Reklama
reklama

Jak se podepsaly mrazy na úrodě vína?

Mrazy, které zasáhly Českou republiku v dubnu a květnu, znamenají značné komplikace a ztráty především pro vinaře z jižní Moravy. Vychází to z dotazníkového šetření, které provedl Svaz vinařů ČR u 155 vinařství.

Podle výsledků bude výnos hroznů letošního ročníku 2017 snížen o 25–30 %. Škody na nesklizených hroznech se pohybují ve výši 450 milionů korun, na neprodaném víně ročníku 2017 pak ve výši zhruba 1,2 miliardy. To se podepíše i na ceně hroznů letošního ročníku. Mrazy ničily úrodu jedenadvacátého dubna a poté desátého května. Podle šetření jsou nejhůře zasaženy právě vinice na Znojemsku, kde škody dosahují až 38 %, následuje podoblast slovácká a velkopavlovická, nejlépe jsou na tom vinaři z oblasti Mikulova. Zde byly zaznamenány škody v 19%. V některých místech mají však až fatální charakter. Nutné je navíc připočíst i následky na aktuálních výsadbách vinic v roce 2017 a 2–3 letých vinicích. Ty sice v současné době neplodí, vlivem mrazů je ale u nich možné počítat s úrodou až o rok později.

Podle svazu vinařů je na vině i špatně nastavený termín výsadby vinic v rámci podpor ze Společné organizace trhu s vínem, který je stanoven na poslední dubnový den. Právě ta vinařství, která vysadila vinice počátkem dubna, na mrazy doplatila nejvíce. Mladé sazenice totiž pomrzly během první vlny mrazů a nemají již sílu k dalšímu růstu. Jako řešení proto navrhuje svaz posunutí termínu až na konec května. Počasí se zřejmě odepíše nejen na úrodě vína, škody zaviněné tuhou zimou a chladným jarem sčítají i jihomoravští včelaři. Podle nich hrozí, že si letos medu příliš neužijeme. Podobnou situaci zaznamenali i pěstitelé ovoce, podle zpráv odnesly nepřízeň počasí nejvíce meruňky, a to především na Břeclavsku.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/Tomáš Varga
Řidič v Bohunicích překročil povolenou rychlost 50 kilometrů v hodině téměř dvojnásobně. Jeho dechová zkouška na alkohol byla negativní, z opilosti však obvinil strážníka. Jak dechová zkouška ukázala...
16.08.2018 - 07:00
Komentáře