Reklama
reklama

Jednou nohou v kriminále

Kdyby existovala hádanka „Víte, jaký je rozdíl mezi řidičem hromadné dopravy a komunálním politikem?“, odpověď by zněla „Žádný, oba jsou pořád jednou nohou v kriminále“. 

Řidiči autobusů to tvrdí často a nedá se říct, že by si vymýšleli. Komunální politici to tak často netvrdí, ale možná začnou. Stačí se podívat na kauzu někdejší starostky Dagmar Hrubé, která letos dostala podmínku za něco, co se mělo stát před devíti lety. Bez ohledu na rozsudek tak byla celých devět let „jednou nohou v kriminále“ – a vlastně celou tu dobu předtím.

Ponechejme stranou, že prvoinstanční rozsudek padl už před třemi lety, tedy po šesti letech od onoho skutku, a že soudní procesy se skutečně v České republice nehorázně vlečou (a nejen soudní, například insolvenční řízení s jistým brněnským developerem se táhne už čtvrtým rokem a věřitelé čekají a čekají). Mnohem horší ale je, že podle všeho každý starosta už při nástupu do funkce porušuje povinnosti při správě cizího majetku a nikdo mu nemůže dát písemnou záruku, že má čistý stůl po předchůdcích. Také v kauze Dagmar Hrubé nešlo o její nápad, projekt a smlouvu. Projekt Wilson řešila rada městské části, smlouvy viděli právníci obou stran. Hrubá doplatila na absurdní situaci, se kterou bojují mnohá česká města: převádění majetku, zjednodušeně řečeno,„ze státu na stát“. Armádě se rozpadají pod rukama desítky budov a o naprosté většině těchto areálů se dá říci, že cokoliv tam bude stát, bude to lepší než současný stav. Někde jsou tak místo kasáren bytovky (Milovice), někde třeba soukromá škola plus bytovky (Olomouc). Rozum tedy zůstává stát už nad tou samotnou podmínkou, která nakonec dostala Hrubou k soudu – že bezplatně převedený majetek bude deset let používán k nekomerčním účelům.

Logika diktuje, že to mělo být přesně naopak: barabizny, o které se ministerstvo obrany neumí starat, by měly generovat alespoň nějaké zisky (příjmy do obecní pokladny) a před soudem měl skončit někdo z ministerstva obrany za porušování povinnosti při správě cizího majetku a porušování ustanovení o péči řádného hospodáře. Podobných budov těsně před zřícením jsou v České republice desítky jen kvůli nevyjasněným kompetencím a mizerné práci lidí placených z veřejných rozpočtů. Je do očí bijící, že armáda opouští mnohem důležitější prostory v mnohemlepším stavu, než jsou ty na náměstí Míru – přesto do nich těžko někoho dostane, natož aby je prodala. Místo toho je bude v zimě temperovat a celý rok hlídat.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Kontrola ledu Foto: Centrum news
Muž si chtěl v Králově Poli zkrátit cestu přes jezírko. To ale nebylo dostatečně zamrzlé a muž se propadl do ledové vody. Nebýt náhodného kolemjdoucího, patrně by utonul.
24.01.2018 - 07:23
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Komentáře