Reklama
reklama

Klíšťata na jižní Moravě? Díky vlhku a teplu se jim daří

Odborníci varují před aktivitou klíšťat na jižní Moravě. V kraji evidovali hygienici k 12. červnu již deset případů onemocnění klíšťovou encefalitidou.

Hmyzu a roztočům se lze během letních měsíců jen obtížně vyhnout. Nejde však jen o otravné bzučení a svědivé štípance, zmíněná havěť může nejen lidskému organismu způsobit výrazné obtíže. 

Klíšťovou encefalitidou onemocnělo k druhému červnovému pátku na jižní Moravě již 10 lidí. Klíšťová encefalitida je onemocnění, kterému lze snadno předcházet ochrannými opatřeními včetně očkování, přesto v posledních letech evidujeme nárůst počtu případů,“ uvedla Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně. Ve srovnání s předchozími dvěma lety shodně o tři případy. 

Typickými lokalitami pro výskyt klíšťat jsou okraje lesů, mýtiny, lesy s podrostem, travnaté porosty na okrajích lesů, okolí vodních toků, potoků a tůní, ale i městské parky a zahrady s neposečenou trávou,“ doplnila Renata Ciupek. 

Podstatné je především zvolit adekvátní formu ochranných prostředků. V případě repelentů je nutné dodržovat doporučenou dobu spotřeby a přípravky s prošlou lhůtou nemilosrdně zlikvidovat. Osoby často se pohybující v přírodě by měly volit ochranné návleky či ochranné prostředky s vysokým obsahem účinné látky DEET, děti a citliví lidé by se jí naopak měli vyvarovat.

Po návratu z přírody navíc odborníci doporučují zkontrolovat kůži celého těla a případná klíšťata ihned odstranit. Zarudnutí, které se v místě přisátí tvoří bezprostředně, představuje jen dráždivou reakci a během 1-3 dnů vymizí. Pokud se naopak za několik dnů po odstranění klíštěte objeví červená skvrna, případně se v době od 1 do 2 týdnů po odstranění klíšťat dostaví chřipkové příznaky spojené s bolestí hlavy a celkovou únavou, je nutné vyhledat lékaře,“ upozornila Renata Ciupek.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Nejméně tři týdny nebude fungovat specifický brněnský orloj na náměstí Svobody. V centru města stojí již 10 let, nyní jej čeká neodkladná repase. Skleněnky, které ze stroje pravidelně padají v 11...
10.07.2020 - 08:24
Pro všechny příznivce letních slavností s koncerty a pivními značkami z portfolia společnosti HEINEKEN nemáme dobrou zprávu. Den otevřených dveří v pivovaru Velké Březno (28. 8.), Den Starobrna (5. 9...
09.07.2020 - 19:44
Seznámit se s tradičními řemesly a se světem našich prababiček a pradědečků umožní malým i velkým návštěvníkům celodenní program s názvem Příběh o železe a dřevu. Ten otevře druhou červencovou sobotu...
09.07.2020 - 16:10
Společnost SAKO Brno ve spolupráci s brněnskou Mendelovou univerzitou a se společností Green Solution loni v červnu spustila výzkumný projekt sledující potravinový odpad v černých popelnicích.
09.07.2020 - 10:27
Podle sumáře kvality ovzduší v České republice za loňský rok obsadila nelichotivé druhé místo Zvonařka. Podle hydrometeorologů je viník zhoršení jasný. Stavební práce. Nyní Brno plánuje, jak kvalitu...
09.07.2020 - 08:53
O tom, že krást během nouzového stavu se nevyplácí, se přesvědčil pětadvacetiletý muž. Ten v Brně odcizil pět kousků pečiva.
08.07.2020 - 13:53
Komentáře