Reklama
reklama

Kam na lyže? Brzy možná na přehradu

Chtějí-li si Brňané užít zimních sportovních radovánek a brázdit zasněžené kopce na lyžích, musí zatím vyrážet za hranice města. Například během letošní zimy si mohli místní lyžaři v bezprostřední blízkosti jihomoravské metropole vybírat z bohaté nabídky svahů s ideálními podmínkami. Brzy možná nebudou muset město opustit vůbec. Podnikatel Pavel Trčala totiž plánuje sjezdovku přímo na přehradě.

Druhé největší město již svůj lyžařský svah mělo, od poloviny sedmdesátých let do roku 2000 se lyžovalo ve Wilsonově lese. A brněnské lyžařské veřejnosti podle Pavla Trčaly tato možnost nyní chybí. Jeho půlkilometrová sjezdovka by měla stát na severním svahu kopce Chochola nad Roklí na Brněnské přehradě. „Je několik důvodů, proč je tato lokace nejvhodnější v Brně. Je zde přehrada, tedy dostatek vody pro zasněžování, a je to blízko města. Je to severní svah, takže sníh by tady vydržel a sklon svahu je perfektní. Je zde i existující i parkoviště a zastávka autobusu,“ vysvětluje Trčala.

Podnikatel vychází i z toho, že by sjezdovku v bezprostřední blízkosti města mohli využívat pracující obyvatelé, kteří by tak mohli i během týdne po práci relaxovat na lyžích. Stejně tak by podle něj svah mohl sloužit i pro tréninkové aktivity a školy a v neposlední řadě by si lyžovačku mohli dovolit i ti Brňané, pro které bylo zatím cestování do horských středisek příliš nákladné. Využití by areál našel i v létě, díky travnatému povrchu by na něm mohli trénovat travní lyžaři, posloužil by i jezdcům na horských kolech.

Trčala ale zatím nevlastní potřebný pozemek. Šest let se snaží o povolení sjezdovky, současný správce, Lesy České republiky, se však k plánům staví odmítavě a chystá se jako odpověď z lesů na pravém břehu Brněnské přehrady zřídit lesnický park. Navíc by podle Lesů ČR byly Trčalovy podnikatelské záměry spojeny s rozsáhlým kácením a přizpůsobením lesů jedné zájmové skupině. „Není to možné z hlediska majetkového ani ekologického. Jde o hospodářské lesy, které významně zadržují vodu v krajině a plní ekosystémové služby. V době, kdy řešíme, jak předejít suchu a problémům s kůrovcem, václavkou a dalšími škůdci, je jasné, že lesy nemůžeme obětovat ekonomickému záměru jednotlivce. To je vyloučené,“ vedl Dalibor Šafařík, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR v Brně. Podnikatel však návdavkem nabízí například vysázení zaniklé sjezdovky ve Wilsonově lese.

A jednání není podle společnosti možné ani formálně, pozemky totiž podle Lesů ČR nelze prodat podle zákona o státním podniku, lesního zákona či Statutu státního podniku. „Nemáme s lesy jiný než lesnický a tedy veřejný záměr. Pokud bychom v budoucnu umožnili třetím subjektům komerčně využívat menší část této lokality, vyhlásíme veřejnou soutěž,“ dodal Šafařík. Pavel Trčala má však v Brně své zastánce. Někteří Brňané stvrzují souhlas se sjezdovkou podpisy petice, nápadu fandí například i duchovní otec svahu ve Wilsonově lese Jiří Černý, Lyžařský svaz či oddíly. Méně přejí meteorologické podmínky. Byť letošní zima lyžařům dopřála, stabilně je sněhu v jihomoravské metropoli nedostatek. Podle Pavla Trčaly to však pro moderní zasněžovací systémy není problém. „Během týdne dobrých mrazivých podmínek, je reálné tak malou sjezdovku zasněžit“, popisuje. V Brně se již dříve objevily snahy a přání o vybudování sjezdovek, dosud ale všechny skončily neúspěchem. Obnovení svahu na Wilsonově kopci narazilo na přílišný hluk při provozu a okolní obyvatelstvo, plány umožnit lyžování v Kohoutovicích ztroskotaly na nedostatečné podpoře. Stejný osud měla i myšlenka na Vinohradech.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře