Reklama
reklama

Jak je na tom Janáčkovo kulturní centrum?

V Brně padla poslední formální překážka a zdá se, že stavba Janáčkova kulturního centra na rohu ulic Veselé a Besední se konečně dočká realizace. Koncem srpna byl totiž podán návrh na zpětvzetí žaloby Atelieru M1 architekti. Ten se v ní ohrazoval proti zásahu do svých autorských práv.

Dohoda mezi městem a architekty byla sice již uzavřena v červnu, podpisy na dohodě o narovnání však strany zkompletovaly až na sklonku prázdnin. „Nejenže jsme zase blíž otevření vysněného koncertnímu sálu, ale současně s tím i blíž zpřístupnění podzemních garáží, které byly od počátku součástí celého projektu a na jejichž využití jsem občany často dotazována,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Vznik centra zkomplikovala žaloba zástupců Atelieru M1 architekti z podzimu roku 2018. Ti nesouhlasili s činností projekčního týmu, který zajišťuje dokumentaci pro stavební povolení. Zasahoval totiž podle nich do autorských práv. Nově by měly obě skupiny na stavbě spolupracovat. „Zůstává zachována garance špičkové akustiky sálu a současně i zajištění dobrého výhledu diváků, mělo by dojít k umístění technologického centra pod terén mimo stavbu a výrazně se zlepší podmínky pro novou výsadbu zeleně v předprostoru Janáčkova kulturního centra,“ popsal základy dohody radní pro kulturu Marek Fišer.

O krok blíže

Aktuálně se již pracuje na projektaci dokumentace pro stavební povolení a na projektové dokumentaci pro provedení stavby. „Pokud nedojde k nějakým nečekaným komplikacím, samotná stavba by mohla začít v druhé polovině příštího roku,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Janáčkovo kulturní centrum. Oč jde?

Nová budova se má stát reprezentativním sídlem brněnských filharmoniků. Těm totiž jejich dosavadní působiště v Besedním domě kapacitně nedostačuje. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Součástí jsou i podzemní garáže. První etapa stavby, která se týkala přípravy pro druhou fázi a právě tří pater podzemních stání, se uskutečnila v letech 2015–2017.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Sbory dobrovolných hasičů z Drnovic, Letovic, Zastávky, Brna – Králova Pole, Hoštěrádek – Rešova a Rostěnic. Ti všichni se probojovali do finále devátého ročníku Ankety Dobrovolní hasiči roku. O...
18.09.2019 - 12:24
Zastávka na Moravském náměstí Foto: MMB
Z téměř 1500 brněnských zastávek má přístřešek asi třetina. Poměr by se měl začít navyšovat. Na základě pokynu města prověří možné umístění dalších přístřešků dopravní podnik.
18.09.2019 - 06:00
Do univerzitní červené barvy se symbolicky převlékne hrad Špilberk. Dominanta Brna změní háb ve čtvrtek 19. září od 22. hodiny. Právě na tento den připadá 120. výročí největší technické univerzity v...
17.09.2019 - 20:00
Jihomoravští pneumologové otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a...
17.09.2019 - 16:00
Město centru prodloužilo nájemní smlouvu na dům v ulici Sýpka (na fotce) Foto: Google maps
Centrum pro týrané a zneužívané děti v ulici Sýpka neskončí. Město organizaci Spondea, která centrum provozuje, prodloužila nájemní smlouvu.
17.09.2019 - 12:00
Kamenná čtvrť Foto: Centrum news/ Tomáš Varga
Lávka přes řeku Svratku spojující Poříčí a Táborského nábřeží je významnou spojkou pro pěší i cyklisty. Připravované protipovodňové opatření se ale dotkne i jí a bude vybudována nová. Stavba si...
17.09.2019 - 07:00
Komentáře