Reklama
reklama

Jak můžeme zabránit silničním tragédiím?

Automobil a motocykl se za více jak jedno století staly nedílnou součástí našeho života. Pocit rychlosti dokázal odedávna fascinovat snad každého, kdo se svezl tryskem na koni nebo pádil po dálnici s třemi sty koni pod kapotou.

Rychlost na jednu stranu symbolizuje svobodu pohybu a současně skrývá i druhou stranu mince a tou je odpovědnost. Mnoho z nás napadne, že odpovědnost musí být vynucována státem. Nepochybně, pokud stát nastaví formální pravidla (zákony a vyhlášky), měl by na ně dohlížet prostřednictvím policie.

Pravidla silničního provozu jsou z velké většiny tvořena za účelem snadného dorozumění se mezi účastníky silničního provozu. Rovněž nám slouží k srozumitelnému uvědomění si vlastních omezení, která k dnešnímu hustému provozu patří. Proč někteří řidiči nebo chodci tato pravidla ignorují, i když slouží jejich bezpečnosti? V první řadě mnoho lidí nemá potřebné návyky správného dopravního chování vštípeny od malička. Co zanedbají při výchově rodiče, výjimečně napraví školka a někdy základní škola. Znovuzavedení dopravní výchovy do škol, které se uskutečnilo v září 2013, může vylepšit vnímání a chápání souvislostí silničního provozu už od dětských let.

O mnoho let později by měl žadatel o řidičské oprávnění získat v autoškole praxi a informace, které předepisuje zákon. Zákonné nároky na tyto vzdělávací organizace nejsou malé, ale  omezené možností kontroly výuky a výcviku. Nedovolují tak vyniknout opravdu kvalitním autoškolám. Naopak je tolerována podprůměrnost některých „kufříkových“ autoškol. I když se všude najdou špatní učitelé a instruktoři, tak snad žádný z nich neučí jezdit své žáky na červenou nebo porušovat rychlostní limity. Ze zkušenosti vím, že mnoho učitelů dělá svoji práci s entusiasmem a chutí předat co nejvíce. Potom přichází posvěcení žadatele o řidičský průkaz zkušebním komisařem. Následně je na novém řidiči, jak bude schopen naložit s informacemi, kterých se mu od malička až do teď dostalo. 

Čerství řidiči se nevědomky rozhlíží a hledají vzory. Dobré i špatné.  Ti, co pochopili důležitost pravidel pro vlastní bezpečnost, policii téměř nepotřebují. Pro všechny ostatní je nutností. Jenže náhodné policejní kontroly všech, tedy i slušných řidičů, nebo nárazové akce k vyšší bezpečnosti na silnicích nepřispějí. Spíše funguje pravidelné postihování přestupků v reálném čase a místě. Bezprostřední postih ze strany policisty má větší výchovný efekt než fotka z kamerového systému, kdy se řidič dostane k projednání přestupku často až po několika týdnech.

Jak ale příště zabránit silničním tragédiím, kterých jsme byli svědky v minulých týdnech? Nejdříve je nutné uvědomit si vlastní zranitelnost. V ostatních účastnících provozu je dobré vidět cítící a vnímající bytosti, které máme rádi jako vlastní rodinu. Představme si, že stará paní na přechodu je naše milovaná babička nebo cyklista náš oblíbený strýček. Určitě včas zpomalíme. Před přechodem pohlídáme v zrcátkách chování ostatních řidičů a vedle cyklisty ponecháme dostatečný boční odstup.

Dobrou prevencí je vlastní příklad slušného dopravního chování. Pokud se chovám vstřícně k ostatním, vstřícnost se mi často v dobrém vrací. Nebezpečná jízda je špatnou reprezentací řidiče i obce, ze které pochází. Buranství se pozná v lidském jednání, nikoliv v oblečení nebo ve značce či stáří automobilu. Řidič a občan kanadského Vancouveru, amerického Bostonu nebo starousedlík z rakouské Vídně se často projeví přátelským chováním a příkladným dodržováním pravidel provozu. Jsou hrdí na své město a spoluvytvářejí vizitku svého sídla. Jak se chová hrdý občan Brna, Znojma, Břeclavi nebo Hodonína? Pokud existuje jakákoliv rivalita mezi městy, tak pojďme soutěžit ve slušnosti na silnicích.  

Uchovejme si svobodu pohybu tím, že ji budeme na silnici sdílet s ostatními účastníky provozu s radostí a slušností. Naplní nás to příjemnými pocity a věřte mi, že se všem bude jezdit mnohem lépe. Přeji všem řidičům opakování nádherných, ale bezpečných zážitků za volantem automobilu nebo řídítky motocyklu. 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Policie Foto: Centrum news
Muž, který řídil bez řidičského průkazu přejel dvojitou čáru. Když spatřil auto policie, zaparkoval a snažil se uniknout strážníkům. Mezitím na jeho místo přelézal spolujezdec.
23.01.2018 - 16:05
Krajský úřad Foto: Centrum news
Celkem 437 žádostí o „kotlíkové dotace“ za 44,893 milionu korun schválila krajská rada na svém jednání v pondělí 22. ledna 2018. Šlo o první schválené žádosti podaných v první krajské výzvě...
23.01.2018 - 07:29
Fakultní nemocnice Brno zahájila koncem listopadu investiční akci - přístavba nové lékárny v přízemí pavilonu L v areálu Bohunic.
22.01.2018 - 20:09
Dopravní nehoda u obce Závist Foto: ZZS JMK
U obce Závist na Blanensku se střetl osobní automobil s kamionem. Řidič auta byl zaklíněný, vyprošťování trvalo více než půl hodiny. Ve vážném stavu byl transportován vrtulníkem do nemocnice.
22.01.2018 - 13:40
Ilustrační foto, alkohol Foto: Centrum news
Viditelně opilé mladé hochy zpozorovali strážníci v sobotu večer v Brně Medlánkách. Čtrnáctiletý chlapec nadýchal 1,86 promile alkoholu.
22.01.2018 - 06:56
Po více než dvouleté pauze se mnohonásobný držitel Ceny Anděl, Dan Bárta, chystá společně s kapelou ILLUSTRATOSPHERE posílenou o mezinárodně uznávaného bubeníka Martina Valihoru na velkolepé turné,...
21.01.2018 - 11:48
Komentáře