Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Chodník se v zimě neudržuje!

Chodit od března do listopadu každý den nejméně dvakrát kolem cedulky oznamující, že daný chodník se v zimě neudržuje, je trochu zvláštní. Už za několik dnů ale bude podobné varování opět aktuální a lidé si na mnoha místech Brna budou zase muset dávat velký pozor, případně chodit úplně jinudy. Začíná zimní údržba.

Je jasné, že postarat se v zimě o všechny chodníky, cesty a náměstí není možné. Mnohá města a městské části to řeší paušálním pojištěním odpovědnosti v souvislosti s úrazy chodců na neudržovaných chodnících. Údajně je to levnější než každodenní nebo intenzivní odklízení a odvoz sněhu. To je sice pravda, ale částka, kterou získá zraněný občan, určitě nesplňuje jeho představu o spravedlivém odškodnění za to, že bude mít několik týdnů v zimě ortézu nebo dokonce „nechodící“ sádru.

 

Varovné cedule visí snad ve všech městských částech, nejviditelnější výjimku tvoří frekventované Brno-střed, kde radnice zajišťovala úklid ulic už v době, kdy tato povinnost platila pro majitele přilehlých domů. Vedení členitějších městských částí ale argumentují, že se výstrahy používají hlavně na méně důležitějších chodnících, u nichž existuje schůdnější alternativa. Jistě existují místa, která toto kritérium nesplňují, například část cesty mezi zastávkou Osová a ulicí U Leskavy ve Starém Lískovci anebo několik chodníků v okolí Vychodilovy ulice, které vedou směrem k zastávce trolejbusu.

Dobrou zprávou nepochybně je, že se najdou desítky lidí, kteří i nadále dělají to, na co byli léta zvyklí. I když by nemuseli. Odklízejí sníh a sypou chodníky kolem „svého“ domu, i když tam žijí jen v nájmu, protože nejsou spokojení s technickou stránkou údržby. Vadí jim například multikáry se štěrkem.

 

Ve větších městech bývá obvyklé nasazovat na boj se sněhem nezaměstnané. Mnohdy to ale bývá až ve chvíli, kdy nastane skutečná kalamita. S ohledem na to, jak napjaté rozpočty Brno a jeho městské části v poslední době mají, by se nabízela myšlenka, aby většinu ulic odklízeli jen nezaměstnaní a na techniku zůstaly velké plochy a silnice. Až se budou Brňané ploužit malými krůčky od domu k zastávce hromadné dopravy po neuklizeném chodníku, určitě je to napadne.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Dálnice D1 Foto: Centrum news
U kulatého stolu se dnes sešel ministr dopravy Dan Ťok s představiteli Jihomoravského kraje v čele s hejtmanem Bohumilem Šimkem. Zúčastnil se i brněnský primátor Petr Vokřál. Hlavním tématem byla...
16.02.2018 - 14:25
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Zákazníkovi cykloprodejny v centru města ukradl zloděj kolo, které nechal stát nezamčené. Přivolaní strážníci ohlásili případ svým kolegům a za čtvrt hodiny se zloděj i s kolem našel.
16.02.2018 - 07:54
K dopravní nehodě ve východní části města vyjížděli dnes kolem půl jedné ráno brněnští strážníci.
15.02.2018 - 18:46
Stany záchranářů Foto: ZZS JMK
Olympijský park na výstavišti plný různých sportů s sebou přináší i drobná zranění. Hned první týden stihli záchranáři ošetřit téměř dvacítku pacientů.
15.02.2018 - 11:45
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Pes, který utekl majitelce do psího výběhu, pomohl policii s odhalením osoby v pátrání. Majitelka zatoulaného psa jej našla u strážníků, kteří si ověřili totožnost ženy. Ukázalo se, že právě...
15.02.2018 - 07:48
Komentáře