Reklama
reklama

Jak Brno přichází o své letecké linky

Jedna z mála pravidelných linek brněnského letiště skončila. Tato zpráva o bankrotu letecké společnosti BMI regional, která zprostředkovávala pravidelné letecké linky z Brna do Mnichova, zaskočila nejen vedení Jihomoravského kraje. Letiště v Brně tak přišlo o jednu ze tří leteckých linek.

Sliby chyby. Toto známé přísloví se k tuřanskému letišti, nebo spíše k Jihomoravskému kraji, hodí jako k máločemu. Brňané se v posledních letech těšili na pravidelné linky například do Barcelony, Říma nebo Bruselu. Místo rozšiřování leteckých možností se však nabídka brněnského letiště spíše zužuje. V polovině února oznámila letecká společnost BMI regional krach a okamžité ukončení všech provozovaných letů. Společnost, která provozovala lety ve střední a východní Evropě, prý nedokázala dále čelit nejistotě, jakou tvořil Brexit. Za ukončením linek měla také stát stále rostoucí cena paliv.

Pro cestující z Brna to znamenalo, že ze dne na den přišli o pravidelnou leteckou linku do Mnichova. Od smlouvy se zkrachovalou společností Rada Jihomoravského kraje 25. února odstoupila. Problémem však zůstaly peníze, kterými kraj leteckou společnost dotoval. Například za rok 2018 kraj zaplatil za provozování obousměrné linky Brno – Mnichov dopravci téměř 22 milionů korun. Podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka bude kraj peníze od společnosti vyžadovat zpět, zejména tedy zálohové platby za neposkytnuté lety od 17. února. Mělo by se jednat o zhruba dva miliony korun. Není však jasné, zda se kraji podaří získat peníze zpět. Podle hejtmana se kraj o obnovení letů do Mnichova snaží. „Výběrové řízení je vázáno evropskou legislativou a to zabere čas, nelze ho tedy vyhlásit okamžitě. Variantou je možnost takzvaného přechodného dopravce na omezenou dobu maximálně sedmi měsíců. Když ho nalezneme, může létat obratem hned po oznámení Evropské komisi. Souběžně intenzivně pracujeme na obou možnostech,“ řekl Šimek.

Z Brna se nebude létat ani do Barcelony, Říma, Bruselu, ani Lvova. Jednání o nových leteckých linkách skončilo neúspěšně v březnu minulého roku, tentokrát ze strany kraje. Tomu se nelíbily podmínky rumunské společnosti Blue Air. V září 2017 přitom jihomoravští zastupitelé schválili přesun deseti milionů korun z rezervního fondu pro mimořádné ekologické škody na rozvoj nových leteckých linek z Brna. A jaké je tedy výsledné skóre? Kromě zmíněných destinací si brněnské letiště může odečíst ještě nizozemský Eindhoven a Mnichov. Ke stálému Londýnu se kraji podařilo získat pouze jednu pravidelnou linku, a to do italského Bergama.

Autor: 
Petra Slavíková
Aktuálně
Sportovní a rekreační areál Kraví hora oslaví v sobotu 25. května 15 let od otevření krytého bazénu a zrekonstruovaného venkovního areálu včetně koupaliště.
23.05.2019 - 10:30
Vizualizace Pohořelce Foto: MMB
V těchto dnech roste na Pohořelci u Malinovského náměstí architektonická instalace, která pomůže zanedbaný kout na pár týdnů přeměnit na živé místo určené k setkávání. Připravovaný festival „Kam...
23.05.2019 - 08:00
Hledaný muž Foto: PČR JMK
Hledaný muž ukradl v kasinu v Popůvkách číšnici peněženku, která v sobě měla více než sto tisíc korun. Policie zná totožnost muže. Nyní po muži policisté pátrají.
22.05.2019 - 13:52
Vítězná fotka Foto: MMB
Sté výročí vzniku Velkého Brna oslavuje město kromě jiných aktivit i fotosoutěží. Po dvou týdnech zná soutěž své vítěze. Nejvíce zabodovala fotka z Maloměřic.
22.05.2019 - 08:11
Muž z Blanska z okna v ulici Bezručova vyskočil dnes o půl šesté ráno. Zdravotníci se jej pokusili resuscitovat. Neúspěšně.
21.05.2019 - 19:40
Brněnské koupaliště Riviéra letos pro návštěvníky chystá řadu novinek – přibudou například dvě venkovní převlékací kabinky, nová lehátka a devět stanů sloužících pro oddech ve stínu. Rozšířila se i...
21.05.2019 - 15:32
Komentáře