Reklama
reklama

KOMENTÁŘ: Brno jako nedobytná pevnost?

Srdce města Brna tvoří hrad Špilberk, mohutná barokní pevnost, která během historie několikrát úspěšně čelila obléhání a jejíž součástí byla i obávaná věznice. A právě na její někdejší slávu navazuje Brno i v dnešních dnech. Je totiž stejně nedobytné, jako kdysi jeho dominanta. Snahy řidičů vjet či vyjet z moravské metropole jsou stejně marné, jako pokusy švédských vojsk při obléhání města během třicetileté války. Po několikáté v historii je Brno opět téměř nedostupné lidem zvenčí.   

Tentokrát však na vině není důkladné opevnění, ale série dopravních uzavírek, oprav a výluk obklopujících Brno. A na rozdíl od minulosti tak není zmíněný stav žádoucí. Ať se již motoristé chystají vyjet jakýmkoliv směrem, přes léto je zabrzdí či minimálně zpomalí probíhající rekonstrukce dopravních tepen.

Pryč jsou letošní sliby Jihomoravského kraje, radnice i Ředitelství silnic a dálnic, že se nebude opakovat situace z loňského roku, kdy bylo město také téměř obklíčeno uzavírkami, a že spolu budou instituce při opravách lépe kooperovat. Kooperace se možná povedla, realizace nikoliv. Špatný stav silnic je jistě nutné zkvalitnit, otázkou je, zda je nezbytné začít všechny rekonstrukce zároveň. Jako by ani jiné měsíce než červen, červenec a srpen v kalendáři neexistovaly.

Řidiči si tak musí připravit pevné nervy. Komplikace je čekají na Blanensku, kde vede objížďka přes nedostačující kuřimské silnice, a pokud přežijí tuto lahůdku, čeká je při vjezdu do Brna další past, oprava frekventované Hradecké ulice. Při cestě směrem na Vyškov je kvůli kolonám nutné vyjíždět s dostatečnou časovou rezervou, paralelně probíhají i opravy na úsecích dálnice D2 a D52, o situaci na hlavní spojnici mezi Brnem a Prahou nemluvě.

Vyhráno ale nemáte ani tehdy, rozhodnete-li se raději zůstat ve městě a neopouštět jeho hranice. I zde totiž narazíte při přesunech na obtíže, lhostejno vyrazíte-li autem či hromadnou dopravou. K rekonstrukci Francouzské ulice se počátkem července přidala oprava ulice Cejl, úplně uzavřena pro automobily i MHD je také Husova. Zorientovat se na rozkopaných ulicích je náročné i pro rodilé Brňany, natož pro turisty přijíždějící do centra v létě.

Všechny cesty vedou do Říma, říká se. Z Brna ani do něj nevede, s mírnou nadsázkou řečeno, momentálně bez komplikací žádná.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Boj proti stánkařům v podchodu brněnského hlavního nádraží neustává. Město začíná rozesílat výpovědi nájemních smluv.
21.08.2017 - 16:03
V poslední době přibývá případů, kdy si cestující v autobuse či vlaku dopřeje chvilku spánku, a po probuzení zjistí, že byl okraden. Policisté proto apelují na občany, aby byly obezřetnější a své...
21.08.2017 - 12:07
Obyvatelé Černé Hory na Blanensku si mohou alespoň částečně oddechnout. Uzavírka frekventovaného mostu, kvůli které městys zažívá dopravní peklo, sice nekončí, ale most bude provizorně podepřen, což...
21.08.2017 - 07:46
Oblíbený Den Starobrna se blíží – brány pivovaru se všem návštěvníkům otevřou dokořán v sobotu 2. září v pravé poledne. Zatímco vrchní nádvoří rozezní písničky špičkových českých skupin, dolní část...
20.08.2017 - 17:01
Metropole by měla být významným místem, ve kterém se mísí tradice s moderním, kultura s obchodem a v neposlední radě i městem, které má styl. Ta jihomoravská však o svoji osobitost v poslední době...
20.08.2017 - 08:28
Během druhého srpnového víkendu se město proměnilo v obří hudební scénu. Představily se desítky umělců, na které se přišlo podívat více než 16 000 diváků.
19.08.2017 - 16:04
Komentáře