Reklama
reklama

Investice do nemovitostí? Vyplatí se?

Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak zhodnotit své vlastní finance a úspory. Jenže i v tomto případě platí pořekadlo: dvakrát měř, jednou řež. Nákup bytu určeného k dalšímu pronájmu je totiž nutné si důkladně promyslet. Nač se zaměřit především?

Koupě bytu, který jeho nový majitel již od začátku plánuje nabízet k pronájmu, je stále v oblibě. Další možností, která přivádí vlastníky k hledání dalších nájemníků, je nově vzniklá situace, jako například rozšíření počtu členů rodiny či osobní preference a potřeba změny lokality. Potvrzují to i zkušenosti společnosti Star Group. „Dříve jsme byli svědky toho, že byty 2+kk si pořizovali více singles, jakmile se pak ale rozhodli založit rodinu, tak tyto startovací byty využili na pronájem. V posledních letech je ale na vzestupu trend nákupu investičních bytů jako jeden ze způsobů zhodnocení úspor, ke kterému mají Češi větší důvěru než například k investičním fondům,“ vysvětlil ředitel společnosti Star Group Tal Grozner.

Situaci nahrával i stav realitního trhu v roce 2016. Díky nízkým úrokům hypoték si loni mohlo vlastní bydlení dovolit stále více obyvatel, zároveň však rostl i zájem o byty určené ke krátkodobému nebo dlouhodobému pronájmu. Především právě o ty s dispozicí 2+kk, popřípadě pak rodinného typu. V posledních měsících ale hypoteční úvěry zdražují a zpřísňují se i pravidla k jejich poskytování. Noví majitelé investičních nemovitostí by si proto měli uvědomit, že vložené finance se jim vrátí až v řádech několika let. V průměru mohou počítat s čistým výnosem v rozmezí 3–6 % ročně v závislosti na lokalitě a typu bydlení, přičemž nejčastější je hranice 3 %.

Základem je proto si už pří výběru promyslet, jaká bude cílová skupina budoucích nájemníků. Cílem nového majitele jako investora je pořídit výhodně nemovitost a pronajmout ji za dostatečně vysoký nájem. Aby byl zisk co nejvyšší, je podstatné eliminovat náklady, především pak splátky hypotéky a zálohy na spotřeby a služby. A následně zajistit pravidelně platící nájemníky a celoroční obsazenost nemovitosti. Osobní preference by proto měli jít stranou. Klíčová jsou kritéria, která vzbudí zájem nových obyvatel. Roli hraje dostupná infrastruktura, ale výhodou mohou být například i jednotlivé pokoje vymalované neutrálními barvami či základní vybavení jako kuchyňská linka se spotřebiči. Zároveň je vhodné vybrat nemovitost, která nevyžaduje nákladné investice. „Mnoho lidí chce ušetřit a kupuje byty před rekonstrukcí. Opravy v těchto případech však bývají dost finančně náročné a samotné objekty jsou také k rekonstrukci, což je spojeno s vysokými zálohami do fondu oprav. Doporučuji k pronájmu byty v novostavbách, které splňují moderní standardy bydlení, minimální náklady na opravy a minimální zálohy do fondu oprav na údržbu společných částí budov minimálně po dobu deseti let,“ doplnil Tal Grozner.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře