Reklama
reklama

Jana Plodková: Mám ráda historické filmy

Jana Plodková se narodila v Jičíně, v Brně vystudovala JAMU. Po studiu začala její herecká kariéra v divadle Polárka, později se objevila v Divadle Na Fidlovačce, v HaDivadle a v současné době má stálé angažmá v Divadle Na Zábradlí. Objevila se také v několika filmech a je držitelkou Českého lva za snímek Protektor.

Máte za sebou několik televizních i divadelních rolí. Dá se vůbec říct, zde se považujete spíše za filmovou či divadelní herečku?

Za obojí herečku. Byla doba, kdy jsem byla čistě divadelní, pak přišel čas, který jsem víceméně strávila před kamerou. Pokaždé jsem věděla, že mi chybí to druhé. Takže teď jsem šťastná, že z jeviště můžu před kameru a naopak.

Co se týká filmových rolí, získala jste Českého lva za hlavní ženskou roli ve filmu Protektor, který se odehrává ve 40. letech 20. století. Máte ráda takové historické filmy?

Mám. Především pro herečku je historie záživná, jiné oblečení, líčení, účesy, možnost “zažít” něco, co v současnosti není možné. Zároveň pro mě, jako pro Janu, je nesmírně zajímavé pročítat se dobovými materiály, získávat informace, nebo oprašovat ty, které jsem už ze školy zapomněla. Historie je studnice informací, ze kterých se dá čerpat i pro dnešní dobu.

Existuje nějaká postava, kterou byste si ráda zahrála, ale zatím nebyla příležitost? (Ať už ve filmu nebo na jevišti)

Postavy ke mně přicházejí nějak samovolně a pokaždé z nich mám radost. Samozřejmě přicházejí i ty, které mi nic neříkají, nebo charakterově byly tak podobné nějaké postavě už mnou zahrané, že už jsem se nechtěla opakovat. A ty poté odmítám. Ale zatím nebylo nutné přemýšlet o tom, zdali mi herecky něco chybí, zdali je tu nějaká postava, po které toužím. Jedině snad nějaká žena, která žila nebo žije, je možné se s ní setkat…ten průzkum a ztvárnění jejího života by mě bavil.

Na kterou roli vzpomínáte nejraději a proč?

Většinou vzpomínky mám spojené s daným zkoušením či natáčením než se samotnou rolí. Samozřejmě Protektor se mi vryl hluboko pod kůži, jelikož se jednalo o mé první velké natáčení, bylo to setkání s Markem Najbrtem, se kterým spolupracuju dodnes a jsem za to strašně ráda. Z divadla se mi vybavuje představení Renata Kalenská:Lidové noviny, které jsme hráli v Hadivadle. Nejenom, že jsem se potkala s Renatou, která chodila s mojí sestrou do školy a velmi ji jako novinářku a ženu obdivuju, ale především jsem zažila překrásné zkoušení s J.A. Pitínským. A takhle bych mohla vyjmenovávat dál…

A na kterou máte naopak špatné vzpomínky, byla nějaká role, která Vám vůbec nesedla?

Nedá se říct, že by nějaká taková byla…někdy třeba její zrod byl těžší, náročnější, že jsem nevěděla, jak na to, ale pokaždé se to nějak dotáhlo do konce. Například v Divadle na Zábradlí hraju v představení Hamleti. A jedna z mnoha mých postav je vysloužilá herečka…Honza Mikulášek, režisér, mi říkal, že to má být komický výstup…což je věta, která vás okamžitě zablokuje. Dlouho jsem se nemohla pohnout z místa, pak už se blížila premiéra a najednou přišla zkouška, kdy to tam bylo. Ani nevím jak.

Diváci Vás mohou znát také z taneční soutěže StarDance, kde jste v páru s Michalem Padevětem získali třetí místo. Jak na tuto soutěž vzpomínáte?

Stardance je mimořádný pořad. Nejen pro účinkující, ale i pro diváky. Vzpomínám na něj velmi ráda. Bylo to krásných skoro šest měsíců, někdy náročných, ale pořád něco přinášejících. Vůbec jsem si nedokázala představit, jaké to bude tančit v přímém přenosu před diváky, před porotou. Ta atmosféra, která během generálek a přenosů panovala, se nedá ani popsat. Pocity euforie, radosti, někdy i smutku, když vypadl někdo mi blízký. Jsem ráda, že jsem měla tu možnost to zažít.

Těsně před finále jste si na zkoušce zlomila zápěstí. Neuvažovali jste, že ten závěrečný tanec vzdáte? Dalo se vůbec s tím zápěstím tančit?

Když jsem si zlomila ruku, byla jsem smířená s tím, že v sobotu netančíme. Obrečela jsem to, protože jsem se chtěla s diváky rozloučit a poděkovat jim za neskutečnou podporu. V sobotu ráno jsem jela na Barrandov a začali jsme řešit možnosti. Ujal se mě pan doktor, který mi obstaral odlehčenou sádru. A jelikož ta zlomenina nebyla nijak dramatická, rozhodli jsme se společně, že to s Míšou nějak dáme. Míchal musel upravit choreografie, ale tančili jsme. A jsem za to ráda. najednou to byl večer bez soutěžení, o nic nám nešlo, a to bylo přesně to, po čem jsem celou dobu toužila.

Objevila jste se v krátkém seriálu Single Lady: Jízda v Óčku, který vysílala internetová televize Playtvak.cz. Ztvárnila jste drsnou šéfku Tv Óčko Sabinu, která holduje alkoholu i drogám. Bylo vůbec něco, co Vás na její postavě zaujalo?

Mně na ní bavilo všechno. Neříkám, že je to žena, se kterou bych ráda chodila na kafe, ale byl to požitek někoho takového hrát. Nemůžu si říkat, že tato postava mi je nesympatická, tu hrát nebudu. Byla to výzva hrát sebevědomou, krutou, cynickou, ostatní přehlížející ženu. Možná pro mnohé to bylo překvapení, že nejsem jen ta “křehká, éterická víla”.

Jaký je Váš tip na zaslouženou relaxaci po náročném pracovním dni?

Někdy mám chuť si jen lehnout na kanape a koukat se na televizi, někdy jdeme s Filipem na večeři, jindy jedeme na chalupu, kde sekám trávu kosou, relax má u mne mnoho podob.

Prozradíte, co chystáte v nejbližší době? Máte nějaké plány na léto?

V létě mě čeká premiéra filmu Absence blízkosti v režii Josefa Tuky na Karlovarském festivalu, kde soutěžíme v sekci Na východ od západu. Poté mne čeká pár dní volna, kdy se budu připravovat na natáčení pohádky s Markem Najbrtem a seriálu s Radkem Bajgarem. Těším se na léto…

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Hnutí Žít Brno se rozhodlo napsat italskému premiérovi dopis, ve kterém uvádí, že pokud domluva s jeho českým protějškem Andrejem Babišem dopadne úspěšně, "klidně si těch pár lidí vezmeme do...
20.07.2018 - 06:30
Hledaný pachatel Foto: PČR
Kriminalisté od nedělního rána pátrají po muži, který se pokusil znásilnit mladou ženu v brněnské Líšni. Naštěstí jej vyrušil svědek, který slyšel křik a volání o pomoc. Poznáváte muže na fotografii...
19.07.2018 - 19:40
Téměř šest hodin trvala operace, při níž ortopedové z Fakultní nemocnice u sv. Anny pacientovi odstranili velkou část stehenní kosti s nádorem včetně některých měkkých tkání a svalů. Doktorům se...
19.07.2018 - 11:50
Hlasování pokračuje. Od včerejšího dne i osobně. Foto: MMB
Brněnští obyvatelé rozhodnou, zda nově opravené Dominikánské náměstí doplní socha Josefa II. Během prázdnin o tom mohou hlasovat přes BrnoID a od včerejška i vyplněním hlasovacího lístku v...
19.07.2018 - 06:30
Čtvrtý ročník festivalu věnovanému jedné z výrazných brněnských osobností – Johannu Gregoru Mendelovi – se letos uskuteční v jihomoravské metropoli. Festival započne 20. července a skončí 22....
18.07.2018 - 14:50
Pohřešovaná Foto: Policie
Rodina a policisté pátrají po ženě z Kyjovska, která v sobotu odešla z místa bydliště a od té doby o sobě nepodává žádnou zprávu.
18.07.2018 - 11:54
Komentáře