Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky - Advent: v obchodech otevřeno

Každý rok před Vánocemi se vždy prodlužují a jinak upravují otevírací doby obchodů. Město je tak mnohem živější i v neděli dopoledne nejen v blízkosti nákupních center, ale i v místech, kdy v jinou roční dobu projde jen minimum lidí. Obchodníci se tak snaží využít výhod nedělí pojmenovaných po vzácných kovech a ochoty lidí místo odpočinku utrácet.

A téměř každý rok také zaznívají hlasy, že by v neděli měly mít obchody ze zákona zavřeno. Zejména vybraní poslanci se ozývají s tím, že by prodavačky neměly být v neděli v práci, ale s rodinami „doma“.

 

Je to absurdní levičácký nesmysl. Práce o víkendech je naprosto běžná součást pracovních smluv tisíců profesí a každý zaměstnanec, který někam nastupuje, o tom ví. Pokud se někomu práce o víkendech, svátcích či Vánocích nelíbí, může si najít zaměstnání, které tomuto požadavku odpovídá. Kromě toho, jakékoliv uzákonění regulace soukromého podnikání o víkendu, jakkoliv možná „funguje“ (ve velkých uvozovkách) jinde, by bylo diskriminační.

 

Aby totiž prodavačka z brněnského supermarketu mohla v neděli zůstat s dětmi doma nebo jít na koupaliště (místo, aby byla v práci), musí jít do práce zaměstnankyně elektráren, vodáren, dopravního podniku, koupaliště nebo zoo a stánku se zmrzlinou. Aby se mohla válet u televize, musí ráno ve čtyři vstávat „nešťastné“ zaměstnankyně televize Nova, na které vyšla nedělní směna.

 

Kromě toho, jen úplný blázen by si v současné době stěžoval na to, že musí v neděli do práce. Co by za to daly tisíce dalších lidí. Navíc je jasné, že velká část obyvatel města v týdnu nic kromě práce nestíhá, takže na spotřebitelské chování mají jen víkendy. České ekonomice by ani trochu neprospělo, kdyby se v neděli zavíralo cokoliv, co generuje zisky. Tím méně soukromé firmy.

 

Argument, že v některých zemích regulace otevírací doby ve svátky existuje, by možná obstál v době růstu a v případě srovnání se zeměmi, které s Českou republikou srovnatelné jsou. Například v Singapuru sice pravidla regulující prodej mají, jenže ta jdou daná dlouhodobým vývojem a pevně danými zásadami, jejichž součástí je zákaz kouření a žvýkání na veřejných prostranstvích, a i životní styl tamních obyvatel je úplně odlišný.

 

Předvánoční neděle pravidelně trhají rekordy, pokud jde o utrácení, a veřejné rozpočty potřebují každou korunu. Snad politikům dojde, že jakákoliv regulace není v ničím zájmu. I když těžko říct, protože předseda jedné z parlamentních stran nikdy mimo politiku nepracoval.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře