Reklama
reklama

Grand Prix bude pořádat „spolek“ veřejných institucí

Angličtina má hezké rčení „není konec, dokud ta korpulentní dáma nezačne zpívat“. Aamerický hráč baseballu Lawrence Berra zase říkal „není konec, dokud není po všem“. Je otázka, jestli podobné hlášky sypal z rukávu svojí jistě úžasnou angličtinou hejtman Michal Hašek, když se během brněnské Grand Prix sešel s prvním mužem společnosti Dorna Carmelem Ezpeletou. Každopádně výsledkem je po měsících nejistot to, že se brněnská Velká cena pojede dalších pět let. Takže není konec.

Měsíce jednání o tom, co Grand Prix pro brněnský okruh znamená, jsou co do efektivity úplné nic v porovnání s atmosférou, která na okruhu panovala v pátek a pak v sobotu. O neděli nemluvě. Je potřeba uznat, tak akce je neskutečný zážitek i pro člověka, který na motorce nikdy neseděl. Až dosud se jednalo v podstatě o soukromý podnik. Teď bude závody pořádat „spolek“ veřejných institucí, které budou muset už příští rok dokázat jasnými čísly to, co se tady od počátku tvrdí: že tato víkendová akce generuje příjmy do veřejných rozpočtů. I během letošního závodního víkendu bylo vidět, že se jedná o soukromou akci, kde je někdo vítanější a někdo je jen řadový návštěvník přírodních tribun. Na tom samozřejmě není vůbec nic špatného, protože v kolotoči motocyklového mistrovství někdo ty peníze roztáčet musí. V určených sektorech pro VIP neparkovaly rezavé felicie a zázemí se hemžilo důležitými lidmi, kteří ale s motorkami nemají nic společného A prakticky na každém kroku bylo vidět, že to není odpoledne s pečením klobás na hřišti v Drásově.

Nabízí se myšlenka, že nejméně polovina lidí tam byla, protože peníze utratila, zatímco ta druhá polovina je vydělala. Tak proč je tento podnik ztrátový? Jestli Dorna kvůli brněnské Velké ceně eviduje pohledávky za sto milionů z titulu zalistovacího poplatku, je někde něco špatně. Kdo by šel dobrovolně do monstrózní akce, ze které by neměl zasloužený zisk? Pokud budu rozdávat stovky různých VIP vstupenek a volných vstupů a budu dojednávat bartery, musí to mít v prvé řadě finanční efekt. Jakmile se Grand Prix, zjednodušeně řečeno, ujme kraj, každý odmítnutý organizátor festivalu toho či onoho druhu umění pro tu či onu cílovou skupinu okamžitě uvidí GP. Debata „proč on jo a já ne“ je už tak docela nechutná, a bude hůř. Jestli se na něco hodí „rozklikávací rozpočet“, je to právě příští Velká cena. Pokud se například ukáže, že největší náklady jsou spojeny s péčí o návštěvníky a hosty, kteří neplatí vstupné, bude jasnější, proč ztráta roste. Tato akce to nejdůležitější už má, ani se nemusí moc snažit. Na Valentina Rossiho lidé přijdou bez ohledu na počasí a kvalitu klobás.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře