Reklama
reklama

Kardiologové z Fakultní nemocnice Brno zachránili pacienta s infarktem myokardu speciální metodou

Prestižní kardiologická klinika Fakultní nemocnice Brno zvyšuje kvalitu péče o dospělé pacienty s kritickým postižením srdce. V minulých letech totiž zachraňovala pacienta s akutním infarktem myokardu s těžce postiženou funkcí levé srdeční komory. U tohoto pacienta byla za nemocnici poprvé použita implantace V-A ECMO nebo-li veno-arteriální extrakorporální membránová oxygenace, což je metoda využívaná především v kardiochirurgii, která umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce - mimotělní oběh.

„Jednalo se o poměrně mladého muže, který měl už poslední dva dny jasné známky srdečního selhání, což on sám velmi podcenil. Poté, co už fakticky nemohl dýchat, byl přivezen do nemocnice, kde byla zahájena resuscitace, provedla se srdeční katetrizace nebo-li zobrazení srdečních koronárních tepen s nálezem těžkého postižení všech tří hlavních srdečních tepen a provedl se ultrazvuk srdce, který nám jasně ukázal, že pacient měl silně poškozenou levou srdeční komoru,“ upřesnil přednosta Fakultní nemocnice Brno doc. MUDr. Petr Kala. 

Poté byla v nemocnici zavedena výše zmíněná funkce ECMO. Byla takto u dospělého pacienta spuštěna poprvé. 

„V současnosti máme dobře vyškolený tým lékařů a sestřiček, kteří jsou svojí erudicí schopni metodu ECMO zavést u akutního pacienta, kde musí každý člen ECMO týmu jednat hned, umět vše sestavit a zahájit mimotělní oběh a často i  katetrovou léčbu. To vše se může dít kdykoliv během dne i noci,“ dodal doc. Kala. 

Plán kliniky je v průběhu roku provést léčebný zákrok s implantací ECMO  u patnácti až dvaceti akutních pacientů.

Zdroj: FN Brno 

 

Autor: 
redakce
Aktuálně
Třiačtyřicetiletý brněnský Casanova chtěl v noci vyslovit pod balkonem své milé hlasitým křikem své city. Pochopení nenašel u sousedů, ani u policie.
06.07.2020 - 19:27
Loď z roku 1955, kterou postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna, opět slouží veřejnosti. Po náročné rekonstrukci a pod novým jménem Morava poprvé vyplula v sobotu 4. července...
06.07.2020 - 10:30
Lidem vyššího věku či těm s těžkou formou poruch autistického spektra bude určen nový moderní komplex, který má vyrůst na Kociánce. Na jeho přípravě se již pracuje.
06.07.2020 - 09:11
V sobotu odpoledne zasahovali hasiči na Dívčím hradu nedaleko obce Pavlov. Zachraňovali diabetika, který v těžko dostupném terénu upadl do bezvědomí.
05.07.2020 - 13:11
Grand Prix České republiky 2020 se bude konat bez účasti veřejnosti. Již zakoupené vstupenky budou platit i příští rok.
05.07.2020 - 09:05
S komplikacemi musí počítat řidiči, kteří se vydají po silnici I/43 spojující Brno se Svitavami. Poblíž Kuřimi totiž v sobotu ráno začali pracovat silničáři. Místem se projíždí kyvadlově.
04.07.2020 - 17:40
Komentáře