Reklama
reklama

Co můžeš udělat dnes, počká do zítřka. I výměna řidičského průkazu

Češi jsou králové prokrastinace. Co můžeš udělat dnes, klidně počká do zítřka. A pokud je na něco čas dva roky, poslední měsíc je také měsíc, protože zítra musím nutně udělat něco, o čem vím už rok a půl. A není to preventivní kolonoskopie.

Už za několik dnů ale tisíce brněnských řidičů čeká něco, co si s preventivním vyšetřením v ničem nezadá. Budou totiž muset do front na výměnu řidičských průkazů, kterou musejí provést do konce roku, jinak nebudou moci od Nového roku sednout za volant, aniž by riskovali tučnou pokutu. Ještě v červnu před prázdninami se dal tento úkon vyřídit přibližně za půl hodiny, při troše štěstí dokonce rychleji. Vyřízení žádosti a následné vyzvednutí hotového dokladu bylo naprosto bez problémů, a pokud lidé na úřadu na Husově ulici museli čekat, všichni seděli a měli kolem sebe dost místa. I kdyby byla „fronta“, mohla si v klidu sednout.

V prosinci bude fronta i na automat vydávající pořadové lístky a určitě do dříve či později dojde do fáze, kdy se lidé po příchodu dozvědí, že v ten den by se stejně nedostali na řadu. A stane se přesně to, co se stává vždycky: zvláště labilní jedinci budou nadávat na délku fronty, kterou sami svojí přítomností prodlužují.

Magistrát tu sice je pro lidi, ale letos by jeho vedení mohlo „odolat“ a nemělo by prodlužovat úřední hodiny, posilovat služby a už vůbec ne zavádět mimořádné úřední hodiny v sobotu nebo v neděli. Když se o výměně řidičských průkazů rozhodlo, někdo spočítal, kolik dnů – a tedy možností – na to dotčení řidiči mají. Proč by měli měsíc před koncem roku (počítaje v to i vánoční svátky) dostat dva dny navíc, když se to stejně nestihne?

Ještě by se tento přístup dal pochopit v případě podávání daňového přiznání nebo placení za popelnice u pokryteckých jedinců, kteří na to nadávají, ale sami chtějí mít každý měsíc na účtu něco, co se z daní vyplácí, a každé úterý a pátek prázdnou sběrnou nádobu. Pokud někdo řidičský průkaz potřebuje k životu, proč si ho dobrovolně komplikuje, když už mohl mít dávno hotovo a na rostoucí fronty a nervózní řidiče se mohl smát na dálku u televize.

Jeden by si myslel, že dospělý člověk má za sebou tolik administrativních opruzů, že nějaká výměna jednoho dokladu nemůže nikoho odradit – ve srovnání s aktualizací dokladů při stěhování nebo po svatbě, kdy je potřeba oběhnout všechny banky, pojišťovny, katastry a jiné instituce. Ještě nedávno magistrát ujišťoval, že i kdyby v danou chvíli začali všichni, co to potřebují, k přepážkám chodit, do konce roku by se to stihlo. Teď už to podle všeho neplatí, takže jestli ještě v lednu bylo na magistrátu lidí jako v čekárně na kolonoskopii, teď jich tam bude jako na autogramiádě doktorů z Ordinace. A dobře jim tak.

Autor: 
redakce
Aktuálně
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Alkohol, možná v kombinaci s drogami, hrál pravděpodobně podstatnou roli včera nad ránem v Mokré.
19.09.2017 - 07:31
Komentáře