Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Aupark? A co se Zvonařkou?

Vedle brněnského autobusového nádraží Zvonařka velmi pravděpodobně vyroste další obchodní a nákupní centrum. Aupark má být jmenovcem centra, které se už nějakých deset let nachází v bratislavské Petržalce. Když vznikalo, široko daleko nic podobného nebylo, takže ani ty protesty lidí ze sídliště nebyly tak zásadní jako to, co nyní předvádí Brnění. Možná i proto, že horší než tehdejší Petržalka to být nemohlo.

V Brně je to trochu jiné. Velmi pravděpodobně totiž Aupark vyroste a otevře ještě dříve, než se cokoliv podaří udělat s vedle stojící Zvonařkou. Brloh lemovaný z jedné strany řadou stánků, ve které stále ještě vítězí prodejny vietnamského šuntu nad službami, které by na moderním autobusovém nádraží měly být, se za poslední desetiletí změnil jen minimálně. Největší ostudou je odbavovací hala, která připomíná sedmdesátá léta a ve které z nějakého záhadného důvodu sídlí cestovka a v zimě občas spí bezdomovci. Jako z filmu se sedmdesátek také působí cedulka s otvírací dobou na dveřích, podle které má nádraží na povel člověk, který je profesorem, doktorem a doktorem věd. Evidentně i tři tituly jsou člověku nanic, když nádraží vypadá tak, jak vypadá.

Něco je špatně, když brněnské cestovní kanceláře, za jejichž autobusy by provozovatel Zvonařky mohl inkasovat slušné peníze, musejí odjíždět z parkovišť například u hřbitova, kam lidé svážejí své (na dovolenou odjíždějící) příbuzné auty. Na dotyčných parkovištích není kde sedět, lidé bojují o každý strom (ve snaze najít stín v letním vedru) a jedinou službou jsou přenosné toalety. V případě zpoždění svozových autobusů, které po cestě do Chorvatska vyjíždějí například z Ostravy, nezbývá než sedět na kufru.

Na místě plánovaného Auparku mohlo už několik let stát nové vzdušné nádraží, zastřešené jen nad nástupišti, i s čekárnami a službami i pro charterové spoje. S kavárnami, čekárnami pro rodiče s dětmi, internetovou kavárnou, ale hlavně bez prodejen levných hadrů. Nebylo by to nic, co by zásadně narušovalo územní plán, protože ta stará nástupiště tam ještě dnes jsou vidět. A v kontextu nového jižního centra by takové nové nádraží bylo i „hezčí“ než současná Zvonařka. Ta totiž vzbuzuje dojem, že se jí město už nikdy nezbaví a že takto zůstane navěky. Pokud by se totiž měla opravovat s vyloučením provozu, neexistuje alternativní řešení. Zatímco Praha by čistě teoreticky mohla při přestavbě Florence všechen provoz vyhnat a ukončovat na periferii (Zličín, Černý Most, Na Knížecí a Roztylech), jediné staré nádraží v Brně je ještě víc v centru a už teď praská ve švech při běžném provozu žlutých autobusů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
V pátek 21.9. odstartovalo finále 8. ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku, do kterého postupuje 25 jednotek a 25 sborů dobrovolných hasičů ze všech krajů České republiky. Finalisty nominovala...
24.09.2018 - 08:13
Komentáře