Reklama
reklama

Jihomoravští záchranáři tento týden ošetřili osm otrávených pacientů

Osm pacientů po otravě oxidem uhelnatým ošetřovali během jediného týdne počínaje středou 29. listopadu jihomoravští zdravotničtí záchranáři. Dva pacienti museli být následně ve vážném stavu transportovaní vrtulníkem na specializované pracoviště v Ostravě k léčbě v hyperbarické komoře.
Jihomoravští záchranáři zasahovali u osmi případů s tichým zabijákem Foto: Centrum news

Jen v Jihomoravském kraji vyjížděly naše posádky letos k více než šedesáti pacientům nadýchaným tímto nebezpečným plynem. Po intoxikaci může mít člověk trvalé neurologické následky a nezřídka dochází k úmrtí.

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje se na základě těchto případů z posledních dnů rozhodla důrazně varovat lidi před možnými následky. V České republice je každoročně hospitalizováno několik set pacientů po otravě oxidem uhelnatým. Jedná se o bezbarvý plyn, který není cítit a často je proto mezi zdravotníky nazýván „tichým zabijákem“.    

Postižený může být jeden člověk, ale i celá rodina dle koncentrace a šíření plynu. Přitom prevence je velmi jednoduchá. Cena čidel na detekci oxidu uhelnatého, která dokáží zachránit život, je necelých 500 korun a dají se pořídit na internetu i v téměř každém obchodě s vybavením pro dům.

Obdobný detektor je součástí vybavení každé posádky jihomoravských zdravotnických záchranářů. Je umístěný na batohu se zdravotnickým materiálem tak, aby spustil akustický signál ihned, když se dostane do prostředí, kde došlo k úniku tohoto nebezpečného plynu. To nejenže urychluje stanovení diagnózy, která nemusí vždy ukazovat na možnou otravu oxidem uhelnatým, ale taky chrání samotné záchranáře.

Možné otravě se vystavuje každý, kdo provozuje jakékoli topné zařízení. Revize topidel a komínů zajišťují pouze částečnou, nikoli však stoprocentní ochranu. Oxid uhelnatý je nebezpečný tím, že se mnohem lépe než kyslík váže na krevní barvivo. Nedostatek kyslíku se nejvíce projeví v orgánu, který má enormní spotřebu kyslíku a téměř žádné kyslíkové zásoby, v mozku. Proto dochází k velmi rychlé ztrátě vědomí.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Odtahová služba na Zelném trhu v Brně Foto: Centrum news
Neoprávněné parkování v modrých zónách se řidičům v Brně nemusí vyplatit. Místo pokuty je čeká rovnou odtažené auto.
16.10.2018 - 10:35
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zmateného muže skákajícího před projíždějící auta zahlédl muž na Lesné. Kvůli obavě o jeho zdraví přivolal strážníky. Muž hlídce ale nedokázal říct ani své jméno.
16.10.2018 - 08:00
Zábrdovický most Foto: Google maps
Na celých 15 měsíců uzavřou opravy Zábrdovický most spolu se Zábrdovickou ulicí. Uzavírka začne v sobotu 20. října. Chodci mohou pro přechod řeky Svitavy využít lávku, řidiči ale budou muset most...
15.10.2018 - 13:50
V nákupním centru AVION Shopping park Brno se ve dnech 19. - 20. října 2018 uskuteční festival s názvem Senioři v akci. Tento festival je určený nejen seniorům, ale všem, kteří mají chuť se dozvědět...
15.10.2018 - 10:58
Modré zóny Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Dodržování rezidentního parkování v Brně nyní hlídají strážníci, popřípadě jedno auto s kamerami. V budoucnu se ale chystá rozsáhlý kamerový systém, který bude kontrolovat vjezdy aut do modrých zón...
15.10.2018 - 08:00
Počátkem letošního roku zde došlo k ukončení provozu léčebny, před letními prázdninami budil areál naopak emoce kvůli umístění části nájemníků z ubytovny v Šámalově ulici. Nyní je vše jinak a začne...
14.10.2018 - 08:21
Komentáře