Reklama
reklama

Jak propojit Pisárky a Bohunice? Lanovkou

Plány na výstavbu lanové dráhy spojující brněnské výstaviště s bohunickým Kampusem existují již několik let. Podstatně by usnadnila lidem přepravu a ulehčila tak přeplněným trolejbusům, které na této trase jezdí. Smělému plánu však zatím schází to hlavní – finance na stavbu.

O výstavbě lanovky, která by spojila Pisárky s bohunickým Kampusem, poprvé začal mluvit bývalý primátor Roman Onderka. Jeho smělá vize zahrnovala osmimístnou kabinovou lanovku, která by byla schopná přepravit až tisíc osob za hodinu a tím by výrazně ulehčila trolejbusové lince číslo 25, která je převážně v průběhu akademického roku značně přetížená. Opozice tenkrát jeho nápad považovala za bizarní, ale s postupem času plány na výstavbu lanovky oprášila současná koalice v čele s primátorem Petrem Vokřálem. „Projekt lanovky z Pisárek ke Kampusu Masarykovy univerzity je nyní v přípravě. Předběžné odhady hovoří o tom, že lanovka může posílit kapacitu přepravy cestujících tímto směrem lépe než trolejbusy a autobusy, což je hlavní důvod, proč se město tomuto projektu věnuje," uvedla Zuzana Taušová z tiskového střediska brněnského magistrátu. Pokud záměr města dopadne podle předpokladů, tak by se vědci a studenti z Kampusu a lékaři Fakultní nemocnice mohli přepravit mezi Pisárkami a Kampusem do pěti minut namísto dlouhého popojíždění přeplněným trolejbusem.

Lanovka by navíc měla být součástí Dopravního podniku města Brna, tak by cestujícím k přepravě stačila pouhá šalinkarta. Hovořit o prvních cestujících je však podle Taušové zatím předčasné. Samotné město nedisponuje potřebnými finančními prostředky pro stavbu lanovky a z toho důvodu se snaží získat pro tento projekt evropské dotace. „První konkrétnější údaje bude obsahovat Investiční záměr, který nyní připomínkují jednotlivé odbory Magistrátu města Brna. Poté bude tento Investiční záměr projednávat Rada města Brna a teprve až po jeho schválení lze mluvit o přesnějších parametrech projektu. V případě schválení bude pokračovat příprava potřebných dokumentací pro územní a stavební řízení a majetkoprávní vypořádání potřebných pozemků“, vyjmenovala různé úkony Taušová. Jak se tedy zdá, tak s lanovkou to bude ještě běh na dlouhou trať.

Plánovaná lanová dráha by měla spadat také do kategorie revitalizace brněnského výstaviště, které se má dočkat velkých změn. Město v loňském roce odkoupilo areál výstaviště a má v plánu jej zatraktivnit a více otevřít lidem. Finální podobu určí urbanistická soutěž, kterou město vypíše pravděpodobně již v dubnu. Mělo by dojít také k rozšíření tramvajové vozovny Pisárky.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Vozovna Foto: MMB
Nová střecha a tím i parkovací místa pro tramvaje, hala denního ošetření a očisty a také nová myčka vzniknou při modernizaci vozovny v Pisárkách. Ta začala dnes slavnostním poklepáním na základní...
20.09.2018 - 06:00
Vizualizace Foto: MMB
Deset čtyřmetrových platanů vysází v polovině listopadu Veřejná zeleň města Brna na nově opravené Dominikánské náměstí. Rychle mohutnící platany do budoucna zastíní skoro celou plochu náměstí.
19.09.2018 - 16:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news/ Daniel Kempský
Jak změnit anonymitu lidí, kteří ačkoli žijí blízko sebe, nic o sobě nevědí? Nové společenské aktivity sdružení Mezigenerace mohou pomoct "sátníkům" poznat nové lidi a seznámit se.
19.09.2018 - 11:34
Chemikálie Foto: HZS JMK
V základní škole v Modřicích včera museli zasahovat hasiči. Po úniku čpavkové vody bylo evakuováno 75 lidí. Nikdo se při tom nezranil.
19.09.2018 - 07:00
Zářijové noční prohlídky Jaderné elektrárny Dukovany jsou jen jednou z několika akcí, které Infocentrum elektrárny připravilo pro své návštěvníky a zájemce o speciální zážitky z technických prostředí...
18.09.2018 - 20:03
Rezidenti modré zóny mohou třeba na Masarykovu ulici Foto: Google maps
Od prvního září je možné vidět v Brně více aut jezdících v pěších zónách. Náměstím Svobody, Masarykovou ulicí nebo třeba Českou nyní totiž mohou projíždět rezidenti z modré zóny.
18.09.2018 - 08:00
Komentáře