Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Brno jako nedobytná pevnost?

Srdce města Brna tvoří hrad Špilberk, mohutná barokní pevnost, která během historie několikrát úspěšně čelila obléhání a jejíž součástí byla i obávaná věznice. A právě na její někdejší slávu navazuje Brno i v dnešních dnech. Je totiž stejně nedobytné, jako kdysi jeho dominanta. Snahy řidičů vjet či vyjet z moravské metropole jsou stejně marné, jako pokusy švédských vojsk při obléhání města během třicetileté války. Po několikáté v historii je Brno opět téměř nedostupné lidem zvenčí.   

Tentokrát však na vině není důkladné opevnění, ale série dopravních uzavírek, oprav a výluk obklopujících Brno. A na rozdíl od minulosti tak není zmíněný stav žádoucí. Ať se již motoristé chystají vyjet jakýmkoliv směrem, přes léto je zabrzdí či minimálně zpomalí probíhající rekonstrukce dopravních tepen.

Pryč jsou letošní sliby Jihomoravského kraje, radnice i Ředitelství silnic a dálnic, že se nebude opakovat situace z loňského roku, kdy bylo město také téměř obklíčeno uzavírkami, a že spolu budou instituce při opravách lépe kooperovat. Kooperace se možná povedla, realizace nikoliv. Špatný stav silnic je jistě nutné zkvalitnit, otázkou je, zda je nezbytné začít všechny rekonstrukce zároveň. Jako by ani jiné měsíce než červen, červenec a srpen v kalendáři neexistovaly.

Řidiči si tak musí připravit pevné nervy. Komplikace je čekají na Blanensku, kde vede objížďka přes nedostačující kuřimské silnice, a pokud přežijí tuto lahůdku, čeká je při vjezdu do Brna další past, oprava frekventované Hradecké ulice. Při cestě směrem na Vyškov je kvůli kolonám nutné vyjíždět s dostatečnou časovou rezervou, paralelně probíhají i opravy na úsecích dálnice D2 a D52, o situaci na hlavní spojnici mezi Brnem a Prahou nemluvě.

Vyhráno ale nemáte ani tehdy, rozhodnete-li se raději zůstat ve městě a neopouštět jeho hranice. I zde totiž narazíte při přesunech na obtíže, lhostejno vyrazíte-li autem či hromadnou dopravou. K rekonstrukci Francouzské ulice se počátkem července přidala oprava ulice Cejl, úplně uzavřena pro automobily i MHD je také Husova. Zorientovat se na rozkopaných ulicích je náročné i pro rodilé Brňany, natož pro turisty přijíždějící do centra v létě.

Všechny cesty vedou do Říma, říká se. Z Brna ani do něj nevede, s mírnou nadsázkou řečeno, momentálně bez komplikací žádná.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře