Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Advent: v obchodech otevřeno

Každý rok před Vánocemi se vždy prodlužují a jinak upravují otevírací doby obchodů. Město je tak mnohem živější i v neděli dopoledne nejen v blízkosti nákupních center, ale i v místech, kdy v jinou roční dobu projde jen minimum lidí. Obchodníci se tak snaží využít výhod nedělí pojmenovaných po vzácných kovech a ochoty lidí místo odpočinku utrácet.

A téměř každý rok také zaznívají hlasy, že by v neděli měly mít obchody ze zákona zavřeno. Zejména vybraní poslanci se ozývají s tím, že by prodavačky neměly být v neděli v práci, ale s rodinami „doma“.

 

Je to absurdní levičácký nesmysl. Práce o víkendech je naprosto běžná součást pracovních smluv tisíců profesí a každý zaměstnanec, který někam nastupuje, o tom ví. Pokud se někomu práce o víkendech, svátcích či Vánocích nelíbí, může si najít zaměstnání, které tomuto požadavku odpovídá. Kromě toho, jakékoliv uzákonění regulace soukromého podnikání o víkendu, jakkoliv možná „funguje“ (ve velkých uvozovkách) jinde, by bylo diskriminační.

 

Aby totiž prodavačka z brněnského supermarketu mohla v neděli zůstat s dětmi doma nebo jít na koupaliště (místo, aby byla v práci), musí jít do práce zaměstnankyně elektráren, vodáren, dopravního podniku, koupaliště nebo zoo a stánku se zmrzlinou. Aby se mohla válet u televize, musí ráno ve čtyři vstávat „nešťastné“ zaměstnankyně televize Nova, na které vyšla nedělní směna.

 

Kromě toho, jen úplný blázen by si v současné době stěžoval na to, že musí v neděli do práce. Co by za to daly tisíce dalších lidí. Navíc je jasné, že velká část obyvatel města v týdnu nic kromě práce nestíhá, takže na spotřebitelské chování mají jen víkendy. České ekonomice by ani trochu neprospělo, kdyby se v neděli zavíralo cokoliv, co generuje zisky. Tím méně soukromé firmy.

 

Argument, že v některých zemích regulace otevírací doby ve svátky existuje, by možná obstál v době růstu a v případě srovnání se zeměmi, které s Českou republikou srovnatelné jsou. Například v Singapuru sice pravidla regulující prodej mají, jenže ta jdou daná dlouhodobým vývojem a pevně danými zásadami, jejichž součástí je zákaz kouření a žvýkání na veřejných prostranstvích, a i životní styl tamních obyvatel je úplně odlišný.

 

Předvánoční neděle pravidelně trhají rekordy, pokud jde o utrácení, a veřejné rozpočty potřebují každou korunu. Snad politikům dojde, že jakákoliv regulace není v ničím zájmu. I když těžko říct, protože předseda jedné z parlamentních stran nikdy mimo politiku nepracoval.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře