Reklama
reklama

Komentář: Brno si nadělilo pěkný dárek

V rámci motta „sny se plní o Vánocích“, nadělilo si Brno letos pod stromeček pěkný dárek. Zatímco jsme omámeni sváteční náladou na „Svoboďáku“ vraceli plastové a porcelánové obaly od adventních nápojů, podepisoval primátor smlouvu, kterou pořídil městu většinový podíl společnosti Veletrhy Brno a.s. 

Dáreček za bezmála čtvrt miliardy korun. Zkrátka, jak píše Matěj Hollan na svém webu „je dobře, že firma vydělává a město si tudíž kupuje výnosný podnik“. Otázkou ale je, jak bude město do budoucna s veletrhy hospodařit a do jaké míry budou mít při stávajícím majoritním podílu případné existenční problémy veletrhů negativní vliv na ekonomickou situaci města?

Příkladem budiž účast města ve Spolku GP ČR v Brně. Nutno podotknout, že až po letošních letních závodech budou jistá čísla a konkrétní potvrzení, že a v jaké míře víkendová akce přináší slibované finance do veřejného rozpočtu. Nicméně již nyní je jasné, že vše neklape úplně jako na drátkách. Oproti minulým ročníkům spustila nová distribuční síť – Turistické informační centrum města Brna – předprodej vstupenek se zpožděním až v polovině ledna, navíc pouze s omezením na přírodní tribuny, předprodej v zahraniční síti je opožděn ještě výrazněji. Situaci ještě zhoršuje to, že v sousedním Rakousku obnovili GP, která se jela naposledy v roce 1997 a lze tedy předpokládat enormní zájem. Vzhledem k tomu, že „spolek“ předpokládá převážnou část zisků právě z prodeje vstupenek, nezdá se tato strategie jako nejekonomičtější tah. Další plusovou položkou by měly být pronájmy ploch pro občerstvení, ani na ty ale ještě vypsány soutěže nejsou. Co naopak jisté je, že si spolek veřejných institucí bude muset pronajmout plochy areálu od Automotodromu, ten je ale rovněž přímo nevlastní, nýbrž pronájem pouze zprostředkovává. Přímým vlastníkem je ve většině případů Karel Abrhám starší či jeho firmy, v rámci nichž pozemky i pronajímá. Pro konání jsou potřebné navíc i okolní pozemky, na nichž je inzerovaný největší kemp a parkoviště. Zatímco hlavní zamýšlené zdroje zisku plavou mírně na vodě, výdaje jsou definované vcelku jasně.

Primátor si z toho však hlavu zatím nedělá, neboť na pokrytí případné ztráty má slíbených šedesát miliónů korun od Ministerstva školství. Tento způsob hospodaření zdá se mi poněkud nešťastným.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře