Reklama
reklama

Kola v Brně? Špatný stav a naštvaní chodci

Parné letní dny, nedýchatelný vzduch v prostředcích hromadné dopravy, všudypřítomné výluky a změny v jízdních řádech. Uzavírky, zmatek a nervozita na silnicích nejen v centru města. I to je jeden z pohledů na brněnské léto. Stále větší oblibu si proto u Brňanů získává každodenní cestování po jihomoravské metropoli na kole.

Přestože se počet cyklistů v Brně zvyšuje, celkově se stavem a možnostmi, které jim pro pravidelné ježdění nabízí, příliš spokojeni nejsou. Město sice vyzývá Brňany, aby v hojnější míře šlápli do pedálů, ti, kteří tento způsob osobní přepravy využívají, se ale na brněnských komunikacích necítí bezpečně a komfortně. „Pohyb v centru na kole je děs. Chybí tady pruhy, takže se neustále motáme mezi auty. Stezky nejsou dořešené a nenavazují na sebe, takže člověk ani často neví, kudy dál, a hlavně je to nebezpečné,“ postěžovala si Martina Klempířová, která veřejnou dopravu téměř nevyužívá, řidičský průkaz nevlastní a jezdí tak každodenně na bicyklu. „Je to nejlevnější varianta, neničím okolní prostředí a je to rychlé. Když se zlepší situace, bude to i nejpohodlnější způsob, jak někam dojet. Nemusím čekat na zastávkách, ani se s nikým nikde mačkat,“ dodala.

Hledisko bezpečnosti však neřeší pouze cyklisté, ale i druhá strana. „Po centru města jezdím kvůli práci denně, a jakmile vidím někoho na kole, hned zpozorním. Lidé u nás neumějí na cestách jezdit, zvlášť v tak velkém městě, kde jsou silnice uzoučké a cyklista se skoro nedá předjet. Jenže tak pomalu jako on jet v autě nemůžu. Do toho se přidají tramvaje a autobusy a je to,“ svěřil se řidič Martin Nejedlý. „A úplně nejhorší je, když někdo začne předjíždět zprava na červené na semaforech. Být to řidič auta, tak mu za to vezmu řidičák. Je to strašně nebezpečné, zvlášť na některých místech,“ doplňuje. V Brně je takových kritických míst co se nehodovosti týče, hned několik. Podle údajů zveřejněných spolkem Brno na kole k nim patří například křižovatka Žilkova a Řečkovická nebo úseky Viniční a Táborská, Lidická či Cejl s Vranovskou ulicí. Nejčastěji pak k nehodám ve městě dochází na místech s intenzivní dopravou, s nevhodným křížením kolejí, výrazným sklonem či na křižovatkách s mnoha řadicími pruhy.

Dalším důvodem je podle spolku i nedořešené křížení cyklostezek. Město podle svých plánů počítá s tím, že se v budoucnu bude na bicyklu přepravovat zhruba desetina Brňanů, a cyklistiku se snaží všemožně propagovat, v rámci kampaně Jezdím pro Brno se k jízdě na kole hlásil například i primátor Petr Vokřál. V listopadu 2015 se zároveň fandům dvoukolého způsoby přepravy otevřely i pěší zóny v bezprostředním centru. To vadí například důchodkyni Marii Kelnerové. Cyklisti totiž podle ní jezdí ve středu města rychle a bezohledně. „Na hlavním náměstí jezdí tramvaje, je tu vždy hodně lidí a do toho se mezi nimi proplétá někdo na kole. Kolikrát se i leknu, když někdo kolem mě rychle projede,“ myslí si. Podobnou zkušenost má i Eva Hlaváčková. „Klidně ať se tu na kole jezdí, ale musí se dodržovat nějaké zásady. Už několikrát jsem si všimla, že hlavně mladí cyklisté jezdí mez lidmi například i v podchodu u hlavního nádraží. A to je vyloženě nebezpečné, zvlášť když je tu odpolední zmatek. A hlavně teď, když se jsou změny ve vlacích,“ podělila se o svou zkušenost.

Kromě kolizí s chodci čeká na cyklisty ve městě ještě další nástraha. Kde své kolo zanechat? Přestože i kampaň Jezdím pro Brno uvádí jako jednu z výhod jízdy na bicyklu to, že není nutné hledat parkování, zkušenost mnoha z nich je jiná. „Chybí tady stojany na kola. Někde nejsou vůbec, a když už, tak je jich málo. Nejčastěji proto poutám kolo k zábradlí,“ uvedla Martina Klempířová. Nové stojany se objevily například na náměstí Svobody a podle města budou přibývat i nadále.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Větší slevy pro studenty a seniory při cestování vlakem a autobusem a pro všechny bez rozdílu věku možnost pořídit si měsíční „navazující šalinkartu“. Při efektivním užívání bude pro cestující téměř...
15.08.2018 - 09:00
Smrtelná dopravní nehoda se udála dnes ve Vranovicích. Šestaosmdesátiletý řidič osobního auta tam před polednem nedal na křižovatce přednost a srazil se s projíždějící dodávkou. Šofér osobního...
14.08.2018 - 16:09
Festival Foto: MMB
Lotyšská akordeonistka Ksenija Sidorova v doprovodu Filharmonie Brno zahájí v úterý 14. srpna na hradním nádvoří Mezinárodní hudební festival Špilberk. Do 24. srpna uslyší publikum pod širým nebem...
14.08.2018 - 06:30
Osmdesát dopravních nehod. Takové číslo evidují policisté v Jihomoravském kraji za první měsíc prázdnin v souvislosti s cyklisty. To je oproti loňskému červenci o 32 více.
13.08.2018 - 19:51
Přístaviště Bystrc až hrad Veveří. Tak vypadá trasa lodí na Brněnské přehradě, které od dnešního dne fungují v omezeném provozu. Důvodem je nízká hladina vody.
13.08.2018 - 18:08
Hrob Leoše Janáčka Foto: MMB
Dvanáctého srpna roku 1928 zemřel Leoš Janáček. Devadesátileté výročí jeho smrti si včera lidé připomněli na brněnském Ústředním hřbitově, kde je skladatel na čestném místě pohřbený.
13.08.2018 - 06:00
Komentáře