Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Jaký máte vztah k místu, kde bydlíte?

V posledním čísle radničního zpravodaje se místostarosta Starého Lískovce podivuje nad tím, v jakém stavu jsou veřejná prostranství a tamní mobiliář a zeleň jen krátce poté, co byly za nemalé peníze zrekonstruovány.

To, že si nevymýšlí a nepřehání, je vidět například kolem zastávky Osová: počmárané koše na odpadky, hromady nedopalků a naprosto nepochopitelné zkratky v trávě v místech, kde dlážděných chodníků už nemůže být více a kde příslušné zkratky ušetřily vandalům maximálně deset kroků. Přitom právě Osová a její okolí se vyznačují betonovými plochami, na kterých tvoří brněnský umělec Timo. Jeho tvorbě se nedá upřít nápaditost v obsahu a formě, zatímco jinak naprostá většina graffiti není nic jiného než vandalismus. Betonové stěně, která má jen podpůrnou funkci a která nepatří soukromému secesnímu domu zrekonstruovanému za soukromé peníze, neublíží celkem povedená malůvka vlka s komiksovou bublinou říkající „Nakresli mi beránka“.

Na brněnských zastávkách, včetně těch, o kterých možná píše místostarosta, to vůbec nevypadá, že by kouření na nich bylo zakázáno. Kuřáci prý mají výmluvu, proč končí nedopalky v trávě nebo kolejišti: odpadkové koše nemají popelníčky, a když vhodí čerstvý nedopalek mezi ostatní odpad, hrozí požár. Nejspíš nemá cenu argumentovat, že v takovém případě by tak neměl kouřit vůbec a že by to měl vydržet na místo, kde k tomu bude mít podmínky. Je to zvláštní: povinnost uklízet po psech je zákonnými předpisy stanovena a prosazována, ovšem povinnost kuřáků uklízet po sobě nikoliv.

 

Není náhoda, že v satelitech nebývá na ulici ani smítko, že obyvatelé ulic lemovaných rodinnými domy pořízenými na hypotéku či z úspor nejsou tak padlí na hlavu, aby dobrovolně snižovali kvalitu bydlení, které je stojí tolik peněz a energie. Slušní lidé na sídlištích mají tu smůlu, že tam s nimi žijí jedinci, jejichž jediným úspěchem je zničené cokoliv, aniž by je přitom někdo viděl nebo chytil, a kteří mají k místu bydliště velice povrchní vztah.

Šéf Student Agency Radim Jančura nedávno v rozhovoru pro tyto noviny uvedl, že projevy vandalismu je třeba rychle odstraňovat, protože jinak prý o to rychleji přibývají další. Bohužel, pro veřejné rozpočty to až tak úplně neplatí, takže se lidé musejí stále častěji dívat dlouhé měsíce na ten samý odpadkový koš, na který se už nové graffiti nevejde, než aby tam byl každý měsíc nový, který stejně vydrží v neporušeném stavu možná týden.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Kožní problémy, tělesné bolesti a řadu dalších zdravotních neduhů, které sužují mnoho lidí, lze u nás řešit zákonnými produkty z konopí. Od prosince roku 2016 mohou obyvatelé moravské metropole Brno...
18.09.2017 - 20:03
Pokoje zalité sluncem a doširoka otevřené okenice, se kterými si pohrává lehký vánek se slanou příchutí. A šplouchání moře. Idylická představa bydlení, která ožívá především nyní, v čase...
18.09.2017 - 18:18
Řidiči si v centru Brna musí připravit pevné nervy. K mnoha uzavírkám se dnes přidala další. Jejich trpělivost prověří zákaz vjezdu do Křenové ulice.
18.09.2017 - 12:41
Komentáře