Reklama
reklama

Kolik zaplatíme v Brně za pronájem bytu? A jaká je situace ve zbytku republiky?

Bydlení v pronájmu zatím nebylo pro Čechy příliš atraktivní, především kvůli vysokým nákladům. A podle odborníků lze předpokládat, že ještě porostou. Již nyní je možné pozorovat, že se ceny za nájemní bydlení výrazně liší, a to především v závislosti na jeho umístění. Platí to jak v porovnání krajů v rámci celé České republiky, tak i konkrétně v případě jednotlivých měst.

Z analýzy společnosti Trigema za druhé čtvrtletí letošního roku vyplývá, že výrazně nejvíce zaplatí za pronájem obyvatelé hlavního města. Zatímco v Praze se ke konci pololetí průměrná výše měsíčního nájmu bytu 2+kk vyšplhala na 14 223 korun, například v Moravskoslezském kraji to bylo jen 6 700 korun. Připlatí si například ale i nájemníci v Jihomoravském kraji, zde se průměrná výše pohybuje okolo 11 916 korun. S částkou 9 875 korun za měsíc následuje Středočeský kraj a obdobně je na tom i kraj Plzeňský. Naopak nejnižší měsíční nájem se v průměru platí v Ústeckém kraji, a to ve výši 7 037 korun.

Meziročně ceny nájemného vzrostly i o tisíce korun, nejvíce u bytů o dispozici 3+1. V případě třípokojového bytu v Praze až o 20 %, průměrně tedy až o 3 500 korun. A zdražovalo se i v Brně, zde řádově o tisícikorunu. Zvýšení nájemného se týká však i dalších měst jako je Ostrava, Olomouc, Liberec nebo Plzeň. Vyplývá to ze statistik společnosti UlovDomov.cz, která se zabývá právě pronájmy. Stav na trhu s pronájmy koncem prázdnin ovlivnil především návrat studentů do studentských měst. Protože je kapacita kolejí nedostatečná, stále vyhledávají bydlení na privátě a to ideálně v centru či v blízkosti univerzit. Právě to ovlivňuje výši pronájmů v některých brněnských lokalitách. Oblíbená je například ulice Veveří, kde se nájmy větších bytů pohybují průměrně od 15 000 do 17 400 korun, za 4+kk nájemníci mohou zaplatit ale i 35 000 korun. V Bohunicích nedaleko Kampusu jsou ceny nižší, nájemníci musí ze svého účtu odeslat částku okolo 11 000 až 14 000 korun za dispozice 3+1 a 4+1. Nejhlouběji do peněženky ale musí sáhnout obyvatelé centra a jeho bezprostředního okolí. „V Brně se ceny podle lokality mohou lišit i o 9 000 korun. Za třípokojový byt na Trnité ulici, tedy v centru Brna, zaplatí nájemníci průměrně 20 000 korun, stejně velký byt na Lesné, v Bohunicích nebo Černovicích je ale vyjde mnohem levněji. Průměrná cena nájmu v těchto lokalitách se pohybuje kolem 11 000 korun,“ říká Martin Březina ze společnosti UlovDomov.cz.

V porovnání se západní Evropou ale Češi dlouhodobému bydlení v nájemních bytech příliš nefandí. Například v Německu či Rakousku totiž bydlí v pronájmu téměř polovina domácností, v tuzemsku tento způsob bydlení zatím zvolilo pouze 21 %.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Devatenáctiletý mladík se stal v sobotu večer údajně cílem útoku třiačtyřicetiletého muže.
17.12.2017 - 18:34
Jihomoravská metropole v posledních letech mění svou podobu a v tomto trendu bude pokračovat i nadále. Nevyužívané či zchátralé budovy, které v dobách minulých určovaly tvář a často i prosperitu...
17.12.2017 - 08:40
Zpříjemnění a obohacení svátečních dnů kulturními zážitky nabízí Divadlo Bolka Polívky.
16.12.2017 - 16:44
Možná jste už o této relativně nové zábavě slyšeli nebo jste ji dokonce vyzkoušeli. Vědomostní kvízy v hospodách, které k nám přišly z Velké Británie, totiž dobývají nejen Českou republiku, ale i...
16.12.2017 - 10:15
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Komentáře