Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Chodník se v zimě neudržuje!

Chodit od března do listopadu každý den nejméně dvakrát kolem cedulky oznamující, že daný chodník se v zimě neudržuje, je trochu zvláštní. Už za několik dnů ale bude podobné varování opět aktuální a lidé si na mnoha místech Brna budou zase muset dávat velký pozor, případně chodit úplně jinudy. Začíná zimní údržba.

Je jasné, že postarat se v zimě o všechny chodníky, cesty a náměstí není možné. Mnohá města a městské části to řeší paušálním pojištěním odpovědnosti v souvislosti s úrazy chodců na neudržovaných chodnících. Údajně je to levnější než každodenní nebo intenzivní odklízení a odvoz sněhu. To je sice pravda, ale částka, kterou získá zraněný občan, určitě nesplňuje jeho představu o spravedlivém odškodnění za to, že bude mít několik týdnů v zimě ortézu nebo dokonce „nechodící“ sádru.

 

Varovné cedule visí snad ve všech městských částech, nejviditelnější výjimku tvoří frekventované Brno-střed, kde radnice zajišťovala úklid ulic už v době, kdy tato povinnost platila pro majitele přilehlých domů. Vedení členitějších městských částí ale argumentují, že se výstrahy používají hlavně na méně důležitějších chodnících, u nichž existuje schůdnější alternativa. Jistě existují místa, která toto kritérium nesplňují, například část cesty mezi zastávkou Osová a ulicí U Leskavy ve Starém Lískovci anebo několik chodníků v okolí Vychodilovy ulice, které vedou směrem k zastávce trolejbusu.

Dobrou zprávou nepochybně je, že se najdou desítky lidí, kteří i nadále dělají to, na co byli léta zvyklí. I když by nemuseli. Odklízejí sníh a sypou chodníky kolem „svého“ domu, i když tam žijí jen v nájmu, protože nejsou spokojení s technickou stránkou údržby. Vadí jim například multikáry se štěrkem.

 

Ve větších městech bývá obvyklé nasazovat na boj se sněhem nezaměstnané. Mnohdy to ale bývá až ve chvíli, kdy nastane skutečná kalamita. S ohledem na to, jak napjaté rozpočty Brno a jeho městské části v poslední době mají, by se nabízela myšlenka, aby většinu ulic odklízeli jen nezaměstnaní a na techniku zůstaly velké plochy a silnice. Až se budou Brňané ploužit malými krůčky od domu k zastávce hromadné dopravy po neuklizeném chodníku, určitě je to napadne.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře