Reklama
reklama

Jihomoravský kraj má návrh rozpočtu pro příští rok. Nejvíce spolkne doprava.

Rozpočet téměř osm miliard korun. Takový návrh doporučila Rada Jihomoravského kraje schválit zastupitelstvu pro rok 2019. Nejvíce financí – 31 procent – poputuje do dopravy, následuje vzdělání a zdravotnictví.

Návrh rozpočtu kraje je sestaven jako schodkový. Jeho zdroje tvoří celkové příjmy kraje, úspory z minulých let a úvěr od Evropské investiční banky. Výše návrhu rozpočtu pro příští rok činí sedm miliard a 832,5 milionů korun.

Největší podíl zamíří do dopravy. Investice do dopravní obslužnosti a oprav krajských silnic spolknou dvě miliardy a 445 milionů korun. Oblasti vzdělávání bude k dispozici miliarda a 142 milionů korun. Pro zdravotnictví je připraveno 822 milionů korun. „Rozpočet na příští rok je sestaven tak, že očekávané zdroje kraje se rovnají jeho plánovaným výdajům. Kraj začne čerpat úvěrové prostředky od Evropské investiční banky na nové investiční akce a bude pokračovat ve splácení předchozích úvěrů. To nám umožní postavit například dva domovy pro seniory nebo zahájit výstavbu speciálního školského zařízení pro výuku dětí s autismem v Brně v ulici Hapalova,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek.

Návrh rozpočtu počítá rovněž s konkrétními investicemi a opravami. Ty největší jsou rekonstrukce a opravy silnic a mostů za 184 milionů korun a výkupy nemovitostí za 80 milionů korun. Dále rekonstrukce budov Žerotínovo náměstí jedna a tři za 53 milionů korun nebo novostavba ambulantního traktu v Nemocnici Tišnov za 69 milionů korun.

Krajské zastupitelstvo bude schvalovat rozpočet na svém zasedání ve čtvrtek 13. prosince 2018.

Podrobný návrh rozpočtu výdajů podle oddílů a přehled dotačních programů zde.

Autor: 
Pavel Podešva
Aktuálně
Nehoda v Louce Foto: PČR JMK
Při dopravní nehodě dvou osobních aut se včera zranilo šest lidí včetně dítěte. Řidič Renaultu se podle policie nevěnoval plně řízení a vjel do protisměru.
22.07.2019 - 11:24
Injektáž Foto: VZMB
Vyrábějí kyslík, poskytují stín, ochlazují okolí. Hodnota stromů se v horkém letním městě zdá být čím dál vyšší. Některé se teď díky Veřejné zeleni města Brna dočkaly speciální kúry, která povede k...
22.07.2019 - 07:00
Průměrná cena za metr čtvereční bytu v brněnských novostavbách poprvé v historii přesáhla 80 tisíc korun. Na nový šedesátimetrový byt teď musí zájemci našetřit průměrně 4,86 milionu korun, stoupají...
21.07.2019 - 18:46
Ovlivněte výsledky největší studentské soutěže zaměřené na dřevěné stavění v ČR.
21.07.2019 - 17:18
Multifunkční hala v novém Foto: STAREZ – SPORT, a. s.
DRFG Aréna prošla přes léto rozsáhlou modernizací. Kvůli bezpečnosti hráčů byly nainstalovány nové mantinely včetně plexiskel, střídaček, trestných lavic, časoměřičů a sítí. Rovněž byla provedena...
19.07.2019 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Na silnici z Pohořelic do Znojma blízko Miroslavi nepřežil nehodu řidič osobního automobilu, který se srazil s kamionem. Muži nepomohla ani první pomoc od svědků.
18.07.2019 - 12:02
Komentáře