Reklama
reklama

Kolik zaplatíme v Brně za pronájem bytu? A jaká je situace ve zbytku republiky?

Bydlení v pronájmu zatím nebylo pro Čechy příliš atraktivní, především kvůli vysokým nákladům. A podle odborníků lze předpokládat, že ještě porostou. Již nyní je možné pozorovat, že se ceny za nájemní bydlení výrazně liší, a to především v závislosti na jeho umístění. Platí to jak v porovnání krajů v rámci celé České republiky, tak i konkrétně v případě jednotlivých měst.

Z analýzy společnosti Trigema za druhé čtvrtletí letošního roku vyplývá, že výrazně nejvíce zaplatí za pronájem obyvatelé hlavního města. Zatímco v Praze se ke konci pololetí průměrná výše měsíčního nájmu bytu 2+kk vyšplhala na 14 223 korun, například v Moravskoslezském kraji to bylo jen 6 700 korun. Připlatí si například ale i nájemníci v Jihomoravském kraji, zde se průměrná výše pohybuje okolo 11 916 korun. S částkou 9 875 korun za měsíc následuje Středočeský kraj a obdobně je na tom i kraj Plzeňský. Naopak nejnižší měsíční nájem se v průměru platí v Ústeckém kraji, a to ve výši 7 037 korun.

Meziročně ceny nájemného vzrostly i o tisíce korun, nejvíce u bytů o dispozici 3+1. V případě třípokojového bytu v Praze až o 20 %, průměrně tedy až o 3 500 korun. A zdražovalo se i v Brně, zde řádově o tisícikorunu. Zvýšení nájemného se týká však i dalších měst jako je Ostrava, Olomouc, Liberec nebo Plzeň. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se zabývá právě pronájmy. Stav na trhu s pronájmy koncem prázdnin ovlivnil především návrat studentů do studentských měst. Protože je kapacita kolejí nedostatečná, stále vyhledávají bydlení na privátě a to ideálně v centru či v blízkosti univerzit. Právě to ovlivňuje výši pronájmů v některých brněnských lokalitách. Oblíbená je například ulice Veveří, kde se nájmy větších bytů pohybují průměrně od 15 000 do 17 400 korun, za 4+kk nájemníci mohou zaplatit ale i 35 000 korun. V Bohunicích nedaleko Kampusu jsou ceny nižší, nájemníci musí ze svého účtu odeslat částku okolo 11 000 až 14 000 korun za dispozice 3+1 a 4+1. Nejhlouběji do peněženky ale musí sáhnout obyvatelé centra a jeho bezprostředního okolí. „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o 9 000 korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně 20 000 korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji. Průměrná cena nájmu v těchto lokalitách se pohybuje kolem 11 000 korun,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

V porovnání se západní Evropou ale Češi dlouhodobému bydlení v nájemních bytech příliš nefandí. Například v Německu či Rakousku totiž bydlí v pronájmu téměř polovina domácností, v tuzemsku tento způsob bydlení zatím zvolilo pouze 21 %.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Ilustrační foto
Speciálně uzpůsobený člun k záchraně tonoucích lidí má výrazně pomoci v práci záchranným brněnským složkám. Plavidlo zajišťuje vysokou stabilitu nejen během plavby, ale zejména při nakládání...
20.10.2017 - 07:15
Adventní trhy na Zelném trhu
Městská část Brno-střed nabízí na předvánočních venkovních akcí pět prodejních míst, na kterých neziskové organizace mohou prodávat své výrobky či prezentovat svou činnost.
19.10.2017 - 17:50
Nevidomí, ale hlavně jejich vodicí psi, budou mít v brněnských tramvajích více prostoru. Nově mohou ve vybraných vozech nastupovat i druhými dveřmi. Na změně spolupracoval Dopravní podnik města Brna...
19.10.2017 - 15:22
Vysoké učení technické
Ztráta sluchu, psychické onemocnění nebo třeba horší zrak. I přes tyto překážky mohou studenti brněnské techniky navštěvovat vysokou školu a užívat si studentská léta jako ostatní spolužáci. Už deset...
19.10.2017 - 07:55
Na hlavním nádraží se po rekonstrukci otevřely nové toalety
Naproti pátému a šestému nástupišti u hlavního nádraží v Brně se otevřely po rekonstrukci nové toalety. Náklady na opravy byly 1,4 miliónů korun bez DPH.
18.10.2017 - 16:07
Ilustrační foto
Policie se potýká s nedostatkem lidí. Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje se i proto rozhodlo spolupracovat s Univerzitou obrany v Brně.
18.10.2017 - 07:37
Komentáře