Reklama
reklama

Digitalizace cestování po Brně

Už za několik dnů by si Brňané a návštěvníci města budou moci kupovat jízdenky na městskou hromadnou dopravu prostřednictvím SMS zpráv. V této vymoženosti, se kterou mají zkušenost mnohá česká i zahraniční města, je předběhla i Olomouc. A taková Bratislava měla už v roce 2003 elektronické „električenky“, zatímco v Brně se ještě o deset let později tisknou papírové měsíční jízdenky a zastrkávají se do plastových fólií.

V listopadu tak budou k dispozici dva druhy SMS jízdenek. Přestože systém dovoluje nabídku kdykoliv na základě poptávky rozšířit, je otázka, jestli právě pětasedmdesátiminutová a celodenní jízdenka jsou tím správným startem digitalizace cestování po Brně. V Praze stojí SMS jízdenka na 90 minut 32 korun (to znamená, že je v přepočtu na délku platnosti levnější) a navíc se díky metru dá využít na nesrovnatelně větší vzdálenosti. Nabízí se také námitka, že velká část cestujících si nekupuje jízdenku na 75 minut nepřetržitého cestování, ale na cestu na místo, kde je potřeba něco zařídit, a poté na cestu zpět. I když se to dobře naplánuje, nevychází z toho tato jízdenka moc dobře. Stačí desetiminutové zdržení a na cestu zpět už nebudou „stačit minuty“. Je proto docela překvapivé, že dopravní podnik nezvolil na rozjezd jízdenky na kratší dobu, kterou by si cestující pořizovali operativně (Praha má půlhodinové za 24 korun, v Brně mohly být dvacetiminutové za patnáct). SMS jízdenky by se měly stát ideální alternativou nákupu jízdenek u řidiče, kdy se cestující nezřídka vytasí s papírovou bankovkou místo drobných, a na řidičovu námitku, že by měli mít mince, argumentují nefunkčním jízdenkovým automatem na zastávce. Mobilní telefon má v současné době úplně každý, kdo ještě nemusí jezdit v tramvaji zadarmo. Jízdenka za hodinu a patnáct minut asi nebude každému vyhovovat, pokud spěchá tak, že nemá čas najít trafiku prodávající papírové jízdenky. Bude zajímavé sledovat, jak se dopravci podaří po zavedení SMS jízdenek upravit smluvní přepravní podmínky. V některých českých městech s tím byly zezačátku trochu problémy, mimo jiné proto, že lidé nastupovali do vozidel ještě předtím, než jim jízdenka přišla. Prahou jdou zkazky o revizorech, kteří rádi pozorují cestující na zastávkách posílající textové zprávy a jen, co nastoupí do tramvaje, okamžitě je kontrolují. Mezi odesláním žádosti a doručením platné SMS jízdenky mohou totiž uplynout klidně i tři minuty, což by u některých brněnských intervalů v sedle pracovních dnů mohl být pro cestující problém.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Aplikace o zeleni, městský mobiliář či interaktivní mapa dopravních nehod. To jsou jen příklady dat, která mohou Brňané nově čerpat či sdílet z veřejnosti přístupnému portálu data.brno.cz.
22.03.2018 - 19:00
Zhasnutí hradu Špilberk, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Takovým způsobem se Brno v sobotu 24. března ve 20:30 připojí k Hodině Země 2018. Brněnské dominanty zůstanou po tmě jednu hodinu.
22.03.2018 - 16:25
Auta na zákazu zastavení Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Není složité narazit v Brně na řidiče, kteří nedodržují dopravní předpisy. Někteří si dokonce pletou značku zákazu zastavení se značkou parkoviště.
22.03.2018 - 10:29
Rodina, která využila šance na nový domov Foto: B. Kleinhamplová
Prodloužení nájemní smlouvy bylo v březnu schváleno čtyřicáté rodině, která se účastní projektu Rapid Re-Housing. Byla tak překonána úspěšnost 80 procent v udržení bydlení, kterou si Brno před...
22.03.2018 - 07:25
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
V Jihomoravském kraji prudce vzrostl počet lidí s tuberkulózou. Zatímco v roce 2016 bylo v kraji 47 nemocných, loni jejich počet vzrostl na 66.
21.03.2018 - 19:53
Komentáře