Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - amnestie a úklid chodníků

Obyvatelé Starého Lískovce mají letos o několik nástrah metropole méně: desítky metrů chodníků, které byly i po kalamitě z předminulého týdne uklizené a bez jakýchkoliv problémů schůdné, přestože jsou označeny preventivní cedulí varující chodce, že se v zimě neudržují. Těžko říct, jestli to bylo z vlastní iniciativy pracovníka údržby, který chodníky ošetřil (přestože nemusel) po cestě na rušnější místa, kde by podobná praxe znamenala desítky úrazů denně. Naštěstí pro místní obyvatele je výjezdní stanice záchranné služby v bohunické nemocnici.

S údržbou by ale mohly být problémy v případech a na místech, kde ji prováděli odsouzení. Šílená amnestie se totiž netýká jen recidivistů, kteří se za zdmi věznice mohli potkávat s hned několika rodinnými příslušníky, ale také osob, které využívaly úřady právě pro tyto práce. Amnestovaní vězni působí problémy i v Brně a na jižní Moravě obecně. Mnozí vyhledávají zdravotnická zařízení jen proto, že si způsobili zdravotní problémy vlastní vinou a nezodpovědností (zejména různé závislosti), aby po několika dnech zahřívání se podepisovali negativní revers a odešli. Tato „léčba“ však stojí zdravotní pojišťovny obrovské peníze, které by měly být využívány na léčbu pacientů, kteří za svůj zdravotní stav nemohou.

Pokud už někdo byl ve výkonu trestu několikrát a krátce po propuštění opět krade, loupí nebo dokonce páchá násilnou trestnou činnost, ztrácejí lidé víru ve spravedlnost. Týká se to zejména obyvatel větších měst. Zatímco v západní Evropě nebo Spojených státech bývalí odsouzení napravují, co způsobili, určitými viditelnými službami „v rámci komunity“, v České republice nic takového vidět není. Je pravda, že v USA s tím souvisí víra, protože spousta vězňů, kteří odejdou od soudu jakožto ateisté, opouští vězení jakožto křesťané.

Pokud nastupující prezident slibuje, že on tyto všeobecné amnestie vyhlašovat nebude, mohlo by to mít i oporu v legislativě: například by nemělo být možné amnestovat vězně, který je ve výkonu trestu už poněkolikáté. Musel by si počkat na podmínečné propuštění.

 

Zatímco ve Starém Lískovci je uklizeno, přestože by nemuselo být, v centru Brna hrozí sníh i shora a ještě několik dnů se tak budou muset Brňané při chůzi dívat současně před sebe a nahoru. Upozornění formou cedule připevněné na desce opřené o stěnu domu podle právníků nevyvazuje majitele z odpovědnosti za pád sněhu ze střechy, ovšem co je to zraněnému platné, pokud se to stane.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře