Reklama
reklama

Jak se změnila místa po slavných podnicích?

Legendární brněnské kavárny prošly za desetiletí různými proměnami. Jak to s nimi vypadá dnes?

Legendární kavárna Podobrazy

Kavárna Podobrazy, která se nacházela v Místodržitelském paláci na Moravském náměstí, byla častým místem setkání brněnských intelektuálů a umělců. Založili ji v roce 2000 čtyři vysokoškolští studenti a svůj akademický podtext si zachovala až do svéhozániku v roce 2013. Tehdy vedení  Moravské galerie, která prostory vlastní, kavárníkům vypovědělo smlouvu. V listopadu roku 2013 tak musela jedna z nejstarších nepřetržitě fungujících kaváren v Brně vyklidit prostory. Nyní kavárna Podobrazy sídlí v Tržnici na Zelném trhu. Společně s barem u Kouřícího králíka byla kavárna jediným jazzovým klubem v Brně. V Místodržitelském paláci se ale nescházeli pouze jazzoví fanoušci, ale umělci z různých odvětví. Potkávali se zde výtvarníci, filmaři, muzikanti nebo literáti. Svou povídku v kavárně četli například Michal Viewegh nebo Marian Palla. A jak vypadá místo nyní? Dobrou kávu v jedinečných prostorách si návštěvníci mohou dát i nadále. Kavárnu Podobrazy nahradila v roce 2014 kavárna Café Morgal. Při rekonstrukci restauratéři na stropě objevili unikátní barokní fresku, která architekty inspirovala při dalších postupech. Cílem proto bylo ponechat místu jeho původní barokní ladění. Umělecká duše předchozí kavárny tak zůstala zachována. Kromě fresky jedinečnou atmosféru dolaďují vysoké stropy, velká okna, otevřený prostor a masivní nábytek ze světlého dřeva. Že se nejedná o tuctovou kavárnu, zjistí návštěvníci hned při příchodu, když prochází velkou halou Místodržitelského paláce. Zkrátka proměna, která se vydařila.

U Kouřícího králíka

V samém srdci Starého Brna na ulici Křídlovická blízko Mendlova náměstí stojí jedna z nejstarších brněnských budov. Sloužila jako kavárna U kouřícího králíka, která však již delší dobu nefungovala. Už dlouhá léta ve sklepení ale funguje další legendární jazzový bar, taktéž s názvem U kouřícího králíka. Budova s oprýskanou fasádou, ve které se kavárna nacházela, ale dlouhodobě chátrala. Kavárnu navíc vystřídala herna, a bohatá historie tohoto místa nebyla doceňována ani majiteli, ani obyvateli Brna. To se změnilo poté, co hernu vystřídala kavárna s názvem „Sorry, pečeme jinak“. Celá historická budova se zrekonstruovala, a z interiéru se stalo opět reprezentativní místo s kavárnou, kde návštěvníci mohou ochutnat netradiční dorty. Po kávě a dezertu si mohou jít Brňané poslechnout do sklepení živou jazzovou hudbu. Historie budovy si současní majitelé cení, nad názvem jejich kavárny ponechali a navíc zvýraznili název U kouřícího králíka. Současný interiér je opravdu stylový a pro Brno výjimečný. Vzdušný, otevřený a čistý prostor s mnoha designovými prvky nabízí útulné posezení v moderním prostředí.

Kavárna Savoy

Třetici proměn slavných míst uzavře pravděpodobně to nejlegendárnější. V roce 1928 v Thonetově paláci otevřela kavárna Savoy. Po válce prostor s ikonickým schodištěm obsadil obchod s látkami. Kavárna se vrátila v srpnu roku 2008. Zpráva o konci prvorepublikové kavárny Savoy na konci roku 2017 minula málokoho. Elektroswingové taneční večery na Jakubském náměstí vystřídala zdravá strava. Veganské Forky’s, které se do prostoru nastěhovalo, nabízí jídlo z rostlinné stravy. Dolní patro slouží jako bistro s objednáním u baru, a především během výdeje poledního menu se zaměstnanci nezastaví. Když návštěvníci vyjdou schodiště, ocitnou se spíše v restauraci. Objednat si mohou až u stolu a kromě jídla si mohou dát třeba čepované pivo nebo míchaný drink. Kávu společně se zákuskem s výhledem na jedno z nejkrásnějších brněnských náměstí si lidé mohou vychutnat stále. Prostor se zmodernizoval, charakteristické prvky prvorepublikové kavárny však na místě zůstaly. Nepokoje ovšem vznikly, když návštěvníci zjistili, že noví majitelé odstranili kus schodiště. „Ano, část schodiště byla odstraněna, ale nejedná se o původní historickou památku – tato část, která byla přidána v době komunismu, památkou nikdy nebyla. Naopak, současná úprava schodiště, kterou majitelé Forky‘s konzultovali s architekty a památkáři, je dokonce podobnější té původní z roku 1929 od architekta Jindřicha Kumpošta,“ uvedli majitelé na svém blogu. Nové prostory tak kombinují moderní stylové prvky, kterým je například nábytek, s těmi zachovalými a společně tak utvářejí jedinečný koncept restaurace.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
V neděli 5. května 2019 se v areálu brněnské Riviéry uskuteční již 5. ročník Festivalu těhotenství a rodiny. Pro návštěvníky je připravena řada odborných přednášek a workshopů, happening Mám svou...
19.04.2019 - 09:23
Minibus Foto: MMB
Překonat vzdálenosti na největším brněnském hřbitově pomůže zejména starším lidem minibus. Třikrát za hodinu objede hřbitov po vyznačené trase a zastaví kdekoli na znamení. Pokud se jeho využití...
18.04.2019 - 12:55
Hořící vlak Foto: HZS JMK
Osobní vagón blízko brněnského AZ Toweru začal ve středu před devátou hodinou večer hořet. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu.
18.04.2019 - 05:00
Losování Foto: MMB
Celkem 47 jihomoravských firem si včera odneslo kreativní voucher v podobě poukazu na spolupráci s regionálními kreativci ve výši až 100 tisíc korun. O tom, kdo si voucher odnesl, rozhodl los.
17.04.2019 - 15:53
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Ke srážce nákladního auta s dodávkou došlo dnes před sedmou hodinou ráno na silnici u Polánky poblíž Ivančic. Šedesátiletý řidič dodávky na místě svým zraněním podlehl.
17.04.2019 - 11:52
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Čtvrtý ročník festivalu Ochutnej svět nabídne 26. a 27. dubna chutě a vůně z celého světa. Návštěvníci ochutnají hmyz, africkou kuchyni nebo třeba havajské Poke.
17.04.2019 - 08:00
Komentáře