Reklama
reklama

H-systém a vedení brněnské radnice mají něco společného

Nechvalně proslulí strůjci projektu H- -systém a současné vedení brněnské radnice mají něco společného. Oba subjekty – mírně řečeno – zkazily radost desítkám lidí, kteří se s vidinou vlastního bydlení zadlužili a kteří dříve či později o tento sen přišli či přijdou.

Zatímco lidé kolem Petra Smetky inkasovali peníze a domy nedostavěli, lidé kolem Petra Vokřála teď přesvědčují obyvatele Brna, že situace, kdy si museli vzít hypotéku a současně platit nájem, je vlastně jejich smůla, protože město odvolává, co odvolalo, a  neslibuje, co slíbilo.

Bývá obvyklé, že vady ve smluvním vztahu se vykládají ve prospěch strany, která smlouvu nevypracovala. Obyvatelé domů a bytů usilujících o privatizaci nic špatně neudělali. Podnikli všechny kroky, aby dostali hypotéky a mohli pak řádně bydlet ve svém a řádně platit,nstejně jako dosud řádně platili nájemnměstu. Náměstek primátora Matěj Hollan v souvislosti s privatizací těchto bytů a domů za (pro město) nevýhodné ceny manipuluje jako o život, když používá termín spravedlnost, obvyklé cenya dotování.

Lidé, kteří jsou ochotni na sebe vzít náklady spojené se správou a údržbou domu, jsou přesně ti, jaké město potřebuje. V Brně ale spravedlnost neexistuje. Neplatiči nájemného dluží městu desítky a desítky milionů korun, a přesto je město stále nechává bydlet, i když mnozí z nich by potřebnou částku v rodinném rozpočtu našli. Nikdo nechce platit nájem, ani ten, kdo na něj má. Každý si jistě umí představit, na co jiného by ty peníze použil. Jenže pokud někdo bydlí v pronájmu, buď platí, nebo nebydlí – soukromí majitelé si rozhodně nemohou dovolit nechat narůst pohledávku za svým nájemníkem na tak šílenou částku, jak se to dlouhodobě daří Brnu. Pokud se nové vedení města bojí, že původně nastavené podmínky privatizace by mohly znamenat porušení zákona, mělo by okamžitě podat trestní oznámení na všechny předchozí primátory, náměstky a radní, kteří měli bytovou politiku na starosti a kteří v rozpory s principy péče řádného hospodáře umožnili nerovný přístup k nájemníkům v obecních bytech a jejich dluhu vůči Brnu. Proč by to nešlo?

Černé pasažéry v hromadné dopravě město úplně klidně dá napospas exekutorům,nkteří jsou schopni kvůli párstovkám vybílit byt. Vedení města nestojí za nic, pokud není schopné zaručit nějaké právní jistoty. Lidé usilující o privatizaci bytů svůj díl splnili a hrozí, že nebudou bydlet. Na druhou stranu dlužníci nájmu na své závazky kašlou, ale dále vesele bydlí. Přitom žít ve strachu by měli právě oni. Anebo by měli být v „Čunkových kontejnerech“ na kraji města – protože současné problémy s privatizací jsou i jejich vina, stejně jako zvyšování obecního nájmu v domech, na kterých se dlouhá léta kvůli nedostatku peněz neopravily ani kliky u dveří.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře