Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Aupark? A co se Zvonařkou?

Vedle brněnského autobusového nádraží Zvonařka velmi pravděpodobně vyroste další obchodní a nákupní centrum. Aupark má být jmenovcem centra, které se už nějakých deset let nachází v bratislavské Petržalce. Když vznikalo, široko daleko nic podobného nebylo, takže ani ty protesty lidí ze sídliště nebyly tak zásadní jako to, co nyní předvádí Brnění. Možná i proto, že horší než tehdejší Petržalka to být nemohlo.

V Brně je to trochu jiné. Velmi pravděpodobně totiž Aupark vyroste a otevře ještě dříve, než se cokoliv podaří udělat s vedle stojící Zvonařkou. Brloh lemovaný z jedné strany řadou stánků, ve které stále ještě vítězí prodejny vietnamského šuntu nad službami, které by na moderním autobusovém nádraží měly být, se za poslední desetiletí změnil jen minimálně. Největší ostudou je odbavovací hala, která připomíná sedmdesátá léta a ve které z nějakého záhadného důvodu sídlí cestovka a v zimě občas spí bezdomovci. Jako z filmu se sedmdesátek také působí cedulka s otvírací dobou na dveřích, podle které má nádraží na povel člověk, který je profesorem, doktorem a doktorem věd. Evidentně i tři tituly jsou člověku nanic, když nádraží vypadá tak, jak vypadá.

Něco je špatně, když brněnské cestovní kanceláře, za jejichž autobusy by provozovatel Zvonařky mohl inkasovat slušné peníze, musejí odjíždět z parkovišť například u hřbitova, kam lidé svážejí své (na dovolenou odjíždějící) příbuzné auty. Na dotyčných parkovištích není kde sedět, lidé bojují o každý strom (ve snaze najít stín v letním vedru) a jedinou službou jsou přenosné toalety. V případě zpoždění svozových autobusů, které po cestě do Chorvatska vyjíždějí například z Ostravy, nezbývá než sedět na kufru.

Na místě plánovaného Auparku mohlo už několik let stát nové vzdušné nádraží, zastřešené jen nad nástupišti, i s čekárnami a službami i pro charterové spoje. S kavárnami, čekárnami pro rodiče s dětmi, internetovou kavárnou, ale hlavně bez prodejen levných hadrů. Nebylo by to nic, co by zásadně narušovalo územní plán, protože ta stará nástupiště tam ještě dnes jsou vidět. A v kontextu nového jižního centra by takové nové nádraží bylo i „hezčí“ než současná Zvonařka. Ta totiž vzbuzuje dojem, že se jí město už nikdy nezbaví a že takto zůstane navěky. Pokud by se totiž měla opravovat s vyloučením provozu, neexistuje alternativní řešení. Zatímco Praha by čistě teoreticky mohla při přestavbě Florence všechen provoz vyhnat a ukončovat na periferii (Zličín, Černý Most, Na Knížecí a Roztylech), jediné staré nádraží v Brně je ještě víc v centru a už teď praská ve švech při běžném provozu žlutých autobusů.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře