Reklama
reklama

Kolem Brna vznikají nové cyklostezky, ale za jakou cenu?

Je to sice dál, ale za to horší cestou. Hláškou Vikiho Cabadaje z kultovních Sněžek a machrů by se dal vyjádřit záměr Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko vybudovat asfaltovou cyklostezku z Tvarožné a Sivic do Pozořic. Momentálně jsou na stole dvě varianty, přičemž Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k možnosti složitější na výstavbu a necitelnější k životnímu prostředí.

Při variantě A by cyklostezka vedla souběžně se stávající polní cestou ze Sivic po ulici Holubická do Pozořic. Varianta B cyklostezku směřuje kolem Tvaroženského potoku, přičemž by bylo nutné potok přemostit a následně vytvořit podjezd pod kolejemi, které by trasa křižovala. Obě verze jsou v souladu s územním plánem. Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k variantě B. „Cyklostezka bude projektována ve variantě včetně podjezdu. Svazek Šlapanicko zajistí výběr projektanta. Projektová dokumentace bude financována z investičního příspěvku obcí,“ uvádí zápis ze shromáždění starostů Mikroregionu Roketnice.

Varianta B s asfaltovým povrchem je dražší a náročnější na výstavbu a rovněž nešetrnější k životnímu prostředí, neboť by značně znepříjemnila život tamní fauně – podle orientačního průzkumu soudního znalce v oboru ochrany přírody Adolfa Jebaného se v oblasti nachází celkem třicet zvláště chráněných druhů živočichů. Živičný povrch rovněž ovlivňuje odtok vody. „Díky nepropustnosti povrchu dochází při srážkách k soustředěnému odtoku vody, která způsobuje vodní erozi na přilehlých pozemcích,“ popisuje Odbor životního prostředí Šlapanice ve svém vyjádření a zároveň doporučuje nevést cyklostezku variantou B a najít alternativní trasy.

Cyklostezka z Tvarožné a Sivic do Pozořic je jednou z etap výstavby integrované sítě cyklostezek na Šlapanicku. Projekt si klade za cíl vybudování bezpečných cest pro pěší a cyklisty, které umožní obyvatelům obcí využít kolo k dopravě při cestách do škol a do zaměstnání. Jednotlivé úseky mají propojit obce Podolí, Mokrá, Tvarožná a Kovalovice.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Ministr vnitra Jan Hamáček navštívil brněnské hasiče. Cestu si udělal na dvě stanice Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.
19.01.2020 - 16:00
V dalším týdnu čeká brňáky opravdu nabitý program. Spousta věcí se odehraje hlavně na krajském úřadě – například přijetí indonéské velvyslankyně v České republice.
19.01.2020 - 07:30
Zaplavat si se žraloky, potopit se ke korálovým útesům, proletět se v hejnu plameňáků, prohlédnout si pandu nebo se dívat lvům přímo do očí. To vše se dá zažít v centru Brna na Radnické 6. ZOO Brno...
18.01.2020 - 16:40
Od pondělí příštího týdne čeká řidiče změna dopravy na Žabovřeské. Řidiči, kteří pojedou z Bystrce na Hlinky budou nově využívat obslužnou komunikaci, která vede mezi stávající silnicí a řekou. Po...
18.01.2020 - 07:30
Třiadvacetiletý Slovák měl dostatek kuráže, aby se zeptal na cestu brněnských strážníků. Policistům někoho připomínal, tak se rozhodli ověřit jeho totožnost. Byl celostátně hledaný.
17.01.2020 - 19:00
Ministr vnitra Jan Hamáček předal policistům padesát tři nových aut. Jsou mezi nimi i elektromobily, které mohou občané měst spatřit v ulicích.
17.01.2020 - 15:30
Komentáře