Reklama
reklama

Jižní Morava je druhý nejoblíbenější region pro pěší výlety

Jihomoravská malebná krajina plná slunce plně nahrazuje horské turistické magnety v jiných částech Česka. Díky tomu je jižní Morava druhým nejoblíbenějším regionem pro české výletníky. V žebříčku popularity se s 259 tisíci nachozených kilometrů umístila hned za Středočeským krajem. Ukazují to data o reálném pohybu lidí, která v uplynulých jedenácti měsících sesbírala funkce Stopař, která je součástí nejpoužívanější tuzemské mapové aplikace Mapy.cz.
Oblíbeným turistickým místem jsou i Valtice

V Jihomoravském kraji lákají k výletům především turistické stálice regionu jako Moravský kras, Pálava s blízkým Mikulovem a také Lednicko-valtický areál. S trochou nadsázky lze říct, že kraj je českou turistickou jedničkou. Do středních Čech, které jej počtem nachozených kilometrů jako jediné předběhly, se totiž započítává také celá Praha, a tak se sčítají dva regiony.

Chodci z jižní Moravy jsou specialisté spíše na kratší tratě. S průměrnou délkou výletu 10,9 kilometrů jsou třetí od konce celorepublikového žebříčku. Méně toho nachodí už jen v Praze (9,3 km) a návštěvníci Ústeckého kraje (8,6 km).

Zato s rychlostí to vypadá podstatně lépe. Výletníci na jižní Moravě ušli na svých vycházkách průměrně 4,9 kilometrů za hodinu, čímž předstihli nejen pochodující vojenský útvar, ale i všechny ostatní kraje kromě Jihočeského (4,95 km/h) a Pardubického (4,96 km/h).

I v cyklovýletech se jižní Morava drží na republikové špici. Díky příjemnému a spíše rovinatějšímu terénu jsou cyklostezky v okolí Lednicko-valtického areálu nebo Novomlýnských nádrží ideálním místem třeba pro rodiny s dětmi. Fenoménem je pak známá cyklostezka z Brna do Vídně, kterou využívají desetitisíce cyklistů. I díky nim podle Stopaře Jihomoravskému kraji patří s necelými 320 tisíci kilometry čtvrtá příčka v počtu ujetých kilometrů na kole.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Podle dostupných údajů žije v České republice téměř třetina obyvatel v panelových domech. Blížíte-li se k velkoměstům, již z dálky vás ve většině případů vítá šedá náruč okrajových sídlišť. V žádném...
17.11.2017 - 09:15
Kniha Normalizační Brno
Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva připomene studentský průvod i výstava fotografií normalizačního Brna.
16.11.2017 - 16:43
Město převzalo vánoční strom
Vánoční strom, který každý rok zdobí náměstí Svobody, Brno opět převzalo od Bílovic nad Svitavou. Včera se uskutečnilo slavností předání 18 metrů vysokého smrku ztepilého. Byla přítomna i...
16.11.2017 - 07:58
Fotka klubu z roku 2014
Klub na ulici Leitnerova prošel stavebními úpravami. Z barové místnosti se stala kavárna a sál se rozšířil a zrekonstruoval. Zřizovatel chce z Leitnerky vytvořit kulturní centrum Starého Brna.
15.11.2017 - 14:19
Alkohol v Brně prodalo mladistvému 16 z 18 provozoven
Inspektoři České obchodní inspekce zkontrolovali osmnáct brněnských provozoven, zda mladistvým prodají alkohol. V šestnácti z nich nedodrželi zákon a alkohol prodali.
15.11.2017 - 07:58
Brněnští radní dnes schválili vybudování wellness v plaveckém stadionu za Lužánkami. Nabídne třeba sauny, vířivku nebo relaxační bazén.
14.11.2017 - 18:20
Komentáře