekonomiku.

Totéž platí pro druhé jmenované. Být několik let po škole singl ve vlastním má mnohem více výhod než nevýhod. Už to není jako kdysi, kdy šel syn od maminky rovnou k manželce, která plynule převzala všechny specifické úlohy, a z novomanžela se pak mohl stát typický lenoch, jehož oblíbenou větou je „co je k večeři“. Tehdy bylo pro mnohé lidi, zejména z vesnice, vrcholem štěstí mít někoho, komu budou říkat „mámo“ nebo „táto“, ale nebude to jejich rodič. Dnes žijí v Brně desítky tisíc lidí, kteří se mohou na večeři ptát jedině sami sebe a sami si také odpoví. Mimo jiné i díky nim ale v Brně mohou existovat desítky a stovky míst určených k trávení volného času a při troše štěstí i tomu seznamování.

Typicky brněnskou nástrahou je v tomto směru praxe požadovat provize za prodej bytu po budoucích kupujících. Takže mladý muž či žena toužící po vlastním bydlení musí použít vlastní nebo rodičovské úspory na odměnu realitce, která velmi často neudělá pro realizaci prodeje téměř nic, místo aby je použil či použila na hezké vybavení nebo rezervu na horší časy. Není potom divu, že i ve vztahu se lidé nechtějí vzdát bydlení, na které si vydělali a které si zařídili podle sebe. V době, kdy podle kolonek statistiků singles ještě neexistovali, šel potomek hlavně na vesnici „do vlastního“ tak, že se mu přestavělo horní patro a v jednom domě tak žily tři generace.

Mají-li se lidé kolem třicítky ve 21. století někde seznamovat, musí žít sami. Na pokoj u rodičů ještě nikdy žádný muž 25+ žádnou ženu nezískal. To ale neznamená, že tito singles sami jsou. Žádná ze statistik nemůže podchytit životní styl zahrnující tři volnější vztahy současně nebo jeden vážnější, kdy má přítelkyně vlastní byt, který si – stejně jako její partner – pořídila v době, kdy byla sama.

A možná i proto mají statistici tak zkreslená čísla. V Brně se prostě singles mají líp díky kavárnám, společenským akcím anebo sportovnímu vyžití… prostě místům, kde se na ně nebude nikdo dívat přes prsty. I v jednadvacátém století totiž na vesnicích přetrvává buranství a potřeba lidí středního věku pomlouvat tu divnou holku odvedle, která ještě v pětadvaceti nemá chlapa a dvě děti.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře