Reklama
reklama

Je segway vozidlo, nebo chodec?

První městská část hlavního města se kdysi pustila do boje s jezdci na segwayích. Turisté jezdící nijak nízkou rychlostí po chodnících totiž vytáčí jak místní, tak i jiné turisty, kteří krásy Starého Města a Malé Strany poznávají tak, jak by se poznávat měly – pěšky.

Jenže podle legislativy je jezdec na segwayi chodec, přestože vozítko má motor, dvě kola a hlavně jede. A právní vakuum trvá. Je logické, že z jedoucího vozítka se krásy středověkých paláců obdivují velmi těžko, pokud „řidič“ musí hlavně sledovat provoz a dívat se před sebe. Ze segwaye se tak stává hlavně nebetyčná snovárna a zážitek, který k Praze patří asi jako zelená zmrzlina s příchutí absintu.

Také v Brně působí poskytovatelé této kratochvíle na dvou kolech, a přesto rozhodně nejsou v letní sezóně vidět na Masarykově ulici, náměstí Svobody nebo jejich okolí. Občas prý vyjíždějí na Špilberk. V Praze je prý městská policie téměř ignoruje, přestože kolizní situace jsou na denním pořádku. V Brně se zato strážníci občas zaměří na cyklisty v pěší zóně, kde je mnohem více místa než v narvané Praze a kde se na kole jezdí kolikrát pomaleji než na Staroměstském náměstí na segwayi. A přitom by to těmto vozítkům tak slušelo na brněnských cyklostezkách, které by nemusely být zrovna z bezchybného asfaltu. Kde mohou docela bez problému koexistovat chodci s cyklisty a bruslaři, vešly by se i tyto dvoukolé vynálezy. Z centra Prahy nejčastěji dojedou na Pohořelec a zpět, v Brně by mohly i do velmi blízké přírody a ještě pořád by to bylo Brno. Je vůbec zvláštní, jak na jednu stranu existují nekonečné právní problémy, jejichž vyřešení je v nedohlednu (jako právě určení, jestli je segway vozidlo, nebo chodec), a na druhou stranu absolutně není problém poslat cyklisty protisměrem v jednosměrných ulicích, aby pak na křižovatkách nerozlišených dopravními značkami (tedy s předností zprava) řidiči dumali, jestli ten cyklista zprava, ale v protisměru, má přednost.

Proti vyhánění segwayů z centra Prahy jejich provozovatelé protestují. Aby ne, když půjčovné pro dva na hodinu stojí i těsně pod dva tisíce korun. V Brně mohou být ceny ani ne poloviční. Vyjížďky, které někteří poskytovatelé nabízejí, jsou naplánovány místy, kde srážky s chodci vynořivšími se zpoza rohu skoro nehrozí. Vláček už Brno má, a pokud jede do kopce na Špilberk, zdatnější chodec by mohl být i rychlejší, stejně jako jsou rychlé i segwaye. Na rozdíl od pražského Vyšehradu ale kolem Špilberku nevisí speciální dopravní značky zakazující vjezd něčeho, co je prý vlastně chodec. To, co si Praha kazí anarchií segwayů na Staroměstském náměstí, Brno dohání anarchií řidičů v pěší zóně bez povolení vjezdu. A nejsou to litrové fabie. Jestli si vedení města myslí, že po zprovoznění parkovacího domu na Panenské bude město prázdnější, je na omylu. Vypadá to, že právě ty, kvůli kterým se městem skoro nedá projít, do parkovacích domů nic nedostane.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Po několikaměsíčním zkušebním provozu je nově více než šest desítek brněnských tramvají vybaveno systémem mazání okolků, tedy části tramvajového kola, která je ve žlábku kolejnice. Díky tomu po Brně...
20.01.2018 - 08:15
Revizor Foto: Centrum news
Osmadvacetiletý muž u sebe ve čtvrtek neměl jízdní doklad. Při snaze o útěk pořezal revizora nožem. Strážnici ho poté našli nedaleko od zastávky Přístaviště v Bystrci, kde se incident odehrál.
19.01.2018 - 16:03
Komentáře