Reklama
reklama

Kdo odpovídá za úklid sněhu z chodníku?

Zimní období s sebou nese mnoho radovánek a zároveň i útrap a potíží. Uhodí-li mrazy a přižene se i do velkoměst v současné době již netypická ladovská zima, zaradují se především děti a milovníci zimních sportů. Majitelům nemovitostí však mnohem častěji naskočí vrásky starostí. Jaké povinnosti na ně se sněhovou nadílkou čekají? A jak se letos vyhnout obtížím a zimu si bezpečně užít?

Nejčastější kámen úrazu, a to doslova, nastává v případě chodníků a pozemků v bezprostřední blízkosti našich obydlí. Jakmile přijdou první vločky či namrzající déšť a ze zmíněných ploch se na chvíli stanou veřejná kluziště, honí se v hlavách chodců i vlastníků nemovitostí stejná otázka. Kdo zodpovídá za stav chodníku? Kdo se o něj má v tomto případě starat a zaručit bezpečnost? Běžná scéna, kterou znají všichni, kdo se vydají během sněhové nadílky ven. Obyvatelé s košťaty a lopatami odklízející bílou hmotu před domy. A často ani nevědí, že ne zcela ve všech případech, je to konkrétně jejich povinnost. Podle novely zákona o pozemních komunikacích z roku 2009 má totiž úklid sněhu na starost majitel chodníku. Chodník je přitom podle legislativy součástí stavby komunikace nebo samostatnou stavbou, která je součástí pozemku, na kterém stojí. V případě obcí jsou tak ve většině případů jejich vlastníkem právě ony. Výjimkou z tohoto pravidla však může být například bytový či rodinný dům stojící na pozemku patřícímu vlastníkovi. Tomu vždy náleží i starost o bezprostřední prostor před vstupem do nemovitosti či například péče o vstupní schody před objektem. A jak je například při sněhových kalamitách či velmi špatných povětrnostních podmínkách? V tomto případě může majitel prokázat, že nebylo v jeho možnostech zajistit odpovídající stav chodníku. Při těchto extrémních situacích zákon uvádí, že vlastníci nesou odpovědnost za způsobenou škodu jen tehdy, pokud se neprokáže, že nebylo v mezích jejich možností tuto závadu odstranit, u závady způsobené povětrnostními situacemi a jejich důsledky takovou závadu zmírnit, ani na ni předepsaným způsobem upozornit. A nač si ještě dávat pozor? Stane-li se škoda či úraz například pádem sněhu, ledu či rampouchu ze střechy, odpovídá za ni plně majitel přilehlé nemovitosti.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Lužánecký bazén Foto: Centrum news
Návštěvníci lužáneckého bazénu se mohou těšit na nový wellness. Dnes radní vybrali firmu, která jej do jara na plaveckém stadionu postaví za téměř 26 milionů korun.
23.10.2018 - 16:28
Konopné pivo KONOPEX 11° na ostravském Oktobeerfestu Karolina obsadilo stupně vítězů. Na první příčku ho poslali návštěvníci festivalu, kteří hlasovali v internetové anketě o nejoblíbenější pivo...
23.10.2018 - 12:18
Fotografie z akce Foto: Policie JMK
Opilého řidiče linkového autobusu ve Znojmě přistihli znojemští policisté. Šestačtyřicetiletý muž se jim přiznal k sedmi pivům a šesti vodkám. Nadýchal 1,8 promile.
23.10.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
KDU-ČSL společně s Piráty navrhnou na úterní radě města odsunutí druhé vlny rezidentního parkování na duben příštího roku. Druhá vlna rezidentního parkování je zatím naplánovaná na začátek listopadu.
22.10.2018 - 15:54
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Brněnští strážníci v pátek rozmluvili rozrušenému muži sebevraždu. Měl prý rodinné problémy a blízkým napsal, že už nechce žít. Strážníci ho našli sedět před chatou, vedle sebe měl položenou zbraň...
22.10.2018 - 08:13
Střední škola potravinářská, obchodu a služeb Brno, Hotelová škola Brno a Střední škola pro tělesně postižené GEMINI Brno se účastní 6. ročníku celostátní soutěže Svačina roku s Rio Mare. O titul...
21.10.2018 - 17:34
Komentáře