Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Advent: v obchodech otevřeno

Každý rok před Vánocemi se vždy prodlužují a jinak upravují otevírací doby obchodů. Město je tak mnohem živější i v neděli dopoledne nejen v blízkosti nákupních center, ale i v místech, kdy v jinou roční dobu projde jen minimum lidí. Obchodníci se tak snaží využít výhod nedělí pojmenovaných po vzácných kovech a ochoty lidí místo odpočinku utrácet.

A téměř každý rok také zaznívají hlasy, že by v neděli měly mít obchody ze zákona zavřeno. Zejména vybraní poslanci se ozývají s tím, že by prodavačky neměly být v neděli v práci, ale s rodinami „doma“.

 

Je to absurdní levičácký nesmysl. Práce o víkendech je naprosto běžná součást pracovních smluv tisíců profesí a každý zaměstnanec, který někam nastupuje, o tom ví. Pokud se někomu práce o víkendech, svátcích či Vánocích nelíbí, může si najít zaměstnání, které tomuto požadavku odpovídá. Kromě toho, jakékoliv uzákonění regulace soukromého podnikání o víkendu, jakkoliv možná „funguje“ (ve velkých uvozovkách) jinde, by bylo diskriminační.

 

Aby totiž prodavačka z brněnského supermarketu mohla v neděli zůstat s dětmi doma nebo jít na koupaliště (místo, aby byla v práci), musí jít do práce zaměstnankyně elektráren, vodáren, dopravního podniku, koupaliště nebo zoo a stánku se zmrzlinou. Aby se mohla válet u televize, musí ráno ve čtyři vstávat „nešťastné“ zaměstnankyně televize Nova, na které vyšla nedělní směna.

 

Kromě toho, jen úplný blázen by si v současné době stěžoval na to, že musí v neděli do práce. Co by za to daly tisíce dalších lidí. Navíc je jasné, že velká část obyvatel města v týdnu nic kromě práce nestíhá, takže na spotřebitelské chování mají jen víkendy. České ekonomice by ani trochu neprospělo, kdyby se v neděli zavíralo cokoliv, co generuje zisky. Tím méně soukromé firmy.

 

Argument, že v některých zemích regulace otevírací doby ve svátky existuje, by možná obstál v době růstu a v případě srovnání se zeměmi, které s Českou republikou srovnatelné jsou. Například v Singapuru sice pravidla regulující prodej mají, jenže ta jdou daná dlouhodobým vývojem a pevně danými zásadami, jejichž součástí je zákaz kouření a žvýkání na veřejných prostranstvích, a i životní styl tamních obyvatel je úplně odlišný.

 

Předvánoční neděle pravidelně trhají rekordy, pokud jde o utrácení, a veřejné rozpočty potřebují každou korunu. Snad politikům dojde, že jakákoliv regulace není v ničím zájmu. I když těžko říct, protože předseda jedné z parlamentních stran nikdy mimo politiku nepracoval.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře