Reklama
reklama

Igor Orozovič: Musím zkusit další výzvy

Patří k nepřehlédnutelným hereckým osobnostem mladé generace, na pražských divadelních scénách momentálně září v muzikálu Davida Bowieho Lazarus, ve vlastním projektu Bezruký Frantík, a především v domovském Národním divadle, kde se aktuálně připravuje na roli Rogožina v Dostojevského Idiotovi. Igor Orozovič je tvůrčí osobnost, která se nespokojí pouze s interpretací cizích textů, autorsky se podílí na repertoáru Cabaretu Calembour, který založili s Milanem Šotkem a s Jiřím Suchým z Tábora. Stále více se věnuje hudbě a v těchto dnech uvedl do světa nápaditou sérii videoklipů Rébusongy.

Igore, jak se zrodil nápad dávat známým českým písničkám neobvyklý kabátek a vytvářet z nich „poznávačky“?

V období, kdy jsem hodně frčel v šansonech, mi padla na mysl jedna melodie Michala Davida, že by pěkně zněla ve francouzštině. Zároveň mi to přišlo jako dobrej fór. Bavila mě myšlenka, že některé české písně, kdyby vznikly v zahraničí, nebo kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly být světovým hitem. A třeba i ty, u kterých by to člověk ani ve snu nečekal. Pak jsme „poznávačky“ hráli hlavně na improvizovaných večerech Cabaretu Calembour, kam se skvěle hodily. Bylo to takové zpestření naší autorské tvorby – diváci měli za úkol uhodnout, o kterou českou melodii se jedná.

Kdy vás napadlo natočit jejich video podobu?

Chtěli jsme s Cabaretem Calembour dát nějaký dárek našim divákům skrze sociální sítě. Pustil jsem se do zkoušení s našimi muzikanty, ale když jsme v půlce května začali u mě doma natáčet klipy na mobil, uvědomili jsme si, že takových „homevideí“ je už milion, že jsme to trochu prokaučovali a že je škoda to takhle odfl áknout. Tak jsem oslovil dlouholeté fi lmařské kamarády Vojtěcha Moravce a Viléma Postráneckého a pustili jsme se do toho nanovo a vyplatilo se to.

 „Poznávačky“ již vzbuzují zájem na vašem YouTube kanále. Budete je uvádět i naživo?

 Jasně. Tak je to totiž nejlepší. I samotná videa jsme točili naživo a tak, abychom tu energii zachovali. Rébusongy – tuhle světovější podobu názvu vymyslel Milan Šotek – budeme hrát na Kalavečerech Cabaretu Calembour a jednou snad zazní i na mém plánovaném samostatném koncertu.

Mimo vaši domovskou scénu Národního divadla jste se podílel v Divadle pod Palmovkou na vzniku inscenace Bezruký Frantík. Jste autorem nejen námětu a spoluautorem scénáře, ale i scénické hudby, která navíc v těchto dnech vychází jako digitální album.

Hudbu jsme psali s Ivanem Acherem a vydali ji nyní ve spolupráci se Supraphonem jako divadelní soundtrack. Nevím, jestli s něčím takovým už vůbec někdo přišel. Vycházejí sice písničky z inscenací, muzikálů, ale tohle je soundtrack, jako jsou filmové soundtracky, komplet se zvukem z představení. Fakt myslím, že jsme u nás první divadelníci, kteří takový soundtrack mají.

Co nového chystáte na vaší domovské scéně Národního divadla?

Už od konce srpna jsme se pustili do zkoušení Dostojevského Idiota, který má mít premiéru v listopadu. Umělecký šéf a režisér Dan Špinar slibuje poctivou činohru a zatím je to zkoušení skvělé. Až na to, že Patrik Děrgel, který Idiota hraje, mi pořád pije moje kafe. Ale já mu jako Rogožin ještě ukážu (smích).

Televizní diváci vás několik let mohli vídat v televizním seriálu Polda, kde jste hrál spolu s Davidem Matáskem hlavní dvojici vyšetřovatelů. Proč jste se rozhodl v dalším natáčení už nepokračovat, a rozloučil se tak v prvním díle čtvrté série, která se právě v televizi Prima rozběhla?

Bylo to z časových, energetických a tvůrčích důvodů. V kombinaci s angažmá v Národním divadle a dalšími divadly jsem už měl jazyk na vestě a nevěděl jsem, co je normální život. A chyběla mi vlastní tvořivá činnost. Polda byl naprosto skvělý a je to pro mě zásadní etapa umělecky i lidsky, ale říkal jsem si, že v nejlepším se má přestat a že musím zkusit další výzvy. Snad Bříza na parťáka Andreje nezapomene.

Děkuji za rozhovor.

 Vladan Drvota

Autor: 
redakce
Aktuálně
Vládní opatření sice omezují pohyb lidí, ale brněnské hřbitovy zůstanou nadále otevřeny. Během Památky zesnulých bude dokonce jejich otevírací doba prodloužena. Mimo ni budou hřbitovy přístupné...
26.10.2020 - 17:35
Brněnské moře na půl roku opět osiří, končí 74. plavební sezóna. Přesto, že ji ovlivnila koronavirová pandemie a byla o šest týdnů kratší, lodě převezly 243 tisíc cestujících. Největším tahákem letos...
25.10.2020 - 17:52
Průměrná cena za metr čtvereční volného bytu v brněnské novostavbě stoupla za poslední čtyři roky o 48 procent. Dosahuje částky 88 tisíc korun, což je o necelých třicet tisíc méně než v hlavním městě...
24.10.2020 - 11:44
Devítičlenného hloučku před nákupním centrem nedaleko hlavního nádraží si včera večer všimla hlídka městské policie.
22.10.2020 - 16:20
Podle aktuální epidemiologické situace navyšuje FN Brno počty lůžek. Tento týden je kapacita pro covid pozitivní pacienty kolem 150 lůžek, dalších 50 může nemocnice poskytnout během pár dní, pokud...
22.10.2020 - 09:31
Nepříznivý vývoj epidemie koronaviru přiměl městskou policii k výraznému omezení přístupu do svých objektů.
21.10.2020 - 19:53
Komentáře