Reklama
reklama

Jaká je budoucnost Slovanské epopeje?

Pře o největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy se táhnou už několik let. Nyní se vrací na začátek a osud monumentálního cyklu dvaceti velkoformátových maleb zvaného Slovanská epopej je opět nejistý. Vnuk a dědic slavného malíře John Mucha nesouhlasí s podmínkami, ve kterých se v Praze obrazy vystavují. Případem se na začátku listopadu začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

John Mucha v žalobě uvádí, že Praha nemá na obrazy nárok, protože nesplnila podmínky malíře, aby pro secesní malby postavila samostatné výstavní prostory. Obvodní a odvolávací soud ale dospěly k názoru, že původním majitelem pláten není jejich autor Alfons Mucha, ale americký mecenáš Charles Crane, který si měl dílo u malíře objednat a poté darovat Praze. Spor ale obnovil Nejvyšší soud, podle kterého soudci dostatečně nevysvětlili svá rozhodnutí a rozsudky proto zrušil. Soudkyně obvodního soudu odročila jednání na únor, kdy by se mohlo rozhodnout. Podle advokáta města Romana Felixe má Praha na obrazy nepopiratelný nárok.

Devět největších pláten je nyní vystaveno na brněnském výstavišti, kde má zůstat až do Silvestra. Zbylých jedenáct se nachází v Obecním domě v Praze, kam se všechna plátna nevejdou. Praha pro Slovanskou epopej proto místo stále hledá. Letos v červnu město oznámilo, že by stálým prostorem pro výstavu mohlo být v budoucnu dostavěné Lapidárium na pražském výstavišti. Náklady na projekt by měly dosahovat maximálně 580 milionů.

 Od roku 1963 byla plátna vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Město a jeho obyvatelé nesli přesun do Prahy v roce 2011 velmi špatně. Město se však nevzdává a letos v listopadu oznámilo, že hodlá za 120 milionů zámek opravit. V zámku by mělo po opravách vzniknout Muchovo centrum, jehož součástí by mohla být také plátna Slovanské epopeje. John Mucha má problém s přesouváním díla, kterým se podle něj obrazy ničí. Slovanská epopej však putovala nejen mezi Moravou a Prahou, ale také do Asie. Vloni v Japonsku na úspěšnou výstavu přišlo 660 tisíc návštěvníků. Praha chtěla zapůjčit výstavu také do Číny, proti tomu se ohradil Mucha i Moravský Krumlov, podle kterého plátna obsahují spící plíseň, která by se za špatných podmínek mohla probudit a napáchat škody. Po výstavě v Japonsku měla Praha zapůjčit výstavu Moravskému Krumlovu, kvůli špatnému stavu zámku tak ale neučinila.

Alfons Mucha začal s tvorbou Slovanské epopeje v roce 1910 a dokončil ji o osmnáct let později. Poprvé byla některá plátna k vidění v roce 1911 v pražském Klementinu. Celá epopej byla vystavena v roce 1928 v pražském Veletržním paláci.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Oznámení o muži spícím v autě s rozbitým okénkem prověřovali v sobotu po poledni strážnici ve Veslařské ulici.
25.08.2019 - 16:27
Stále se zvyšující teploty v období léta s sebou přinášejí mimo jiné také zvýšené pocení. To je do určité míry nezbytné pro zachování správné termoregulace. U některých jedinců je však vylučování...
25.08.2019 - 13:55
Chcete si dát řádně do těla, ponořit se do vodní lázně, nebo se jen tak povalovat na slunci u bazénu? Není nic snazšího než zajít do fitness či wellness centra, případně na koupaliště. Komu by se...
24.08.2019 - 11:30
Cestující městskou hromadnou dopravou si budou muset zvyknout na další výluku. Tentokrát se však jedná o jednu z největších a nejdelších. Řeč je o výluce tramvaje číslo 1, která se dotkne zejména...
24.08.2019 - 08:13
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Více než rok potrvá dopravní omezení v Bohunické ulici. Dělníci zde budou rekonstruovat vodovod a stoku, které jsou v havarijním stavu a na hranici životnosti. Stavební práce začnou v září.
23.08.2019 - 07:00
O velkém štěstí může hovořit mladík, jehož včera v podvečer u haly Rondo smetla tramvaj. Ze střetu vyvázl se středně těžkými zraněními. Příčinou nehody bylo, že se místo dopravní situace věnoval...
22.08.2019 - 15:50
Komentáře