Reklama
reklama

Jaká bude zástavba na Žlutém kopci?

Jak bude vypadat plánovaná zástavba na Žlutém kopci na Starém Brně? To rozkryje lidem urbanisticko-architektonická soutěž, kterou vyhlásila městská část Brno-střed na konci loňského září.

Koncem února vyhodnotila odborná porota její vítěze. Plány se týkají lokality umístěné ve strmém a dosud nezastavěném svahu s rozlohou zhruba 50 hektarů. Vymezena je z východu ulicí Trýbovou a na západní straně zástavbou při ulici Vinařská. Domy zde zatím ještě nestojí zřejmě i proto, že je místo dopravně poměrně složitě obsloužitelné a reliéf terénu je navíc při ulici Úvoz přetvořen stupňovitými terasami. Ty vznikly odtěžením zeminy pro cihelnu, která zde dříve stávala. To se však má brzy změnit. Z šesti soutěžních návrhů u poroty nejvíce zabodoval ten z architektonické kanceláře EA architekti. Podle poroty obsahuje vítězný návrh přiměřenou intenzitu zástavby, jejíž měřítko navazuje na kontext celého Žlutého kopce a vhodně určuje i rozvojové plochy pro Masarykův onkologický ústav. Počítá se navíc i s parkem, který propojí Mendlovo a Vaňkovo náměstí.


„Odborná porota se na vítězi shodla jednomyslně, což potvrzuje kvalitu tohoto návrhu. Navíc městské části Brno-střed doporučila prověřit možnost zahuštění zástavby při ulici Hlinky a prostupnost pro pěší z Mendlova náměstí západně okolo areálu pivovaru k veřejnému parku,“ uvedl Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed. Prověřovat se dále bude i jižní část veřejné zeleně pro takzvanou pivovarskou Krétu, která by v budoucnu mohla sloužit jako plně vybavený městský park, a také severní část u Vaňkova náměstí či možnost využití prostoru nad památkově chráněnými vodárenskými objekty. V soutěži zaujaly i návrhy architektonického ateliéru P. P. Architects a sdružení architektů ŽÁLSKÝ ARCHITEKTI, které se umístily na druhém a třetím místě. Co bude následovat a kdy se lidé novinky dočkají? „Nyní společně s vítězi dopracujeme podle doporučení poroty jejich návrh. Ten pak předáme městu Brnu, aby podle něj mohla vzniknout územní studie, která bude podkladem pro zahrnutí změn do nového územního plánu,“ uvedl radní Brno-střed pro výstavbu a územní plánování Petr Bořecký.Návrhy si budou moci prohlédnout i Brňané. „K architektonické soutěži také připravujeme výstavu všech soutěžních návrhů, aby si je mohla prostudovat i veřejnost,“ doplnil Petr Bořecký.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Na pobyt na jižní Moravě mohla kvůli vlastní roztržitosti nemile vzpomínat mladá žena z Prahy. Dovolenou jí zachránil sedmatřicetiletý poctivec.
10.08.2020 - 08:12
Společnost Uber představila ve své aplikaci novou bezpečnostní funkci, která zajistí, že pasažér vždy nastoupí do toho správného vozu a k tomu správnému řidiči. Uživatelé si nyní mohou zapnout funkci...
09.08.2020 - 09:23
Komentáře