Reklama
reklama

Jak propojit Pisárky a Bohunice? Lanovkou

Plány na výstavbu lanové dráhy spojující brněnské výstaviště s bohunickým Kampusem existují již několik let. Podstatně by usnadnila lidem přepravu a ulehčila tak přeplněným trolejbusům, které na této trase jezdí. Smělému plánu však zatím schází to hlavní – finance na stavbu.

O výstavbě lanovky, která by spojila Pisárky s bohunickým Kampusem, poprvé začal mluvit bývalý primátor Roman Onderka. Jeho smělá vize zahrnovala osmimístnou kabinovou lanovku, která by byla schopná přepravit až tisíc osob za hodinu a tím by výrazně ulehčila trolejbusové lince číslo 25, která je převážně v průběhu akademického roku značně přetížená. Opozice tenkrát jeho nápad považovala za bizarní, ale s postupem času plány na výstavbu lanovky oprášila současná koalice v čele s primátorem Petrem Vokřálem. „Projekt lanovky z Pisárek ke Kampusu Masarykovy univerzity je nyní v přípravě. Předběžné odhady hovoří o tom, že lanovka může posílit kapacitu přepravy cestujících tímto směrem lépe než trolejbusy a autobusy, což je hlavní důvod, proč se město tomuto projektu věnuje," uvedla Zuzana Taušová z tiskového střediska brněnského magistrátu. Pokud záměr města dopadne podle předpokladů, tak by se vědci a studenti z Kampusu a lékaři Fakultní nemocnice mohli přepravit mezi Pisárkami a Kampusem do pěti minut namísto dlouhého popojíždění přeplněným trolejbusem.

Lanovka by navíc měla být součástí Dopravního podniku města Brna, tak by cestujícím k přepravě stačila pouhá šalinkarta. Hovořit o prvních cestujících je však podle Taušové zatím předčasné. Samotné město nedisponuje potřebnými finančními prostředky pro stavbu lanovky a z toho důvodu se snaží získat pro tento projekt evropské dotace. „První konkrétnější údaje bude obsahovat Investiční záměr, který nyní připomínkují jednotlivé odbory Magistrátu města Brna. Poté bude tento Investiční záměr projednávat Rada města Brna a teprve až po jeho schválení lze mluvit o přesnějších parametrech projektu. V případě schválení bude pokračovat příprava potřebných dokumentací pro územní a stavební řízení a majetkoprávní vypořádání potřebných pozemků“, vyjmenovala různé úkony Taušová. Jak se tedy zdá, tak s lanovkou to bude ještě běh na dlouhou trať.

Plánovaná lanová dráha by měla spadat také do kategorie revitalizace brněnského výstaviště, které se má dočkat velkých změn. Město v loňském roce odkoupilo areál výstaviště a má v plánu jej zatraktivnit a více otevřít lidem. Finální podobu určí urbanistická soutěž, kterou město vypíše pravděpodobně již v dubnu. Mělo by dojít také k rozšíření tramvajové vozovny Pisárky.

Autor: 
Lenka Šimková
Aktuálně
Brněnský magistrát má plán, že do třiatřiceti let vybuduje chytré město. Z toho důvodu již nějakou dobu pracuje na strategii Brno 2050, kterou diskutuje s občany a která slibuje omezení dopravy a...
25.09.2017 - 08:00
Od pátečních pozdních nočních hodin vyšetřují brněnští kriminalisté zvlášť závažný zločin, který se stal ve vlaku směřujícím z Brna směrem do Adamova.
24.09.2017 - 20:29
Mezinárodní den kávy připadá každoročně na 1. říjen a Brno již posedmé chystá festival kávy, který se řadí mezi největší takovou akci v České republice.
24.09.2017 - 12:55
Fenomén únikových her, kdy účastníci musí řešit různé rébusy a snaží se dostat ven z labyrintu, pronikl do České republiky už dávno. Díky logickému myšlení a týmové práci musí skupina vyřešit příběh...
24.09.2017 - 09:00
Václav Vydra se narodil v Praze do herecké rodiny Dany Medřické a Václava Vydry. Diváci jej mohou vidět na prknech Divadla na Vinohradech, v karlínském divadle, ale také na televizních obrazovkách....
23.09.2017 - 16:58
Roční e-šalinkartu si v Brně pořídilo už téměř 30 tisíc cestujících. Pracovníci DPMB zatím nezaznamenali hromadný přechod mezi jednotlivými kategoriemi jízdného. Na podzim navíc dopravce chystá...
23.09.2017 - 12:38
Komentáře