Reklama
reklama

Jak je na tom Janáčkovo kulturní centrum?

V Brně padla poslední formální překážka a zdá se, že stavba Janáčkova kulturního centra na rohu ulic Veselé a Besední se konečně dočká realizace. Koncem srpna byl totiž podán návrh na zpětvzetí žaloby Atelieru M1 architekti. Ten se v ní ohrazoval proti zásahu do svých autorských práv.

Dohoda mezi městem a architekty byla sice již uzavřena v červnu, podpisy na dohodě o narovnání však strany zkompletovaly až na sklonku prázdnin. „Nejenže jsme zase blíž otevření vysněného koncertnímu sálu, ale současně s tím i blíž zpřístupnění podzemních garáží, které byly od počátku součástí celého projektu a na jejichž využití jsem občany často dotazována,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. Vznik centra zkomplikovala žaloba zástupců Atelieru M1 architekti z podzimu roku 2018. Ti nesouhlasili s činností projekčního týmu, který zajišťuje dokumentaci pro stavební povolení. Zasahoval totiž podle nich do autorských práv. Nově by měly obě skupiny na stavbě spolupracovat. „Zůstává zachována garance špičkové akustiky sálu a současně i zajištění dobrého výhledu diváků, mělo by dojít k umístění technologického centra pod terén mimo stavbu a výrazně se zlepší podmínky pro novou výsadbu zeleně v předprostoru Janáčkova kulturního centra,“ popsal základy dohody radní pro kulturu Marek Fišer.

O krok blíže

Aktuálně se již pracuje na projektaci dokumentace pro stavební povolení a na projektové dokumentaci pro provedení stavby. „Pokud nedojde k nějakým nečekaným komplikacím, samotná stavba by mohla začít v druhé polovině příštího roku,“ doplnila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Janáčkovo kulturní centrum. Oč jde?

Nová budova se má stát reprezentativním sídlem brněnských filharmoniků. Těm totiž jejich dosavadní působiště v Besedním domě kapacitně nedostačuje. „Díky novému sálu konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ upozornila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Součástí jsou i podzemní garáže. První etapa stavby, která se týkala přípravy pro druhou fázi a právě tří pater podzemních stání, se uskutečnila v letech 2015–2017.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Brněnským sportovcem roku je opět Adam Ondra Foto: MMB
Adam Ondra opět kraluje brněnským sportovcům. Titul sportovce Brna vybojoval již pošesté v řadě. Druhý se umístil střelec Jiří Lipták a pomyslný bronz vybojoval cyklista Tomáš Bábek. Nejlepším...
13.12.2019 - 11:38
Poslat dopis Ježíškovi, vyrobit vánoční ozdoby nebo se podívat na pohádkový příběh mohou už o tomto víkendu děti v Infocentru Jaderné elektrárny Dukovany. Třetí adventní víkend tak bude v infocentru...
13.12.2019 - 08:44
V noclehárnách mohou přespat lidé i se psy Foto: MMB
V předvánočním týdnu umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Lidé bez domova častokrát v zimě nevyužívají noclehárny kvůli tomu, že si tam s...
12.12.2019 - 13:07
Zastávka se zelenou střechou Foto: MMB
Ústřední hřbitov a Výstaviště – hlavní vstup. Na těchto zastávkách MHD využijí cestující nové přístřešky. Na rozdíl od ostatních mají zelenou střechu, díky kterým budou částečně ochlazovat své okolí.
12.12.2019 - 07:00
Nového moderního bazénu se dočkali žáci ze základní školy Arménská v městské části Brno – Bohunice. Zdejší keramický bazén byl v provozu od roku 1977. V posledních letech už však byl jeho stav...
11.12.2019 - 21:26
Po roce se hlavní nádraží znovu otevře Foto: MMB
V neděli 15. prosince skončí výluka na hlavním vlakovém nádraží v Brně. Vlaky, které kvůli jeho rekonstrukci stavěly na židenickém a provizorním dolním nádraží, se vracejí zpět na hlavní nádraží.
11.12.2019 - 10:53
Komentáře