Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Chodník se v zimě neudržuje!

Chodit od března do listopadu každý den nejméně dvakrát kolem cedulky oznamující, že daný chodník se v zimě neudržuje, je trochu zvláštní. Už za několik dnů ale bude podobné varování opět aktuální a lidé si na mnoha místech Brna budou zase muset dávat velký pozor, případně chodit úplně jinudy. Začíná zimní údržba.

Je jasné, že postarat se v zimě o všechny chodníky, cesty a náměstí není možné. Mnohá města a městské části to řeší paušálním pojištěním odpovědnosti v souvislosti s úrazy chodců na neudržovaných chodnících. Údajně je to levnější než každodenní nebo intenzivní odklízení a odvoz sněhu. To je sice pravda, ale částka, kterou získá zraněný občan, určitě nesplňuje jeho představu o spravedlivém odškodnění za to, že bude mít několik týdnů v zimě ortézu nebo dokonce „nechodící“ sádru.

 

Varovné cedule visí snad ve všech městských částech, nejviditelnější výjimku tvoří frekventované Brno-střed, kde radnice zajišťovala úklid ulic už v době, kdy tato povinnost platila pro majitele přilehlých domů. Vedení členitějších městských částí ale argumentují, že se výstrahy používají hlavně na méně důležitějších chodnících, u nichž existuje schůdnější alternativa. Jistě existují místa, která toto kritérium nesplňují, například část cesty mezi zastávkou Osová a ulicí U Leskavy ve Starém Lískovci anebo několik chodníků v okolí Vychodilovy ulice, které vedou směrem k zastávce trolejbusu.

Dobrou zprávou nepochybně je, že se najdou desítky lidí, kteří i nadále dělají to, na co byli léta zvyklí. I když by nemuseli. Odklízejí sníh a sypou chodníky kolem „svého“ domu, i když tam žijí jen v nájmu, protože nejsou spokojení s technickou stránkou údržby. Vadí jim například multikáry se štěrkem.

 

Ve větších městech bývá obvyklé nasazovat na boj se sněhem nezaměstnané. Mnohdy to ale bývá až ve chvíli, kdy nastane skutečná kalamita. S ohledem na to, jak napjaté rozpočty Brno a jeho městské části v poslední době mají, by se nabízela myšlenka, aby většinu ulic odklízeli jen nezaměstnaní a na techniku zůstaly velké plochy a silnice. Až se budou Brňané ploužit malými krůčky od domu k zastávce hromadné dopravy po neuklizeném chodníku, určitě je to napadne.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Včera před desátou hodinou večer přijali záchranáři oznámení, že ve vodní nádrži Nové Mlýny se topí mladý muž.
12.08.2018 - 19:56
Komentáře