Reklama
reklama

Jaká bude zástavba na Žlutém kopci?

Jak bude vypadat plánovaná zástavba na Žlutém kopci na Starém Brně? To rozkryje lidem urbanisticko-architektonická soutěž, kterou vyhlásila městská část Brno-střed na konci loňského září.

Koncem února vyhodnotila odborná porota její vítěze. Plány se týkají lokality umístěné ve strmém a dosud nezastavěném svahu s rozlohou zhruba 50 hektarů. Vymezena je z východu ulicí Trýbovou a na západní straně zástavbou při ulici Vinařská. Domy zde zatím ještě nestojí zřejmě i proto, že je místo dopravně poměrně složitě obsloužitelné a reliéf terénu je navíc při ulici Úvoz přetvořen stupňovitými terasami. Ty vznikly odtěžením zeminy pro cihelnu, která zde dříve stávala. To se však má brzy změnit. Z šesti soutěžních návrhů u poroty nejvíce zabodoval ten z architektonické kanceláře EA architekti. Podle poroty obsahuje vítězný návrh přiměřenou intenzitu zástavby, jejíž měřítko navazuje na kontext celého Žlutého kopce a vhodně určuje i rozvojové plochy pro Masarykův onkologický ústav. Počítá se navíc i s parkem, který propojí Mendlovo a Vaňkovo náměstí.


„Odborná porota se na vítězi shodla jednomyslně, což potvrzuje kvalitu tohoto návrhu. Navíc městské části Brno-střed doporučila prověřit možnost zahuštění zástavby při ulici Hlinky a prostupnost pro pěší z Mendlova náměstí západně okolo areálu pivovaru k veřejnému parku,“ uvedl Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed. Prověřovat se dále bude i jižní část veřejné zeleně pro takzvanou pivovarskou Krétu, která by v budoucnu mohla sloužit jako plně vybavený městský park, a také severní část u Vaňkova náměstí či možnost využití prostoru nad památkově chráněnými vodárenskými objekty. V soutěži zaujaly i návrhy architektonického ateliéru P. P. Architects a sdružení architektů ŽÁLSKÝ ARCHITEKTI, které se umístily na druhém a třetím místě. Co bude následovat a kdy se lidé novinky dočkají? „Nyní společně s vítězi dopracujeme podle doporučení poroty jejich návrh. Ten pak předáme městu Brnu, aby podle něj mohla vzniknout územní studie, která bude podkladem pro zahrnutí změn do nového územního plánu,“ uvedl radní Brno-střed pro výstavbu a územní plánování Petr Bořecký.Návrhy si budou moci prohlédnout i Brňané. „K architektonické soutěži také připravujeme výstavu všech soutěžních návrhů, aby si je mohla prostudovat i veřejnost,“ doplnil Petr Bořecký.

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
K již zavedeným omezením v jízdních řádech vlaků se přidávají další. V jihomoravském kraji nebudou moci lidé využívat některé spoje. Důvodem je nižší počet cestujících v souvislosti s vyhlášeným...
04.04.2020 - 08:26
Nebezpečnou zábavu v době karantény zvolili dva nezletilí sourozenci z Brna. Bez vědomí prarodičů si vypůjčili jejich vozy a rozhodli se pro projížďku nočním městem. Patnáctiletá dívka při honičce s...
03.04.2020 - 12:34
Přeplněné školky a stále rostoucí popularita Bystrce u těch, kdo si vybírají novou adresu pro život. To jsou důvody, proč brněnští radní chystají výstavbu nové školky při ulici Nad Dědinou.
03.04.2020 - 08:30
Od poloviny dubna neodbočí řidiči ze Žerotínova náměstí na ulici Veveří. Začnou zde totiž opravy tramvajové trati a inženýrských sítí.
02.04.2020 - 14:24
Často přeplněné kontejnery hyzdící Burianovo náměstí v brněnských Žabovřeskách brzy nahradí novinka. Tři podzemní zásobníky, každý o objemu 3 tisíce litrů.
02.04.2020 - 08:00
Propadl vám v posledních dnech řidičák? Na úřad nyní nechoďte, vyzývá Brňany vedení města. Magistrát je sice ve zkrácených úředních hodinách v provozu, některé úkony ale během nouzového stavu řešit...
01.04.2020 - 13:57
Komentáře