Reklama
reklama

Když polední menu, tak na magistrátu

Přestože jsou letní prázdniny a Brňané střídavě vyrážejí na své dovolené, v centru města je i tak celkem rušno.

Obchody lákají do svých útrob zákazníky na sezónní slevy, večer naopak ožívají letní zahrádky. Okolo poledne se zase zaplňují restaurace a hospody, kam pracující míří za obědovými meníčky. Ty sice neustále zdražují a strávníků ubývá, mnoho zaměstnanců ale stále jinou možnost jak se posilnit nemá. Na brněnském magistrátu ale naopak vyjdou obědy poměrně lacino. Každodenní zkušenost se stravováním v centru má i Miroslav Hamerský z Pohořelic. „Pracuji v Brně a každý den sem dojíždím. Vyrážím hodně brzo a v době oběda se už najíst potřebuji. Pracuji v soukromé kanceláři a žádnou závodní jídelnu nemáme, chodím proto do okolních podniků. Kvalita jídla je v centru střídavá, ceny ale pořád rostou. Pod stovku se už skoro nenajím, nebo jsou to malé porce z nekvalitních surovin,“ uvedl. A má pravdu. Jihomoravská metropole je totiž hned po Praze, co se obědů týče, nejdražším městem a ceny za polední menu se neustále zvyšují. Nejčastěji si v centru města můžete vybírat z jídel okolo devadesáti až sto korun, budete-li pečlivě hledat, ve vzdálenějších částech najdete i o pár korun levnější. Ceny výrazně ovlivnilo zavedení elektronické evidence tržeb koncem loňského roku. Restauratéři se se stavem vyrovnávají různě. Někteří svůj provoz ukončili úplně, jiní přestali vydávat polední menu. „S meníčky jsme museli skončit. Za poslední půlrok jsme museli mírně zdražit, abychom vůbec vyšli, ubylo ale zákazníků. Takže se nám vlastně vůbec nevyplatily,“ podělil se o zkušenost provozovatel tematicky zaměřené restaurace v blízkosti historického centra. Jinde zase začali rozdělovat jídla v menu a za polévku si k hlavnímu chodu připlatí hosté zvlášť.

Někteří Brňané proto přestali na obědy vycházet ven z pracovišť a připravují si jídlo vlastní. Důvody jsou nejen finanční ale i časové. „Na oběd mám půl hodiny, než vyjdu z kanceláře a objednám si, tak se skoro nestíhám ani najíst. Projíst během pěti minut hodinovou výplatu se mi nechce,“ svěřila se Jana Rašková. Jiní ale i přes vyšší náklady stále volí restaurace. „Brát si s sebou jídlo z domu je pro mě nepraktické, navíc by se mi mohlo v těchto vedrech po cestě i zkazit,“  odtušil Miroslav Hamerský. Podobné problémy zřejmě nemusí řešit pracovníci brněnského magistrátu. Tamní ceny se totiž mohou bez ostychu srovnávat i s těmi parlamentnímu. Patrné je to z popisku a fotografie, kterou koncem června uvedla na svém profilu na sociální síti pracovnice Oddělení kulturních služeb a kandidátka za Stranu zelených v komunálních volbách 2014 Pavla Spurná. Fotografii  popsala slovy „Dnes poprvé v magistrátní jídelně. Komplet jídlo za 20,- nebo 28,-. No neber to...“.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře