Reklama
reklama

Je segway vozidlo, nebo chodec?

První městská část hlavního města se kdysi pustila do boje s jezdci na segwayích. Turisté jezdící nijak nízkou rychlostí po chodnících totiž vytáčí jak místní, tak i jiné turisty, kteří krásy Starého Města a Malé Strany poznávají tak, jak by se poznávat měly – pěšky.

Jenže podle legislativy je jezdec na segwayi chodec, přestože vozítko má motor, dvě kola a hlavně jede. A právní vakuum trvá. Je logické, že z jedoucího vozítka se krásy středověkých paláců obdivují velmi těžko, pokud „řidič“ musí hlavně sledovat provoz a dívat se před sebe. Ze segwaye se tak stává hlavně nebetyčná snovárna a zážitek, který k Praze patří asi jako zelená zmrzlina s příchutí absintu.

Také v Brně působí poskytovatelé této kratochvíle na dvou kolech, a přesto rozhodně nejsou v letní sezóně vidět na Masarykově ulici, náměstí Svobody nebo jejich okolí. Občas prý vyjíždějí na Špilberk. V Praze je prý městská policie téměř ignoruje, přestože kolizní situace jsou na denním pořádku. V Brně se zato strážníci občas zaměří na cyklisty v pěší zóně, kde je mnohem více místa než v narvané Praze a kde se na kole jezdí kolikrát pomaleji než na Staroměstském náměstí na segwayi. A přitom by to těmto vozítkům tak slušelo na brněnských cyklostezkách, které by nemusely být zrovna z bezchybného asfaltu. Kde mohou docela bez problému koexistovat chodci s cyklisty a bruslaři, vešly by se i tyto dvoukolé vynálezy. Z centra Prahy nejčastěji dojedou na Pohořelec a zpět, v Brně by mohly i do velmi blízké přírody a ještě pořád by to bylo Brno. Je vůbec zvláštní, jak na jednu stranu existují nekonečné právní problémy, jejichž vyřešení je v nedohlednu (jako právě určení, jestli je segway vozidlo, nebo chodec), a na druhou stranu absolutně není problém poslat cyklisty protisměrem v jednosměrných ulicích, aby pak na křižovatkách nerozlišených dopravními značkami (tedy s předností zprava) řidiči dumali, jestli ten cyklista zprava, ale v protisměru, má přednost.

Proti vyhánění segwayů z centra Prahy jejich provozovatelé protestují. Aby ne, když půjčovné pro dva na hodinu stojí i těsně pod dva tisíce korun. V Brně mohou být ceny ani ne poloviční. Vyjížďky, které někteří poskytovatelé nabízejí, jsou naplánovány místy, kde srážky s chodci vynořivšími se zpoza rohu skoro nehrozí. Vláček už Brno má, a pokud jede do kopce na Špilberk, zdatnější chodec by mohl být i rychlejší, stejně jako jsou rychlé i segwaye. Na rozdíl od pražského Vyšehradu ale kolem Špilberku nevisí speciální dopravní značky zakazující vjezd něčeho, co je prý vlastně chodec. To, co si Praha kazí anarchií segwayů na Staroměstském náměstí, Brno dohání anarchií řidičů v pěší zóně bez povolení vjezdu. A nejsou to litrové fabie. Jestli si vedení města myslí, že po zprovoznění parkovacího domu na Panenské bude město prázdnější, je na omylu. Vypadá to, že právě ty, kvůli kterým se městem skoro nedá projít, do parkovacích domů nic nedostane.

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Dveře obchodu Foto: Městská policie Brno
Dvacetiletá dívka se pokusila z obchodu v Bohunicích ukrást tričko. Personál ji přistihl a její rozzuřený známý po hádce se zaměstnanci rozbil dveře za dvacet tisíc korun.
18.07.2018 - 08:00
Zanedbaná Arnoldova vila by se mohla dočkat rekonstrukce. O peníze na opravu požádá Muzeum města Brna Norské fondy. Ve vile by v budoucnu mohlo vzniknout Centrum dialogu – místo pro poznávání naší...
17.07.2018 - 19:13
Komentáře