Reklama
reklama

Jihomoravští záchranáři tento týden ošetřili osm otrávených pacientů

Osm pacientů po otravě oxidem uhelnatým ošetřovali během jediného týdne počínaje středou 29. listopadu jihomoravští zdravotničtí záchranáři. Dva pacienti museli být následně ve vážném stavu transportovaní vrtulníkem na specializované pracoviště v Ostravě k léčbě v hyperbarické komoře.
Jihomoravští záchranáři zasahovali u osmi případů s tichým zabijákem Foto: Centrum news

Jen v Jihomoravském kraji vyjížděly naše posádky letos k více než šedesáti pacientům nadýchaným tímto nebezpečným plynem. Po intoxikaci může mít člověk trvalé neurologické následky a nezřídka dochází k úmrtí.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje se na základě těchto případů z posledních dnů rozhodla důrazně varovat lidi před možnými následky. V České republice je každoročně hospitalizováno několik set pacientů po otravě oxidem uhelnatým. Jedná se o bezbarvý plyn, který není cítit a často je proto mezi zdravotníky nazýván „tichým zabijákem“.    

Postižený může být jeden člověk, ale i celá rodina dle koncentrace a šíření plynu. Přitom prevence je velmi jednoduchá. Cena čidel na detekci oxidu uhelnatého, která dokáží zachránit život, je necelých 500 korun a dají se pořídit na internetu i v téměř každém obchodě s vybavením pro dům.

Obdobný detektor je součástí vybavení každé posádky jihomoravských zdravotnických záchranářů. Je umístěný na batohu se zdravotnickým materiálem tak, aby spustil akustický signál ihned, když se dostane do prostředí, kde došlo k úniku tohoto nebezpečného plynu. To nejenže urychluje stanovení diagnózy, která nemusí vždy ukazovat na možnou otravu oxidem uhelnatým, ale taky chrání samotné záchranáře.

Možné otravě se vystavuje každý, kdo provozuje jakékoli topné zařízení. Revize topidel a komínů zajišťují pouze částečnou, nikoli však stoprocentní ochranu. Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe než kyslík váže na krevní barvivo. Nedostatek kyslíku se nejvíce projeví v orgánu, který má enormní spotřebu kyslíku a téměř žádné kyslíkové zásoby, v mozku. Proto dochází k velmi rychlé ztrátě vědomí.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Stavební práce v ulici Hladíkova v Brně-Černovicích započali dnes 24. března 2018. Pro Brňany to znamená uzavření pravého jízdní pruhu směrem do centra. Uzavírka z důvodu oprav krytu vozovky potrvá...
24.03.2018 - 12:00
Centrum města se dlouhodobě potýká s nedostatečným počtem veřejných toalet. Městská část Brno- -střed vymyslela poněkud zvláštní řešení.
24.03.2018 - 09:08
Dvoumetrová kraslice Foto: Centrum news/ Pavel Podešva
Dar od chorvatským umělců v podobě dvoumetrové kraslice stojí od dnešního dne na náměstí Svobody. Obří kraslici zdobenou brněnskými symboly městu předala chorvatská velvyslankyně Ines Troha. K vidění...
23.03.2018 - 18:00
FN v Bohunicích Foto: Centrum news
Fakultní nemocnice u sv. Anny, ale také Fakultní nemocnice v Bohunicích, Dětská nemocnice a Porodnice na Obilním trhu ruší od soboty 24. března zákaz návštěv pacientů.
23.03.2018 - 14:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Mladá dívka z Hodonínska se stala obětí vydírání. Nejprve jí kamarád vyhrožoval tím, že pokud mu dívka nepošle nahé fotky, vyzradí jejich občasný intimní vztah. Žádal si jich ale víc a víc.
23.03.2018 - 12:07
Komplikace v městské hromadné dopravě způsobí výluka v ulici Vídeňská, kde se budou opravovat koleje. Výluka začíná dnes 23. března v 23:30 a potrvá do ukončení prací, které dopravní podnik města...
23.03.2018 - 07:40
Komentáře