Reklama
reklama

H-systém a vedení brněnské radnice mají něco společného

Nechvalně proslulí strůjci projektu H- -systém a současné vedení brněnské radnice mají něco společného. Oba subjekty – mírně řečeno – zkazily radost desítkám lidí, kteří se s vidinou vlastního bydlení zadlužili a kteří dříve či později o tento sen přišli či přijdou.

Zatímco lidé kolem Petra Smetky inkasovali peníze a domy nedostavěli, lidé kolem Petra Vokřála teď přesvědčují obyvatele Brna, že situace, kdy si museli vzít hypotéku a současně platit nájem, je vlastně jejich smůla, protože město odvolává, co odvolalo, a  neslibuje, co slíbilo.

Bývá obvyklé, že vady ve smluvním vztahu se vykládají ve prospěch strany, která smlouvu nevypracovala. Obyvatelé domů a bytů usilujících o privatizaci nic špatně neudělali. Podnikli všechny kroky, aby dostali hypotéky a mohli pak řádně bydlet ve svém a řádně platit,nstejně jako dosud řádně platili nájemnměstu. Náměstek primátora Matěj Hollan v souvislosti s privatizací těchto bytů a domů za (pro město) nevýhodné ceny manipuluje jako o život, když používá termín spravedlnost, obvyklé cenya dotování.

Lidé, kteří jsou ochotni na sebe vzít náklady spojené se správou a údržbou domu, jsou přesně ti, jaké město potřebuje. V Brně ale spravedlnost neexistuje. Neplatiči nájemného dluží městu desítky a desítky milionů korun, a přesto je město stále nechává bydlet, i když mnozí z nich by potřebnou částku v rodinném rozpočtu našli. Nikdo nechce platit nájem, ani ten, kdo na něj má. Každý si jistě umí představit, na co jiného by ty peníze použil. Jenže pokud někdo bydlí v pronájmu, buď platí, nebo nebydlí – soukromí majitelé si rozhodně nemohou dovolit nechat narůst pohledávku za svým nájemníkem na tak šílenou částku, jak se to dlouhodobě daří Brnu. Pokud se nové vedení města bojí, že původně nastavené podmínky privatizace by mohly znamenat porušení zákona, mělo by okamžitě podat trestní oznámení na všechny předchozí primátory, náměstky a radní, kteří měli bytovou politiku na starosti a kteří v rozpory s principy péče řádného hospodáře umožnili nerovný přístup k nájemníkům v obecních bytech a jejich dluhu vůči Brnu. Proč by to nešlo?

Černé pasažéry v hromadné dopravě město úplně klidně dá napospas exekutorům,nkteří jsou schopni kvůli párstovkám vybílit byt. Vedení města nestojí za nic, pokud není schopné zaručit nějaké právní jistoty. Lidé usilující o privatizaci bytů svůj díl splnili a hrozí, že nebudou bydlet. Na druhou stranu dlužníci nájmu na své závazky kašlou, ale dále vesele bydlí. Přitom žít ve strachu by měli právě oni. Anebo by měli být v „Čunkových kontejnerech“ na kraji města – protože současné problémy s privatizací jsou i jejich vina, stejně jako zvyšování obecního nájmu v domech, na kterých se dlouhá léta kvůli nedostatku peněz neopravily ani kliky u dveří.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Hrad Špilberk Foto: Centrum news
Rok 1968 v Brně očima cenzora. Tak se jmenuje nová výstava Muzea města Brna, která připomene letošní 50. výročí okupace Československa vojsky pěti států Varšavské smlouvy.
22.08.2018 - 07:00
Šedesátikilovou nevybuchlou leteckou pumu likvidoval policejní pyrotechnik v sobotu dopoledne. Munice byla nalezena ve vojenském prostoru Březina. Letos se jedná již o několikátý případ výjezdu...
21.08.2018 - 15:27
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Komentáře