Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - amnestie a úklid chodníků

Obyvatelé Starého Lískovce mají letos o několik nástrah metropole méně: desítky metrů chodníků, které byly i po kalamitě z předminulého týdne uklizené a bez jakýchkoliv problémů schůdné, přestože jsou označeny preventivní cedulí varující chodce, že se v zimě neudržují. Těžko říct, jestli to bylo z vlastní iniciativy pracovníka údržby, který chodníky ošetřil (přestože nemusel) po cestě na rušnější místa, kde by podobná praxe znamenala desítky úrazů denně. Naštěstí pro místní obyvatele je výjezdní stanice záchranné služby v bohunické nemocnici.

S údržbou by ale mohly být problémy v případech a na místech, kde ji prováděli odsouzení. Šílená amnestie se totiž netýká jen recidivistů, kteří se za zdmi věznice mohli potkávat s hned několika rodinnými příslušníky, ale také osob, které využívaly úřady právě pro tyto práce. Amnestovaní vězni působí problémy i v Brně a na jižní Moravě obecně. Mnozí vyhledávají zdravotnická zařízení jen proto, že si způsobili zdravotní problémy vlastní vinou a nezodpovědností (zejména různé závislosti), aby po několika dnech zahřívání se podepisovali negativní revers a odešli. Tato „léčba“ však stojí zdravotní pojišťovny obrovské peníze, které by měly být využívány na léčbu pacientů, kteří za svůj zdravotní stav nemohou.

Pokud už někdo byl ve výkonu trestu několikrát a krátce po propuštění opět krade, loupí nebo dokonce páchá násilnou trestnou činnost, ztrácejí lidé víru ve spravedlnost. Týká se to zejména obyvatel větších měst. Zatímco v západní Evropě nebo Spojených státech bývalí odsouzení napravují, co způsobili, určitými viditelnými službami „v rámci komunity“, v České republice nic takového vidět není. Je pravda, že v USA s tím souvisí víra, protože spousta vězňů, kteří odejdou od soudu jakožto ateisté, opouští vězení jakožto křesťané.

Pokud nastupující prezident slibuje, že on tyto všeobecné amnestie vyhlašovat nebude, mohlo by to mít i oporu v legislativě: například by nemělo být možné amnestovat vězně, který je ve výkonu trestu už poněkolikáté. Musel by si počkat na podmínečné propuštění.

 

Zatímco ve Starém Lískovci je uklizeno, přestože by nemuselo být, v centru Brna hrozí sníh i shora a ještě několik dnů se tak budou muset Brňané při chůzi dívat současně před sebe a nahoru. Upozornění formou cedule připevněné na desce opřené o stěnu domu podle právníků nevyvazuje majitele z odpovědnosti za pád sněhu ze střechy, ovšem co je to zraněnému platné, pokud se to stane.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře