Reklama
reklama

Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca přivezou na Flédu rubínovou růži

Fléda hostí pěveckou legendu 80. let Janu Kratochvílovou. Pod pseudonymem Uriel vystoupí 20. září s kapelou Illuminati.ca s kapelníkem Jirkou Hrubešem z Pražského výběru. Svérázná textařka a zpěvačka s nezaměnitelným hlasem pulsujícím od něžného sopránu až po kontraaltové hloubky v Brně představí aktuální desku Ruby Rose Mayhem. Na albu se významně podílel i Pavel Trnavský, autor písně V stínu kapradiny a dalších předrevolučních hitů Jany Kratochvílové. Některé z nich zazní v nové rockovější podobě i na brněnském koncertě. Neortodoxní večer zahájí brněnské duo 1flfsoap.

Na své si přijdou nejen dlouholetí fanoušci Jany Kratochvílové, ale především milovníci rockové a metalové muziky. Koncert doprovodí barevná pódiová show s maskami. Věčně rebelující Jana Uriel Kratochvílová vystoupí v háčkované roušce v podobě rubínové růže symbolizující nevinnost v životě i hudbě. Zároveň tak upozorní na téma a hlavní symbol posledního vydaného alba neustále experimentující a neobyčejně produktivní kapely.

Aktuální nahrávka uskupení Illuminati.ca nazvaná Ruby Rose Mayhem (2017) se rodila v obou domovských městech kapely, v Londýně i v Praze. Je nazpívaná v angličtině s autorskými texty Uriel, která v nich naplno manifestuje vlastní spiritualitu, pozitivní energii a soulad s vesmírnou harmonií. Žánrově skladby putují mezi hard-corem a synth-popem: „My tomu říkáme kvantum rebel rock, je to buď anebo a všechno naráz... Je to hodně rockový album, který vyjadřuje náš hardcorový londýnský svět,“ komentovala Jana Kratochvílová v rozhovoru pro Český rozhlas (Čro Dvojka, 17.7.2018). Na mnohočetná přání fanoušků v současnosti připravuje její českou verzi jako součást oslav 100 let republiky.

Na české hudební scéně bychom těžko hledali kapelu vzdálenější mainstreamové produkci než je Illuminati.ca. Kapela vnímá muziku jako prostředek šíření pozitivní energie, opravdovosti, lásky a čistoty, čímž se stává totálně nepoužitelnou pro manipulaci ze strany nahrávacích společností. Jana Uriel Kratochvílová k tomu v rozhovoru s Jiřím Leschtinou (aktualne.cz, 30.12.2015) dodává: „Odmítáme se stát prety. Tak říkám zpěvákům, co nikdy nevytvoří vlastní hudbu ani vlastní text. Nikdy si nenavrhnou svůj kostým. Světem muziky se pohybujou bez vlastního názoru. Celá hudební scéna je zaflákaná pretama, které vodí vydavatelští loutkáři na nitkách.“ Všechna alba si proto kapela vydává ve vlastní produkci. Je mezi nimi řada zajímavých a netypických hudebních projektů, např. jedno ze čtyř alb nahraných v roce 2014 Imunika Systemica má pozitivně působit na buňky v těle a uzdravovat. Od svého vzniku v roce 2007 jich kapela vypustila celkem dvanáct.

Zlínská rodačka Jana Kratochvílová se na československé hudební scéně poprvé objevila v roce 1973. Pionýrka českého reggae byla díky své upřímnosti a originalitě od začátku trnem v oku tehdejším kulturním pohlavárům. V roce 1983 jí proto společně s Pavlem Trnavským umožnili vycestovat na hudební festival do Irska, aby mohli ohlásit jejich emigraci. Dvojici nezbylo než emigrovat do Velké Británie. V roce 1984 se k nim přidal Jiří Hrubeš a nerozlučná trojice se okamžitě stala součástí londýnského hudebního undergroundu. Kromě Jiřího George Hrubeše (bicí) a Pavla Thorna Trnavského (klávesy, perkuse), v kapele hrají kytarista David Pavlík a baskytarista Jan Poky Pokorný.

Večer zahájí neortodoxní domácí duo 1flfsoap (One foot long fecal sandwich of audio penis), které je šťastnou symbiózou úderných živých nástrojů (bicí, kytara) a taneční elektroniky. Dvojice Michal Janík (bicí, Ghost of You) a Lukáš Palán (kytara, Acute Dose) při hře mimo jiné vycházejí z momentálního rozpoložení a odezvy publika. V dubnu 2017 vydali debutové EP Rave Opera, které vzniklo z živého záznamu jejich koncertu na Flédě, kde v prosinci 2016 hráli jako support rakouských Elektro Guzzi.

Jana Uriel Kratochvílová & Illuminati.ca; 1flfsoap, 20. září 2018, 20:00 hod.

Zdroj: Fléda

Autor: 
redakce
Aktuálně
Jeden z brněnských strážníků který nebyl ve službě v pondělí večer odvážným zákrokem zabránil loupeži v obchodě.
17.10.2018 - 08:17
Odtahová služba na Zelném trhu v Brně Foto: Centrum news
Neoprávněné parkování v modrých zónách se řidičům v Brně nemusí vyplatit. Místo pokuty je čeká rovnou odtažené auto.
16.10.2018 - 10:35
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Zmateného muže skákajícího před projíždějící auta zahlédl muž na Lesné. Kvůli obavě o jeho zdraví přivolal strážníky. Muž hlídce ale nedokázal říct ani své jméno.
16.10.2018 - 08:00
Zábrdovický most Foto: Google maps
Na celých 15 měsíců uzavřou opravy Zábrdovický most spolu se Zábrdovickou ulicí. Uzavírka začne v sobotu 20. října. Chodci mohou pro přechod řeky Svitavy využít lávku, řidiči ale budou muset most...
15.10.2018 - 13:50
V nákupním centru AVION Shopping park Brno se ve dnech 19. - 20. října 2018 uskuteční festival s názvem Senioři v akci. Tento festival je určený nejen seniorům, ale všem, kteří mají chuť se dozvědět...
15.10.2018 - 10:58
Modré zóny Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Dodržování rezidentního parkování v Brně nyní hlídají strážníci, popřípadě jedno auto s kamerami. V budoucnu se ale chystá rozsáhlý kamerový systém, který bude kontrolovat vjezdy aut do modrých zón...
15.10.2018 - 08:00
Komentáře