Reklama
reklama

Kníničky, proti nim Komín a Medlánky

Na jedné straně obyvatelé Kníniček a tamní radnice, na straně druhé lidé bydlící v Komíně a Medlánkách. Rozděluje je studie obchvatu Kníniček. Ten má vést kolem zoologické zahrady a počítá i s vybudováním silnice z Komína přes medlánecké letiště, pak Medláneckými kopci až k Technologickému parku. Jedni jej vítají, druzí mají obavy.

Obyvatele Kníniček již dlouho sužuje vysoký stupeň dopravy, především v ulici Ondrova. Místní radnice proto hledá trasu pro svůj dopravní obchvat a nechala si na návrh zastupitelstva zhotovit studii obchvatu Kníniček. Ten by měl vést i kolem zoologické zahrady. Potud zatím problémy nevznikají a například vedení zoologické zahrady návrh vítá. Cesta by totiž vedla kolem plánovaného nového vstupu do areálu, který by umožnil i vybudování potřebného velkého parkoviště.

Vášně ovšem budí další část, která navrhuje vést obchvat v lokalitě kolem medláneckého letiště. Došlo by tak k propojení obou městských částí. „Přál bych obyvatelům Kníniček krásné a klidné bydlení. Vadí mi ale, že to samé nepřejí oni nám a jejich zastupitelstvo řeší problémy na úkor okolních městských částí,“ uvedl na oficiálním webu Medlánek tamní starosta Michal Marek. „Ohledně vytížení obchvatu jsem slyšel o pěti tisících automobilech průměrně každý den, ale to se dnes dá jen odhadovat,“ dodává.

Nespokojení jsou i ve vedlejším Komíně. „Respektujeme potřebu Kníniček najít obchvat, který by odvedl hustou dopravu ze stávajícího průtahu jejich městskou částí, zásadně však nesouhlasíme s tím, aby na něj navazovaly jakékoliv další silnice, které budou znamenat  poškození cenného rekreačního území na severu Komína. Trasa silnice razantně a necitlivě protíná oblíbenou a hojně využívanou rekreační oblast v severní části MČ Komín,“ řekla Milada Blatná, starostka městské části Brno-Komín.

Záměr na svém webu kritizují a zásadně nesouhlasí i Zelení. Podle nich silnice nenávratně poškodí přírodní památky a rezervace, které se na vytyčeném území nachází, například Syslí rezervaci, přírodní památku Medlánecké kopce a nástup do Přírodního parku Baba. „Záměr výstavby silnice přes oblíbenou vycházkovou oblast kolem medláneckého letiště považuji za jednoznačně škodlivý. Tato lokalita je dlouhodobě chráněna územním plánem jako přírodní a klidová. Budu prosazovat, aby tomu tak bylo i v novém územním plánu města Brna,“ uvedl Martin Ander, náměstek primátora pro územní plánování a životní prostředí.

Podle zastánců obchvatu by ale stavba vedla tak, aby lokalitu nenarušovala, a naopak ji považují za šetrnou k životnímu prostředí. A souhlasí i někteří motoristé. „Propojení Bystrc, Komín, Medlánky namísto provizorní panelky mělo být už dávno. A nový, nesmyslně umístěný zákaz je výsměch řidičům,“ uvádí v diskuzi na webu Medlánek účastník se jménem Petr. Především v Medlánkách však nehodlají nechat situaci osudu. „Takovému zásahu do naší městské části jsme připraveni se bránit,“ uvádí na webu starosta Marek a vyzývá místní, aby se s nesouhlasem obraceli na příslušné orgány města i kraje. „Právě teď je správný čas dát jasně najevo, že si přejeme zachovat čistě rezidentní charakter Medlánek a kvalitu života jejich obyvatel,“ dodává starosta.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Chystáte se jet lyžovat do zahraničí? Oblíbené jsou evropské destinace jako Itálie, Rakousko nebo Francie. Je ale na takovou cestu připravené i vaše auto? Víte, jaká pravidla v těchto zemích platí?
25.02.2018 - 10:14
Odpočinková zóna s kavárnou a dětským hřištěm, více místa pro sezónní trhy i lepší možnosti parkování či rekonstrukce inženýrských sítí. Hned tři brněnská náměstí čekají v brzké budoucnosti...
25.02.2018 - 08:39
Na jedné straně rozvoj města ve sportovní či dopravní rovině, na straně druhé obyvatelé či historické klenoty města. Situace týkající se směňování městských nemovitostí budí aktuálně v jihomoravské...
24.02.2018 - 09:07
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Radnice Brno-střed vypsala výzvu pro provozovatele kaváren, barů, restaurací a dalších podniků poskytujících občerstvení v městské části Brno-střed, aby umožnili využívat své toalety i kolemjdoucím...
23.02.2018 - 12:51
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Rekonstrukce silnic, uzavírky, opravy, výluky nebo i Velká cena. To vše zkomplikuje v následujících měsících brněnskou dopravu. Jak se s těmito problémy vypořádat co nejlépe řešil kraj spolu se...
23.02.2018 - 07:04
Plameny chatu zničily Foto: HZS JMK
V noci ze středy na čtvrtek hořela dřevěná chata v Brně-Bosonohách. Uvnitř našli hasiči ohořelé lidské torzo.
22.02.2018 - 12:28
Komentáře