Reklama
reklama

Kolik zaplatíme v Brně za pronájem bytu? A jaká je situace ve zbytku republiky?

Bydlení v pronájmu zatím nebylo pro Čechy příliš atraktivní, především kvůli vysokým nákladům. A podle odborníků lze předpokládat, že ještě porostou. Již nyní je možné pozorovat, že se ceny za nájemní bydlení výrazně liší, a to především v závislosti na jeho umístění. Platí to jak v porovnání krajů v rámci celé České republiky, tak i konkrétně v případě jednotlivých měst.

Z analýzy společnosti Trigema za druhé čtvrtletí letošního roku vyplývá, že výrazně nejvíce zaplatí za pronájem obyvatelé hlavního města. Zatímco v Praze se ke konci pololetí průměrná výše měsíčního nájmu bytu 2+kk vyšplhala na 14 223 korun, například v Moravskoslezském kraji to bylo jen 6 700 korun. Připlatí si například ale i nájemníci v Jihomoravském kraji, zde se průměrná výše pohybuje okolo 11 916 korun. S částkou 9 875 korun za měsíc následuje Středočeský kraj a obdobně je na tom i kraj Plzeňský. Naopak nejnižší měsíční nájem se v průměru platí v Ústeckém kraji, a to ve výši 7 037 korun.

Meziročně ceny nájemného vzrostly i o tisíce korun, nejvíce u bytů o dispozici 3+1. V případě třípokojového bytu v Praze až o 20 %, průměrně tedy až o 3 500 korun. A zdražovalo se i v Brně, zde řádově o tisícikorunu. Zvýšení nájemného se týká však i dalších měst jako je Ostrava, Olomouc, Liberec nebo Plzeň. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se zabývá právě pronájmy. Stav na trhu s pronájmy koncem prázdnin ovlivnil především návrat studentů do studentských měst. Protože je kapacita kolejí nedostatečná, stále vyhledávají bydlení na privátě a to ideálně v centru či v blízkosti univerzit. Právě to ovlivňuje výši pronájmů v některých brněnských lokalitách. Oblíbená je například ulice Veveří, kde se nájmy větších bytů pohybují průměrně od 15 000 do 17 400 korun, za 4+kk nájemníci mohou zaplatit ale i 35 000 korun. V Bohunicích nedaleko Kampusu jsou ceny nižší, nájemníci musí ze svého účtu odeslat částku okolo 11 000 až 14 000 korun za dispozice 3+1 a 4+1. Nejhlouběji do peněženky ale musí sáhnout obyvatelé centra a jeho bezprostředního okolí. „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o 9 000 korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně 20 000 korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji. Průměrná cena nájmu v těchto lokalitách se pohybuje kolem 11 000 korun,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

V porovnání se západní Evropou ale Češi dlouhodobému bydlení v nájemních bytech příliš nefandí. Například v Německu či Rakousku totiž bydlí v pronájmu téměř polovina domácností, v tuzemsku tento způsob bydlení zatím zvolilo pouze 21 %.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Stavební práce v ulici Hladíkova v Brně-Černovicích započali dnes 24. března 2018. Pro Brňany to znamená uzavření pravého jízdní pruhu směrem do centra. Uzavírka z důvodu oprav krytu vozovky potrvá...
24.03.2018 - 12:00
Centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem veřejných toalet. Městská část Brno- -střed vymyslela poněkud zvláštní řešení.
24.03.2018 - 09:08
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Komentáře