Reklama
reklama

Jak je na tom trh s bydlením nejen v Brně?

První pololetí letošního roku potvrdilo současný trend na brněnském trhu s nemovitostmi. Poptávka převyšuje nabídku, bytů je stále méně a v meziročním porovnání se prodeje nových bytů stále propadají. Jaké jsou prognózy, bude se v blízké budoucnosti stavět? Blýská se již jihomoravské metropoli na lepší časy?

Od letošního ledna do počátku letních prázdnin si zájemci v Brně pořídili 518 nových bytů. Loni jich za stejné období bylo 907. To si ale ještě lidé mohli vybírat z téměř dvojnásobně vyšší nabídky, než která je čekala letos. Vyplývá to z analýzy brněnských novostaveb společnosti Trikaya. „Jsme v paradoxní situaci, kdy lidé mají peníze, chtěli by si nové bydlení pořídit, ale nemají si v Brně z čeho vybírat,“ říká ředitel Trikaya Alexej Veselý. „Výsledkem je, že cenově dostupné byty z trhu skoro zmizely, na ty dražší lidé nemají a průměrné ceny nabízených bytů stále rostou,“ dodal. Podle něj stál v loňském prvním pololetí nový byt v Brně průměrně 3 miliony a 150 tisíc korun, dnes je to o 450 tisíc víc a cena se vyšplhala na 3,6 milionu korun.

A situace je podobná například i v hlavním městě, kde byty také docházejí. Problematické při tom kupříkladu je, že pražské stavební úřady od začátku letošního roku vydaly pouhých 247 stavebních povolení na novou bytovou výstavbu. Jenže v průměru se sem během roku nastěhuje zhruba 10 tisíc lidí a tak jde o nedostačující počet. Nová zástavba v Praze však stále pomalu vzniká. Za prvních šest měsíců roku 2017 zde bylo dokončeno 2348 bytů, což je o zhruba stovku více než v roce loňském.

Zvyšující se tendenci lze vysledovat i v rámci celé republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu se během první poloviny roku zahájila výstavba 3581 bytů v bytových domech. To představuje meziroční nárůst o 46,3 %. Nejvíce boduje stověžatá matička s 28,6 %, s nárůstem 14,5 % se buduje v Jihomoravském kraji, poté v kraji Olomouckém s 14,2 % a Plzeňském kraji. I přes zvyšující se čísla ale nabídka bytů podle odborníků jen pomalu reaguje na růst poptávky a důsledkem jsou stále rostoucí ceny nemovitostí.

Dalším činitelem je i územní plánování. To je podle mnohých odborníků problematické. „Politici už pravděpodobně promarnili v tomto volebním období možnost změnit územní plánování v Brně a posunout ho na úroveň evropských metropolí,“ komentuje situaci Alexej Veselý. „V Brně tak zůstávají tisíce hektarů nevyužité půdy a brownfieldů, které nelze použít pro stavbu nového bydlení. Často se tyto plochy ale nachází na velmi vhodných místech ve městě. Změna podle mě teď nastane nejdříve za 5-8 let.“

I přes kritický stav je v plánu v jihomoravské metropoli stavět. Město chce začít budovat v Řečkovicích. V ulici Terezy Novákové plánuje postavit pět bytových domů se zhruba osmdesáti byty. Stavět se bude ve dvou fázích, situaci totiž i v tomto případě komplikuje územní plán. „První etapa bude připravena a realizována v souladu s platným územním plánem a druhá etapa až po jeho změně, o kterou již městská část požádala. V první fázi budou postaveny dva bytové domy, kde vznikne až 18 bytů,“ uvedl první náměstek primátora Petr Hladík. Nové místo zde nalezne i pobočka České pošty, která se přesune z ulice Kolaříkova a pobočka knihovny Jiřího Mahena. „V následující druhé etapě, po změně územního plánu, budou postaveny tři bytové domy s více než 60 bytovými jednotkami,“ dodal Hladík. První část si vyžádá zhruba 70 milionů korun, začít by se mělo letos a hotovo bude podle plánů za tři roky.

Nové bydlení by mělo na Brňany čekat i mezi ulicemi Sportovní, Reissigova a Poděbradova u výjezdu na Svitavy. Zde chce připravit developerská společnost Imos development zhruba 500 bytů v osmi domech. Ty budou bytové i polyfunkční, počítá se i s obchody a službami. Start stavebních prací je chystán na rok 2019.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře