Reklama
reklama

Jaká je budoucnost Slovanské epopeje?

Pře o největší dílo českého secesního malíře Alfonse Muchy se táhnou už několik let. Nyní se vrací na začátek a osud monumentálního cyklu dvaceti velkoformátových maleb zvaného Slovanská epopej je opět nejistý. Vnuk a dědic slavného malíře John Mucha nesouhlasí s podmínkami, ve kterých se v Praze obrazy vystavují. Případem se na začátku listopadu začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 1.

John Mucha v žalobě uvádí, že Praha nemá na obrazy nárok, protože nesplnila podmínky malíře, aby pro secesní malby postavila samostatné výstavní prostory. Obvodní a odvolávací soud ale dospěly k názoru, že původním majitelem pláten není jejich autor Alfons Mucha, ale americký mecenáš Charles Crane, který si měl dílo u malíře objednat a poté darovat Praze. Spor ale obnovil Nejvyšší soud, podle kterého soudci dostatečně nevysvětlili svá rozhodnutí a rozsudky proto zrušil. Soudkyně obvodního soudu odročila jednání na únor, kdy by se mohlo rozhodnout. Podle advokáta města Romana Felixe má Praha na obrazy nepopiratelný nárok.

Devět největších pláten je nyní vystaveno na brněnském výstavišti, kde má zůstat až do Silvestra. Zbylých jedenáct se nachází v Obecním domě v Praze, kam se všechna plátna nevejdou. Praha pro Slovanskou epopej proto místo stále hledá. Letos v červnu město oznámilo, že by stálým prostorem pro výstavu mohlo být v budoucnu dostavěné Lapidárium na pražském výstavišti. Náklady na projekt by měly dosahovat maximálně 580 milionů.

 Od roku 1963 byla plátna vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Město a jeho obyvatelé nesli přesun do Prahy v roce 2011 velmi špatně. Město se však nevzdává a letos v listopadu oznámilo, že hodlá za 120 milionů zámek opravit. V zámku by mělo po opravách vzniknout Muchovo centrum, jehož součástí by mohla být také plátna Slovanské epopeje. John Mucha má problém s přesouváním díla, kterým se podle něj obrazy ničí. Slovanská epopej však putovala nejen mezi Moravou a Prahou, ale také do Asie. Vloni v Japonsku na úspěšnou výstavu přišlo 660 tisíc návštěvníků. Praha chtěla zapůjčit výstavu také do Číny, proti tomu se ohradil Mucha i Moravský Krumlov, podle kterého plátna obsahují spící plíseň, která by se za špatných podmínek mohla probudit a napáchat škody. Po výstavě v Japonsku měla Praha zapůjčit výstavu Moravskému Krumlovu, kvůli špatnému stavu zámku tak ale neučinila.

Alfons Mucha začal s tvorbou Slovanské epopeje v roce 1910 a dokončil ji o osmnáct let později. Poprvé byla některá plátna k vidění v roce 1911 v pražském Klementinu. Celá epopej byla vystavena v roce 1928 v pražském Veletržním paláci.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Majitelé rodinného domku v Šitbořicích vykopali v předzahrádce munici. Pyrotechnik potvrdil, že jde o dělostřeleckou minu z druhé světové války. Na místě ji odpálil.
21.05.2019 - 06:00
Radní Jihomoravského kraje odklepli opravy mostů přes náhon a přes řeku Svitavu v ulici Fryčajova v Brně a rekonstrukci půlkilometrového úseku silnice ve Valtrovicích na Znojemsku. Práce podle...
20.05.2019 - 19:47
Zastávka v Modřicích je prázdná, lidé raději čekají venku Foto: Centrum news
Smrad a špína. Tak by se dal popsat stav čekárny na konečné zastávce tramvaje číslo 2 Modřice, smyčka. Stovky cestujících denně tam čeká na navazující spoj. Sednout si do čekárny se ale odváží...
20.05.2019 - 17:33
Komentáře