Reklama
reklama

Kola v Brně? Špatný stav a naštvaní chodci

Parné letní dny, nedýchatelný vzduch v prostředcích hromadné dopravy, všudypřítomné výluky a změny v jízdních řádech. Uzavírky, zmatek a nervozita na silnicích nejen v centru města. I to je jeden z pohledů na brněnské léto. Stále větší oblibu si proto u Brňanů získává každodenní cestování po jihomoravské metropoli na kole.

Přestože se počet cyklistů v Brně zvyšuje, celkově se stavem a možnostmi, které jim pro pravidelné ježdění nabízí, příliš spokojeni nejsou. Město sice vyzývá Brňany, aby v hojnější míře šlápli do pedálů, ti, kteří tento způsob osobní přepravy využívají, se ale na brněnských komunikacích necítí bezpečně a komfortně. „Pohyb v centru na kole je děs. Chybí tady pruhy, takže se neustále motáme mezi auty. Stezky nejsou dořešené a nenavazují na sebe, takže člověk ani často neví, kudy dál, a hlavně je to nebezpečné,“ postěžovala si Martina Klempířová, která veřejnou dopravu téměř nevyužívá, řidičský průkaz nevlastní a jezdí tak každodenně na bicyklu. „Je to nejlevnější varianta, neničím okolní prostředí a je to rychlé. Když se zlepší situace, bude to i nejpohodlnější způsob, jak někam dojet. Nemusím čekat na zastávkách, ani se s nikým nikde mačkat,“ dodala.

Hledisko bezpečnosti však neřeší pouze cyklisté, ale i druhá strana. „Po centru města jezdím kvůli práci denně, a jakmile vidím někoho na kole, hned zpozorním. Lidé u nás neumějí na cestách jezdit, zvlášť v tak velkém městě, kde jsou silnice uzoučké a cyklista se skoro nedá předjet. Jenže tak pomalu jako on jet v autě nemůžu. Do toho se přidají tramvaje a autobusy a je to,“ svěřil se řidič Martin Nejedlý. „A úplně nejhorší je, když někdo začne předjíždět zprava na červené na semaforech. Být to řidič auta, tak mu za to vezmu řidičák. Je to strašně nebezpečné, zvlášť na některých místech,“ doplňuje. V Brně je takových kritických míst co se nehodovosti týče, hned několik. Podle údajů zveřejněných spolkem Brno na kole k nim patří například křižovatka Žilkova a Řečkovická nebo úseky Viniční a Táborská, Lidická či Cejl s Vranovskou ulicí. Nejčastěji pak k nehodám ve městě dochází na místech s intenzivní dopravou, s nevhodným křížením kolejí, výrazným sklonem či na křižovatkách s mnoha řadicími pruhy.

Dalším důvodem je podle spolku i nedořešené křížení cyklostezek. Město podle svých plánů počítá s tím, že se v budoucnu bude na bicyklu přepravovat zhruba desetina Brňanů, a cyklistiku se snaží všemožně propagovat, v rámci kampaně Jezdím pro Brno se k jízdě na kole hlásil například i primátor Petr Vokřál. V listopadu 2015 se zároveň fandům dvoukolého způsoby přepravy otevřely i pěší zóny v bezprostředním centru. To vadí například důchodkyni Marii Kelnerové. Cyklisti totiž podle ní jezdí ve středu města rychle a bezohledně. „Na hlavním náměstí jezdí tramvaje, je tu vždy hodně lidí a do toho se mezi nimi proplétá někdo na kole. Kolikrát se i leknu, když někdo kolem mě rychle projede,“ myslí si. Podobnou zkušenost má i Eva Hlaváčková. „Klidně ať se tu na kole jezdí, ale musí se dodržovat nějaké zásady. Už několikrát jsem si všimla, že hlavně mladí cyklisté jezdí mez lidmi například i v podchodu u hlavního nádraží. A to je vyloženě nebezpečné, zvlášť když je tu odpolední zmatek. A hlavně teď, když se jsou změny ve vlacích,“ podělila se o svou zkušenost.

Kromě kolizí s chodci čeká na cyklisty ve městě ještě další nástraha. Kde své kolo zanechat? Přestože i kampaň Jezdím pro Brno uvádí jako jednu z výhod jízdy na bicyklu to, že není nutné hledat parkování, zkušenost mnoha z nich je jiná. „Chybí tady stojany na kola. Někde nejsou vůbec, a když už, tak je jich málo. Nejčastěji proto poutám kolo k zábradlí,“ uvedla Martina Klempířová. Nové stojany se objevily například na náměstí Svobody a podle města budou přibývat i nadále.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Novinky a trendy ze světa potravinářství přinese od 27. února do 2. března na brněnské výstaviště Mezinárodní potravinářský veletrh SALIMA. Tradičně jej doplní i další veletrhy z příbuzných oborů -...
19.02.2018 - 18:08
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Bary, restaurace i diskotéky. Takové brněnské podniky měli v hledáčku policisté v noci z pátku na sobotu. Kontrolovali, zda tam neodchází k prodeji alkoholu mladistvým. To, co odhalili v jednom...
19.02.2018 - 13:34
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Marnými sliby se chtěl trestu vyhnout muž, který se v sobotu brzy ráno pokoušel vloupat do sklepa v Židenicích. Upozornil na sebe kvůli dřevěné tyči s kterou popocházel a tím na sebe upoutal...
19.02.2018 - 07:45
Prvním mládětem roku 2018 je v brněnské zoo samice zebry Grévyho. Chovatelé jí vybrali jméno Mia.
18.02.2018 - 11:03
Svérázným způsobem se v Újezdu u Brna dostával do psychické kondice před několika dny čtyřiadvacetiletý mladík.
18.02.2018 - 08:24
Větší část lavičky na trolejbusové zastávce zabrala dívka, které si strážníci všimli ve čtvrtek večer v Černých Polích.
17.02.2018 - 07:48
Komentáře