Reklama
reklama

Jižní Morava je druhý nejoblíbenější region pro pěší výlety

Jihomoravská malebná krajina plná slunce plně nahrazuje horské turistické magnety v jiných částech Česka. Díky tomu je jižní Morava druhým nejoblíbenějším regionem pro české výletníky. V žebříčku popularity se s 259 tisíci nachozených kilometrů umístila hned za Středočeským krajem. Ukazují to data o reálném pohybu lidí, která v uplynulých jedenácti měsících sesbírala funkce Stopař, která je součástí nejpoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz.
Oblíbeným turistickým místem jsou i Valtice

V Jihomoravském kraji lákají k výletům především turistické stálice regionu jako Moravský kras, Pálava s blízkým Mikulovem a také Lednicko-valtický areál. S trochou nadsázky lze říct, že kraj je českou turistickou jedničkou. Do středních Čech, které jej počtem nachozených kilometrů jako jediné předběhly, se totiž započítává také celá Praha, a tak se sčítají dva regiony.

Chodci z jižní Moravy jsou specialisté spíše na kratší tratě. S průměrnou délkou výletu 10,9 kilometrů jsou třetí od konce celorepublikového žebříčku. Méně toho nachodí už jen v Praze (9,3 km) a návštěvníci Ústeckého kraje (8,6 km).

Zato s rychlostí to vypadá podstatně lépe. Výletníci na jižní Moravě ušli na svých vycházkách průměrně 4,9 kilometrů za hodinu, čímž předstihli nejen pochodující vojenský útvar, ale i všechny ostatní kraje kromě Jihočeského (4,95 km/h) a Pardubického (4,96 km/h).

I v cyklovýletech se jižní Morava drží na republikové špici. Díky příjemnému a spíše rovinatějšímu terénu jsou cyklostezky v okolí Lednicko-valtického areálu nebo Novomlýnských nádrží ideálním místem třeba pro rodiny s dětmi. Fenoménem je pak známá cyklostezka z Brna do Vídně, kterou využívají desetitisíce cyklistů. I díky nim podle Stopaře Jihomoravskému kraji patří s necelými 320 tisíci kilometry čtvrtá příčka v počtu ujetých kilometrů na kole.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Víkend na silnicích v Jihomoravském kraji nebyl k řidičům laskavý. Po nedělní smrtelné nehodě dvou motorkářů zemřel v neděli těsně po půlnoci na silnici mezi Hodonínem a Moravskou Novou Vsí další...
16.07.2018 - 19:50
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Přes 25 druhů vín z Moravy i ze světa se představí na akci Ovínění pod Petrovem, která se uskuteční 20. července na Denisových sadech v Brně. Místo, kam především mladí lidé chodí s kamarády popíjet...
16.07.2018 - 13:48
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Vážná dopravní nehoda se stala v neděli v obci Rešice na Znojemsku. Zranění po střetu dodávky s motorkou bylo pro jednoho z řidičů neslučitelné se životem.
16.07.2018 - 08:00
Pojem veřejná zeleň si v pátek velmi svérázně vyložila třiapadesátiletá žena.
15.07.2018 - 19:59
Na výstavě „Vize modernosti. Rudolf Sandalo“ na hradě Špilberku bude k vidění originální kus nábytku z vily Tugendhat – lavice, která stála před slavnou onyxovou stěnou. Výstavu unikátních originálů...
15.07.2018 - 07:35
Novou leteckou linku z Brna na Milán-Bergamo začne od nového zimního letového řádu 2018 provozovat dvakrát týdně letecká společnost Ryanair.
14.07.2018 - 19:52
Komentáře