Reklama
reklama

Jak se vyznat u prodejců na Zelném trhu?

Je to jen pár dní, kdy sociální síť obletělo video, na kterém v brzkých ranních hodinách chystá jeden z trhovců na „Zelňáku“ svoje zboží a papriky tří barev místo z bedýnky vytahuje z úzkého plastikového pytlíku. Z úplně stejného, který najdete na pultech většiny velkých supermarketů. Pochází opravdu všechno tamní zboží z lokální produkce a jak to na Zelném trhu vlastně funguje? Přinášíme rady, jak se na nejznámějším trhu v Brně orientovat a nenechat se napálit.

Střed jihomoravské metropole oplývá moderními místy, která si svou historii teprve budují, stejně jako těmi, která patří ke stálicím a mohou se honosit přívlastkem tradiční. Patří k nim například i Zelný trh se svými stánky s pestrobarevnou nabídkou ovoce a zeleniny, ale během sezóny například i sušených hub či burčáku. Brňané se sem po letech, kdy kvalita místní nabídky neuspokojovala poptávku, opět rádi vydávají pro lokální suroviny, jejichž obliba neustále stoupá. I tak zde ale můžete najít například ovoce, které lze za místní označit jen stěží. „Musím říct, že v poslední době se tady nabídka zlepšila, i tak jsem ale občas překvapená, že tady vidím třeba ananas. Ovoce, které se u nás pěstuje si tady ráda pořídím, jak je to ale s tím cizím, úplně netuším,“ svěřila se důchodkyně Anežka Pechánková. Kdo všechno může na Zelném trhu své zboží nabízet?

Přejete-li si zde pořídit pouze produkty, které prochází z domácí produkce, sledujte pečlivě označení stánků. Kromě zemědělců, kteří si své zboží skutečně pěstují, na trhu totiž najdete i obchodníky a prodejce. Ti nabízí i zboží z dovozu. Orientačním pomocníkem jsou barevné pruhy umístěné po stranách informační tabulky s identifikačními údaji. Zemědělce poznáte podle zelené barvy, obchodník je označen oranžově a drobní prodejci a doplňkový prodej mají barvu žlutou. „Sledovat barevné označení mě nikdy nenapadlo, řídila jsem se vždy spíš podle cedulek, které jsou přímo u ovoce a zeleniny. Třeba o tom, že jde o moravské meruňky a tak podobně,“ uvedla Jana Bendiková. „Asi by stálo za to o tom lidi víc informovat, třeba nějakou cedulí nebo letákem,“ doplňuje.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Herečka Erika Stárková (35) se narodila v Novém Městě na Moravě. Mnoho diváků ji zaregistrovalo díky populárnímu seriálu Most!, ve kterém si zahrála transsexuálku Dášu. Patnáct let žila Erika...
21.09.2019 - 10:30
Z nevyužívaných areálů a brownfiledů nová místa k bydlení a vznik nových pozemků pro stavbu rodinných domů. A jeden společný jmenovatel. Územní plán.
21.09.2019 - 09:10
V Janáčkově divadle v Brně začíná nová sezóna a návštěvníci si hned první premiéru – operu Hoffmannovy povídky – užijí v kompletně renovované budově. Po rekonstrukcích foyer a zázemí dnes dělníci...
20.09.2019 - 20:08
Devět známých i méně známých osobností letos získá Cenu Jihomoravského kraje. Výjimečné persony jižní Moravy zvolili krajští zastupitelé. Mezi oceněnými je například herec Bolek Polívka nebo dráhař...
20.09.2019 - 15:49
Autobus vezl 23 cestující Foto: HZS JMK
Po střetu nákladního vozu a autobusu na ulici Vídeňská jedna cestující zemřela. Nehoda se stala včera odpoledne na tříproudové komunikaci na výjezdu z Brna, která byla během zásahu uzavřena.
20.09.2019 - 09:50
Výstava na Moravském náměstí Foto: MMB
Na Moravském náměstí si od včerejšího dne lidé prohlédnou na dvaadvaceti velkoformátových panelech fotografie, jejichž hlavním tématem je voda a její význam pro společnost.
20.09.2019 - 07:00
Komentáře