Reklama
reklama

Když horka uhodila naplno...

Ještě než začal mít americký stát Kalifornie obrovské problémy se suchem a nedostatkem vody, nebylo výjimkou, že lidé jdoucí po chodníku byli najednou mokří od hlavy až k patě, jak se těsně vedle nich právě spustily zavlažovací systémy. Ty jsou totiž trvale instalovány na mnoha soukromých i veřejných travnatých plochách, a pokud nekropí současně s trávníky i chodce, alespoň vytváří příjemné mikroklima v jinak pekelně rozpálených ulicích.

Něco podobného by určitě uvítali i mnozí obyvatelé Brna, protože kvůli dosavadnímu průběhu červencového počasí je v ulicích k nevydržení. Jenže v širším centru Brna kromě parků není vlastně co zavlažovat, na sídlištích to prakticky nepřichází v úvahu a ve vilových čtvrtích má každý vlastní zahradu až k chodníku. Je otázka, jak moc by pomohlo, pokud by v nejparnějších dnech alespoň od jedenácté do tří odpoledne brázdily ulice kropicí vozy, když kolikrát nepomohou ani krátké bouřky. Ty totiž rychle přijdou, rychle odejdou a po hodině není vůbec poznat, že pršelo.

V Kalifornii, když udeří vlna veder, občas pomáhají hasiči. Vyjedou s cisternou, namíří dělo do vzduchu a udělají minipřeháňku. Kdo chce, může vodou projít a ochladit se. Brněnští hasiči to mají z centrály na Lidické do centra tři minuty jízdy. Kdyby jedno takové auto vyčlenili a v pětatřicetistupňovém vedru ho nechali kropit náměstí Svobody, určitě by nejednoho Brňana uchránili před úžehem. Protože je léto, jsou prázdniny a je šílené, že v takovém počasí je nejlépe doma. Kdo se zavírá v létě doma před vedrem, ten bude o to hůř snášet podzimní a zimní depresivní počasí.

Než se v Kalifornii začalo šetřit vodou, tamní děti mívaly ve zvyku se v horkých dnech kolektivně „sprchovat“ u otevřených požárních hydrantů. Patří to ke koloritu obytných čtvrtí stejně jako naštvaný místní velitel hasičů nebo šerif, který přijde s klíčem, hydrant zavře a děti vyžene. Brno je jiné. V Brně se lidé různých věkových kategorií, mezi kterými jsou i obyvatelé sociálně vyloučené lokality, koupou v kašně v centru města. Zástupci města napřed ani pořádně nevědí, jestli se to může, nebo ne. Leckdo argumentuje, že je to v Evropě běžné. Někde ano, někde ne. Například v římské fontáně di Trevi ne. A dokonce ani ve vodních prvcích v centru Los Angeles nebo v newyorském Central Parku. Má to logiku. Který zahraniční turista by si chtěl fotit ikonickou fontánu známou z filmů a přitom  mít v záběru dvacet polonahých Římanů, kterým je zrovna vedro.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Energetici z jaderné elektrárny Dukovany úspěšně dokončili výměnu paliva v druhém výrobním bloku. Výměna skončila včera ve 14 hodin, odstávka však pokračuje. Stejně tak další servisní práce.
21.03.2018 - 18:00
První velký knižní čtvrtek letošního roku nabídne nadšencům do literatury patnáct knižních novinek různorodých žánrů od domácích i zahraničních autorů. Nebude chybět ani doprovodný program v podobě...
21.03.2018 - 15:55
Vizualizace nového pavilonu Foto: MMB
Zpracováním investičního záměru na vybudování nového pavilonu v areálu Úrazové nemocnice odsouhlasili včera brněnští radní. Mohlo by se začít stavět v roce 2020.
21.03.2018 - 10:51
Sportovec kraje Adam Ondra
Lezec Adam Ondra se stal nejlepším sportovcem Jihomoravského kraje za minulý rok. Obhájil tak své loňské vítězství v této anketě. Vyhlášení se konalo v úterý 20. března 2018 v Brně.
21.03.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Nízkopodlažní vozy s klimatizací a s možností jezdit bez trolejového vedení. Dodávka nových parciálních trolejbusů přijíždí v těchto dnech do Brna. Jedná se o první vozy tohoto druhu, kterými...
20.03.2018 - 14:57
Každý si představuje ideální víkend jinak. Ten před Velikonocemi, tedy 24. a 25. března, si zájemci mohou zajít do infocentra jaderné elektrárny Dukovany, které si pro návštěvníky připravilo...
20.03.2018 - 14:00
Komentáře