Reklama
reklama

Když horka uhodila naplno...

Ještě než začal mít americký stát Kalifornie obrovské problémy se suchem a nedostatkem vody, nebylo výjimkou, že lidé jdoucí po chodníku byli najednou mokří od hlavy až k patě, jak se těsně vedle nich právě spustily zavlažovací systémy. Ty jsou totiž trvale instalovány na mnoha soukromých i veřejných travnatých plochách, a pokud nekropí současně s trávníky i chodce, alespoň vytváří příjemné mikroklima v jinak pekelně rozpálených ulicích.

Něco podobného by určitě uvítali i mnozí obyvatelé Brna, protože kvůli dosavadnímu průběhu červencového počasí je v ulicích k nevydržení. Jenže v širším centru Brna kromě parků není vlastně co zavlažovat, na sídlištích to prakticky nepřichází v úvahu a ve vilových čtvrtích má každý vlastní zahradu až k chodníku. Je otázka, jak moc by pomohlo, pokud by v nejparnějších dnech alespoň od jedenácté do tří odpoledne brázdily ulice kropicí vozy, když kolikrát nepomohou ani krátké bouřky. Ty totiž rychle přijdou, rychle odejdou a po hodině není vůbec poznat, že pršelo.

V Kalifornii, když udeří vlna veder, občas pomáhají hasiči. Vyjedou s cisternou, namíří dělo do vzduchu a udělají minipřeháňku. Kdo chce, může vodou projít a ochladit se. Brněnští hasiči to mají z centrály na Lidické do centra tři minuty jízdy. Kdyby jedno takové auto vyčlenili a v pětatřicetistupňovém vedru ho nechali kropit náměstí Svobody, určitě by nejednoho Brňana uchránili před úžehem. Protože je léto, jsou prázdniny a je šílené, že v takovém počasí je nejlépe doma. Kdo se zavírá v létě doma před vedrem, ten bude o to hůř snášet podzimní a zimní depresivní počasí.

Než se v Kalifornii začalo šetřit vodou, tamní děti mívaly ve zvyku se v horkých dnech kolektivně „sprchovat“ u otevřených požárních hydrantů. Patří to ke koloritu obytných čtvrtí stejně jako naštvaný místní velitel hasičů nebo šerif, který přijde s klíčem, hydrant zavře a děti vyžene. Brno je jiné. V Brně se lidé různých věkových kategorií, mezi kterými jsou i obyvatelé sociálně vyloučené lokality, koupou v kašně v centru města. Zástupci města napřed ani pořádně nevědí, jestli se to může, nebo ne. Leckdo argumentuje, že je to v Evropě běžné. Někde ano, někde ne. Například v římské fontáně di Trevi ne. A dokonce ani ve vodních prvcích v centru Los Angeles nebo v newyorském Central Parku. Má to logiku. Který zahraniční turista by si chtěl fotit ikonickou fontánu známou z filmů a přitom  mít v záběru dvacet polonahých Římanů, kterým je zrovna vedro.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Chcete-li chránit váš domov, kvalitní bezpečnostní dveře jsou prvním krokem v zabezpečení, neboť drtivá většina vloupání do domácností probíhá právě přes dveře. Ochranu si ale zaslouží i okna či...
22.09.2018 - 08:53
Co spojuje Veletrhy Brno a Grand Prix České republiky? Zdánlivě nesouvisející veličiny pojí v jednu rovnici společný činitel. Město Brno a jeho finance. Jak se zmíněným městským aktivitám daří?
22.09.2018 - 08:29
Studenti brněnských vysokých škol začali přijíždět po prázdninách do města. Jednou z prvních záležitostí, kterou musí na začátku semestru udělat, je zařídit si předplatní jízdenku na městskou...
21.09.2018 - 18:43
Nové hřiště Foto: MMB
V brněnských Medlánkách vzniklo nové hřiště pro děti. Vzniklo díky participačnímu projektu, který umožnil občanům vymyslet si vlastní nápady pro Brno. Hřiště se jmenuje Dobrodružná halda podle...
21.09.2018 - 06:00
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Komentáře