Reklama
reklama

Kolem Brna vznikají nové cyklostezky, ale za jakou cenu?

Je to sice dál, ale za to horší cestou. Hláškou Vikiho Cabadaje z kultovních Sněžek a machrů by se dal vyjádřit záměr Dobrovolného svazku obcí Šlapanicko vybudovat asfaltovou cyklostezku z Tvarožné a Sivic do Pozořic. Momentálně jsou na stole dvě varianty, přičemž Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k možnosti složitější na výstavbu a necitelnější k životnímu prostředí.

Při variantě A by cyklostezka vedla souběžně se stávající polní cestou ze Sivic po ulici Holubická do Pozořic. Varianta B cyklostezku směřuje kolem Tvaroženského potoku, přičemž by bylo nutné potok přemostit a následně vytvořit podjezd pod kolejemi, které by trasa křižovala. Obě verze jsou v souladu s územním plánem. Svazek Šlapanicko se prozatím přiklání k variantě B. „Cyklostezka bude projektována ve variantě včetně podjezdu. Svazek Šlapanicko zajistí výběr projektanta. Projektová dokumentace bude financována z investičního příspěvku obcí,“ uvádí zápis ze shromáždění starostů Mikroregionu Roketnice.

Varianta B s asfaltovým povrchem je dražší a náročnější na výstavbu a rovněž nešetrnější k životnímu prostředí, neboť by značně znepříjemnila život tamní fauně – podle orientačního průzkumu soudního znalce v oboru ochrany přírody Dr. Konvičky se v oblasti nachází celkem třicet zvláště chráněných druhů živočichů. Živičný povrch rovněž ovlivňuje odtok vody. „Díky nepropustnosti povrchu dochází při srážkách k soustředěnému odtoku vody, která způsobuje vodní erozi na přilehlých pozemcích,“ popisuje Odbor životního prostředí Šlapanice ve svém vyjádření a zároveň doporučuje nevést cyklostezku variantou B a najít alternativní trasy.

Cyklostezka z Tvarožné a Sivic do Pozořic je jednou z etap výstavby integrované sítě cyklostezek na Šlapanicku. Projekt si klade za cíl vybudování bezpečných cest pro pěší a cyklisty, které umožní obyvatelům obcí využít kolo k dopravě při cestách do škol a do zaměstnání. Jednotlivé úseky mají propojit obce Podolí, Mokrá, Tvarožná a Kovalovice.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Rada městské části Brno-střed rozhodla o odpuštění poplatku za služby všem prodejcům na Zelném trhu, a to s platností od 1. července až do 7. listopadu, kdy končí sezona prodeje na tržišti.
14.07.2020 - 15:36
Západní část areálu Špitálka se promění v moderní chytrou nízkoenergetickou čtvrť. Na konci května letošního roku postoupil čtyři roky chystaný projekt do své další fáze.
14.07.2020 - 09:23
Dočasné zrušení přechodu před Vaňkovkou na ulici Úzké se podepsalo na zmatcích, které často předváděli nebezpečně přecházející chodci.
13.07.2020 - 16:52
Zájemci o komentované prohlídky si můžou vybrat z několika vypsaných termínů.
13.07.2020 - 08:39
Pod lavičkami, mezi garážemi, v křoví i u kolejí, všude tam se v průběhu čtvrtka pohybovali brněnští strážníci při cíleném sběru pohozených injekčních stříkaček.
12.07.2020 - 10:46
Ředitelství silnic a dálnic zahajuje dnes 12. července Celostátní sčítání dopravy 2020.
12.07.2020 - 07:29
Komentáře