Reklama
reklama

Komentář Petra Bokůvky

Parkovací dům v Panenské ulici, který už možná mohl dávno stát, získal před několika dny územní rozhodnutí. Tato jediná budova má stát dvě stě milionů, což není o moc méně, než o kolik město Brno přišlo v rozpočtu kvůli změnám v rozpočtovém určení daní. Pojmout má přibližně tři sta šedesát aut. To je, jen pro ilustraci, asi 550 tisíc korun na jedno auto.

Dům několik kroků od centra Brna má ale jeden zásadní problém: až bude hotový a v provozu, nevyhnutelně přiláká do středu města další a další auta, která by tam za současné situace kvůli nedostatku parkovacích míst v ulicích (nebo neochotě řidičů objíždět ulice stále dokola a hledat volné místo) vůbec nezajížděla. Doprava vzroste.

 

V historickém středu města je jen několik málo ulic, kde je pánem chodec nebo kde existují jasná pravidla, jak velký prostor patří pěším a autům. Na jiných místech se zhusta parkuje na chodníku a v konečném důsledku jsou rozzlobení všichni. Až (pokud?) bude parkovací dům na Panenské, bude nutné vyhnat krátkodobě parkující auta tam, vyčlenit některá současná místa pro rezidenty, nebo firmy a mnohá místa zrušit.

 

Je jasné, že mnozí Brňané do aut přesedli z hromadné dopravy, která jim přestala vyhovovat z hlediska ceny, jízdních řádů, nebo pohodlí. Ti tvrdí, že za zahlcení centra auty nesou odpovědnost radní. Jenže plné tramvaje, zpoždění a jiní lidé prostě patří k životu ve městě. Kdyby obyvatelé New Yorku cestující jen po Manhattanu nahoru a dolů přesedli do aut kvůli přecpanému metru, mohla by to tam naprostá většina firem zabalit.

 

V kontextu stovek milionů za parkovací dům v centru města pak působí neuvěřitelně situace na sídlištích, která už mnoho let čekají na slibované nebo přinejmenším plánované projekty: ve Štefánikově čtvrti už je deset let kus kolejí vedoucí odnikud nikam a v Líšni čekají na prodloužení trolejbusu z Novolíšeňské na Jírovu. Neodbytně se nabízí myšlenka, že pár desítek lidí z těchto městských částí každý den usedne do aut, aby pak bloudili v centru, nemaje kde zaparkovat, a nechali to pak stát někde na chodníku.

 

Za dobu, co město parkhaus řeší, se řidiči už dávno mohli naučit jezdit jinde a jinam. Měsíční jízdenka na hromadnou dopravu stojí i přes všechna zdražování osmnáct korun na den, včetně sobot a nedělí, což je asi půl litru naturalu. Pro srovnání, za parkovací místo u nově vzniklého rezidenčního projektu zaplatí zájemci třeba i dvě stě padesát tisíc korun, protože nikde není psáno, že k nově postaveným bytům musejí být parkovací místa nabízená zadarmo.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Valašská kapela Mňága a Žďorp loni oslavila 30 let na české hudební scéně. Osobitý hudební styl a texty založené na poezii všedního dne baví posluchače několika generací. A budou bavit i brněnskou...
19.03.2018 - 19:00
Máte rádi přírodu? Adoptujte si kousek. I tak by se dal popsat brněnský adopční program pro veřejnou zeleň. Kdokoli, kdo by měl zájem, může pečovat o kousek veřejné zeleně ve svém okolí. Adoptovat si...
19.03.2018 - 16:38
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Již 9. ročník Velikonočních slavnost se uskuteční na náměstí Svobody. Od pátku až do 1. dubna na zájemce čeká zpěv, tanec, hudba a 40 stánků s nejrůznějším sortimentem.
19.03.2018 - 11:22
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Kvůli politické situaci se strážníci v sobotu zabývali potyčkou v baru ve Starém Lískovci. Trojice se nepohodla s mladíkem kvůli uprchlické krizi.
19.03.2018 - 07:40
Arogantně, agesivně a vulgárně se v pátek večer prý projevovala žena, která přišla se psem do bystrcké provozovny.
18.03.2018 - 20:06
Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní finance a úspory.
18.03.2018 - 17:31
Komentáře