Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Levnější jízdné? Něco za něco

O tom, že jsou brněnští radní a zastupitelé plni invenčních a průlomových nápadů, není sporu. A tuto svou dovednost dokázali v červnu a s konečnou platností ji stvrdili počátkem října. Přišli totiž na efektivní způsob, jak zabít několik much jednou ranou.

Není snad elegantnějšího řešení, než si naklonit občany na svou stranu, odškrtnout si několik splněných bodů a zároveň vše zabalit do zlatavého hávu snahy ušetřit hotovost a peněženky svých občanů. Ostatně, vše vysvětlil žloutenkou momentálně zkoušený náměstek primátora Martin Ander (SZ). „Program navrhujeme nastavit tak, aby motivoval k častějšímu využívání veřejné dopravy oproti cestám po městě autem. Zároveň chceme občany motivovat k řádnému plnění povinností, jako je platba místního poplatku za odpad. Ve svém důsledku má program přispět také k tomu, aby se zvyšoval počet lidí, kteří se k Brnu hlásí i tím, že tu mají přihlášen trvalý pobyt.

Věřím, že příspěvek ve výši 30 % ceny je dostatečnou finanční motivací,“ uvedl. Jen aby těch motivací nebylo v tomto případě až příliš. Na obou stranách. Ale jak to vše vlastně funguje? Cestování moravskou metropolí bude pro její obyvatele od nového roku příjemnější. Rozhodnou-li se Brňané využít ke své přepravě městem oblíbených šalin, trolejbusů a autobusů a pořídí-li si elektronickou roční jízdenku, ušetří totiž oproti roku 2016 nemalou částku. Konkrétně celých 1425 korun. Pro všechny ty, kteří využívají městské hromadné dopravy skvělá zpráva. Jak už je v Brně zvykem, má to ale háček. Levnější jízdné má totiž několik podmínek.

V prvé řadě se zlevnění nebude týkat  všech. Dotaci může získat pouze ten, kdo městu platí komunální odpad a nemá v tomto ohledu vůči městu dluh. Systém něco za něco. Například mimobrněnští, kteří ve městě jen pracují, tak mají smůlu. Zkrátka, neživíš, tak nepřepínej. Jakmile jsme splnili první předpoklad, můžeme postupovat ve hře dále. Stejně tak se totiž nebude zvýhodnění týkat všech způsobů nákupu. Na dotaci má nárok pouze ten kupující, který si pořídí elektronickou základní nepřenosnou jízdenku prostřednictvím webu dopravního podniku a zaplatí ji nejprve v plné výši. Poté si o dotaci musí zažádat přes nově zavedený e-shop. Ten žádost nejprve pošle na příslušný odbor magistrátu, na kterém zaměstnanci vyhodnotí, zda je nárok oprávněný. Poté se konečně můžeme těšit na bezhotovostní vrácení vytoužené částky na námi vybraný účet. Pokud se tedy vydržíme těšit až tři měsíce. Otázkou tedy je, zda tento komplikovaný a časově náročný systém nepřinese spíše zmatek a dodatečné náklady.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vítězný návrh Foto: KAM
Zklidnění dopravy, více zeleně, míst pro odpočinek a volný čas. I taková by mohlo v budoucnu vypadat historické Staré Brno. Porota ocenila nejlepší návrhy v ideové soutěži na proměnu Mendlova náměstí...
26.09.2018 - 05:00
Protihluková stěna Foto: DPMB
Obyvatelé Bystrce se dočkají rekonstrukce protihlukové stěny, která je má lépe ochránit před hlukem od projíždějících tramvají i aut. Investice vyjdou na 11 milionů korun.
25.09.2018 - 15:38
Zelný trh Foto: Centrum news
Užít si slavný německý pivní festival Oktoberfest mohou lidé i v Brně. Slavnosti bavorského piva a dobrého jídla se uskuteční již tradičně na Zelném trhu. Začne ve čtvrtek 27. září a potrvá až do...
25.09.2018 - 11:54
Řidič auta najel na vyvýšený obrubník Foto: PČR JMK
V neděli nad ránem přijali strážníci oznámení od náhodného svědka, že v Hodoníně havarovalo auto najetím na vyvýšený ostrůvek a jeho řidič uvnitř auta spí. Když se nejbližší policejní hlídka blížila...
25.09.2018 - 07:42
Následky vichřice Foto: HZS JMK
Od včerejší dvacáté do dnešní sedmnácté hodiny řešili hasiči, v souvislosti se silným větrem, téměř sedm desítek událostí. Převážně odstraňovali spadlé stromy a zlomené větve.
24.09.2018 - 18:45
Bike and Run festival. Novinka, která zahrnovala prestižní Cannondale MTB Kritérium a Noční běh 5,10 mil Brnem, přilákala téměř pět set závodníků. Podzimní počasí přálo bajkerům i běžcům všech...
24.09.2018 - 11:45
Komentáře