Reklama
reklama

Kníničky, proti nim Komín a Medlánky

Na jedné straně obyvatelé Kníniček a tamní radnice, na straně druhé lidé bydlící v Komíně a Medlánkách. Rozděluje je studie obchvatu Kníniček. Ten má vést kolem zoologické zahrady a počítá i s vybudováním silnice z Komína přes medlánecké letiště, pak Medláneckými kopci až k Technologickému parku. Jedni jej vítají, druzí mají obavy.

Obyvatele Kníniček již dlouho sužuje vysoký stupeň dopravy, především v ulici Ondrova. Místní radnice proto hledá trasu pro svůj dopravní obchvat a nechala si na návrh zastupitelstva zhotovit studii obchvatu Kníniček. Ten by měl vést i kolem zoologické zahrady. Potud zatím problémy nevznikají a například vedení zoologické zahrady návrh vítá. Cesta by totiž vedla kolem plánovaného nového vstupu do areálu, který by umožnil i vybudování potřebného velkého parkoviště.

Vášně ovšem budí další část, která navrhuje vést obchvat v lokalitě kolem medláneckého letiště. Došlo by tak k propojení obou městských částí. „Přál bych obyvatelům Kníniček krásné a klidné bydlení. Vadí mi ale, že to samé nepřejí oni nám a jejich zastupitelstvo řeší problémy na úkor okolních městských částí,“ uvedl na oficiálním webu Medlánek tamní starosta Michal Marek. „Ohledně vytížení obchvatu jsem slyšel o pěti tisících automobilech průměrně každý den, ale to se dnes dá jen odhadovat,“ dodává.

Nespokojení jsou i ve vedlejším Komíně. „Respektujeme potřebu Kníniček najít obchvat, který by odvedl hustou dopravu ze stávajícího průtahu jejich městskou částí, zásadně však nesouhlasíme s tím, aby na něj navazovaly jakékoliv další silnice, které budou znamenat  poškození cenného rekreačního území na severu Komína. Trasa silnice razantně a necitlivě protíná oblíbenou a hojně využívanou rekreační oblast v severní části MČ Komín,“ řekla Milada Blatná, starostka městské části Brno-Komín.

Záměr na svém webu kritizují a zásadně nesouhlasí i Zelení. Podle nich silnice nenávratně poškodí přírodní památky a rezervace, které se na vytyčeném území nachází, například Syslí rezervaci, přírodní památku Medlánecké kopce a nástup do Přírodního parku Baba. „Záměr výstavby silnice přes oblíbenou vycházkovou oblast kolem medláneckého letiště považuji za jednoznačně škodlivý. Tato lokalita je dlouhodobě chráněna územním plánem jako přírodní a klidová. Budu prosazovat, aby tomu tak bylo i v novém územním plánu města Brna,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro územní plánování a životní prostředí.

Podle zastánců obchvatu by ale stavba vedla tak, aby lokalitu nenarušovala, a naopak ji považují za šetrnou k životnímu prostředí. A souhlasí i někteří motoristé. „Propojení Bystrc, Komín, Medlánky namísto provizorní panelky mělo být už dávno. A nový, nesmyslně umístěný zákaz je výsměch řidičům,“ uvádí v diskuzi na webu Medlánek účastník se jménem Petr. Především v Medlánkách však nehodlají nechat situaci osudu. „Takovému zásahu do naší městské části jsme připraveni se bránit,“ uvádí na webu starosta Marek a vyzývá místní, aby se s nesouhlasem obraceli na příslušné orgány města i kraje. „Právě teď je správný čas dát jasně najevo, že si přejeme zachovat čistě rezidentní charakter Medlánek a kvalitu života jejich obyvatel,“ dodává starosta.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Komentáře