Reklama
reklama

Investice do nemovitostí? Vyplatí se?

Pořídit si byt či dům a pak jej dále pronajímat. Češi koupi investičních nemovitostí v současné době stále považují za jeden z nejvýhodnějších způsobů, jak zhodnotit své vlastní finance a úspory. Jenže i v tomto případě platí pořekadlo: dvakrát měř, jednou řež. Nákup bytu určeného k dalšímu pronájmu je totiž nutné si důkladně promyslet. Nač se zaměřit především?

Koupě bytu, který jeho nový majitel již od začátku plánuje nabízet k pronájmu, je stále v oblibě. Další možností, která přivádí vlastníky k hledání dalších nájemníků, je nově vzniklá situace, jako například rozšíření počtu členů rodiny či osobní preference a potřeba změny lokality. Potvrzují to i zkušenosti společnosti Star Group. „Dříve jsme byli svědky toho, že byty 2+kk si pořizovali více singles, jakmile se pak ale rozhodli založit rodinu, tak tyto startovací byty využili na pronájem. V posledních letech je ale na vzestupu trend nákupu investičních bytů jako jeden ze způsobů zhodnocení úspor, ke kterému mají Češi větší důvěru než například k investičním fondům,“ vysvětlil ředitel společnosti Star Group Tal Grozner.

Situaci nahrával i stav realitního trhu v roce 2016. Díky nízkým úrokům hypoték si loni mohlo vlastní bydlení dovolit stále více obyvatel, zároveň však rostl i zájem o byty určené ke krátkodobému nebo dlouhodobému pronájmu. Především právě o ty s dispozicí 2+kk, popřípadě pak rodinného typu. V posledních měsících ale hypoteční úvěry zdražují a zpřísňují se i pravidla k jejich poskytování. Noví majitelé investičních nemovitostí by si proto měli uvědomit, že vložené finance se jim vrátí až v řádech několika let. V průměru mohou počítat s čistým výnosem v rozmezí 3–6 % ročně v závislosti na lokalitě a typu bydlení, přičemž nejčastější je hranice 3 %.

Základem je proto si už pří výběru promyslet, jaká bude cílová skupina budoucích nájemníků. Cílem nového majitele jako investora je pořídit výhodně nemovitost a pronajmout ji za dostatečně vysoký nájem. Aby byl zisk co nejvyšší, je podstatné eliminovat náklady, především pak splátky hypotéky a zálohy na spotřeby a služby. A následně zajistit pravidelně platící nájemníky a celoroční obsazenost nemovitosti. Osobní preference by proto měli jít stranou. Klíčová jsou kritéria, která vzbudí zájem nových obyvatel. Roli hraje dostupná infrastruktura, ale výhodou mohou být například i jednotlivé pokoje vymalované neutrálními barvami či základní vybavení jako kuchyňská linka se spotřebiči. Zároveň je vhodné vybrat nemovitost, která nevyžaduje nákladné investice. „Mnoho lidí chce ušetřit a kupuje byty před rekonstrukcí. Opravy v těchto případech však bývají dost finančně náročné a samotné objekty jsou také k rekonstrukci, což je spojeno s vysokými zálohami do fondu oprav. Doporučuji k pronájmu byty v novostavbách, které splňují moderní standardy bydlení, minimální náklady na opravy a minimální zálohy do fondu oprav na údržbu společných částí budov minimálně po dobu deseti let,“ doplnil Tal Grozner.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Srpen 1968 Foto: Archiv DUMB
Půl století uplyne od chvil, kdy se z rozhlasu neslo: „Vojska Sovětského svazu, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky...
21.08.2018 - 07:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news
Už za čtrnáct dní se vrací děti do školních lavic. Na mnoha místech je budou vítat zrekonstruované prostory. Město Brno v letošním roce poskytlo do oprav škol a školek přes 200 milionů korun.
20.08.2018 - 19:55
K dramatickému případu v Husově ulici přivolala včera v noci strážníky kolemjdoucí.
20.08.2018 - 19:07
Zlatá tramvaj Foto: MMB
První tramvaj se Brnem projela 17. srpna 1869. Ke 150. výročí, které připadá na příští rok, připravuje Dopravní podnik města Brna řadu akcí. Brňané si teď mohou adoptovat sedačku v tramvaji a tím...
20.08.2018 - 06:30
Chládek vyhledávají kvůli vysokým teplotám nejen lidé, ale také zvířata. Ta dokážou být nezvykle urputná, jak se ve středu odpoledne přesvědčili strážníci vyslaní do bytu v Králově Poli.
18.08.2018 - 07:26
Den Brna Foto: TIC Brno
Neúspěšné obléhání Brna Švédy se letos poprvé slaví hned dva víkendy po sobě. Ten první – duchovně-hudební – již máme za sebou. Nyní probíhá doprovodný program a schyluje se k bojovému střetu na...
17.08.2018 - 07:00
Komentáře