Reklama
reklama

Je Brno město barů a nočních podniků?

Jihomoravská metropole již loni zabodovala u zahraničních serverů a médií a její oceňování pokračuje i letos. Zatímco u návštěvníků z cizojazyčných zemí vyhrává především svým kavárenským zázemím a bary, místním a těm, kdo do města dojíždí za prací, brněnský noční život působí spíše potíže. Jak ale Brno vnímají jeho obyvatelé a lidé z okolí doopravdy?

Ve srovnání se stověžatou matičkou je město pod Špilberkem přívětivějším místem pro život. Alespoň podle uznávaného serveru Numbeo.cz, který Brno zařadil na první příčku svého bodování a ocenil jej jako nejlepší město pro život v České republice. Celkově Prahu předběhlo o dvanáct míst a v celosvětovém měřítku se letos umístilo na 57. pozici. V polovině dubna vyzvedl brněnský gastro život a svět hospod a barů americký cestovatel Evan Rail na stránkách slavných The New York Times. Každá mince má však dvě strany. „Už kdysi během studia vysoké školy v Olomouci řekl kantor jedné brněnské studentce, že místní hantec je jenom jazyk televizních estrád. A já mám  pocit, že se Brno tak nějak celkově stylizuje do estrádního města,“ svěřil se Petr Kaňkovský, obchodní zástupce, který do Brna dojíždí několikrát měsíčně za schůzkami. „Je to sice už ohrané, ale falická umělecká díla, která vyrostla na náměstí Svobody a Moravském náměstí, to jen potvrzují. Pracovně se v Brně setkávám kvůli jeho dobré poloze a dopravní dostupnosti s lidmi z celé jižní Moravy a většinou se na to konto dobře pobavíme. Působí to jako dobré prolomení ledů,“ dodává. 

Podchod u brněnského nádraží patří k problémovým lokalitám.  Foto: Centrum news / Tomáš Varga

Méně úsměvně hodnotí město Kateřina Grundlová, která se sem před necelým rokem přestěhovala po studiích. V Brně však dlouhodobě zůstat nehodlá. „Jakmile založíme rodinu, chci se vrátit na rodné Hodonínsko. Každý den jezdím do práce přes hlavní nádraží a rozhodně se tady necítím dobře. V okolí nádraží mám, upřímně řečeno, strach i ve dne, zvlášť v zimních měsících, kdy byla brzo tma,“ uvedla.

 Její slova potvrzují i policejní statistiky, lokalita hlavního nádraží patří v Brně k těm nejnebezpečnějším. Jedním z hlavních problémů je zde pití alkoholu na veřejnosti i za bílého dne a následné chování z něj pramenící. Pojí se s ním agresivita, často obracená i vůči náhodným kolemjdoucím. Stačí si vzpomenout na hromadnou bitku asi deseti lidí, která se zde rozpoutala v polovině února letošního roku. Dva zadržení mladíci tehdy nadýchali téměř dvě promile, zasahovalo šest policejních hlídek. K pohodě zde nepřispívají ani žebrající osoby a silné znečistění. I to je důvod, proč se tomuto místu mnoho lidí raději vyhýbá. Ne každý však má tuto možnost.

 „Brno mám ráda, ale první, co mě vždy přivítá, je páchnoucí nádraží. Je to škoda,“ podělila se důchodkyně Alena Vozdecká, která do města dojíždí za nákupy potravin. Policie si je problémů lokality vědoma. „Společně s Policií České republiky zahajujeme počátkem září téměř nepřetržitý dohled. Souběžně s hlídkami městské policie u nádraží preventivně působí i hlídky policie státní,“ uvedl loni tehdejší ředitel strážníků, nyní hejtman Jihomoravského kraje, Bohumil Šimek. Zároveň se na popud Brna--střed loni začalo i s intenzivnějším úklidem. Za více než půl roku po opatřeních se zde ale Brňané stále necítí bezpečněji. „Je potřeba bojovat spíš s kriminálníky a feťáky, kterých tu je požehnaně. Ne po nich uklízet. Kdyby tady nebyli, nebude tu ani to smetí,“ myslí si důchodce Pavel Vaněk. O tom, že je problematika narkomanů v Brně stále aktuální, svědčí i fakt, že během loňského roku zajistili policisté v ulicích 2357 injekčních stříkaček a jehel, což je zhruba o 200 víc než v roce 2015. Problematické jsou v tomto ohledu například Husovice, především pak Svitavské nábřeží, ale také Zábrdovice nebo například ulice Vlhká, Tkalcovská či Za Divadlem.

 Dalším dokladem problematičnosti města v tomto směru je i loni rozšířená epidemie žloutenky. „Nejenže se sama bojím, že by mě mohl někdo napadnout, ale hlavně to tady podle mě není bezpečné prostředí pro děti,“ vysvětluje Kateřina Grundlová, proč chce rodinu založit jinde. Nadšení nejsou místní ani z cestování nočními spoji. „Rozjezdy jsou vyloženě lahůdka. Jednou jsem dokonce přijel domů s pozvracenými zády. Od té doby volím raději taxíky,“ podělil se o svou zkušenost student Martin Gavlas. Ten pochází původně z Prahy, takže je na ruch velkoměsta zvyklý, Brno je ale podle něj v tomto ohledu specifické. „Je tady hodně studentů, hodně lidí sem jezdí do hospod i z okolí. A nočních podniků je tu v centru hodně, takže příležitostí jak se opít je až dost,“ dodává.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Pořídit si nemovitost jako další zdroj příjmu. Češi i přes stále se zvyšující ceny považují koupi bytu či domu a jeho následné pronajímání za jeden z nejvýhodnějších způsobů jak zhodnotit své vlastní...
19.09.2017 - 20:14
Vymyslet za 24 hodin inovativní řešení reálného byznysového zadání, tak aby se dalo uplatnit v praxi. A to navíc s lidmi, které jste poznali teprve před chvílí. To bude cílem ČEZ Inovačního maratonu...
19.09.2017 - 19:55
Komentáře