Reklama
reklama

Hody, kroje i tradice na dědinách žijí

Čí só hode, naše hode, poďme stará do hospode. Popěvek, který s koncem prázdnin a chýlícím se létem zazní v mnoha obcích. Přináší s sebou oblíbenou tradici, na kterou se ve velkých městech pozapomnělo. Jaký je však její původ a proč se vlastně hody slaví? A kde jsou stále součástí místního koloritu?

Chcete-li neopakovatelnou atmosféru hodů zažít nebo prostě jen s moravskou tradicí seznámit například své ratolesti, máte nyní jedinečnou šanci. Májky vyrostou v mnoha vesnicích a hody se tak slaví téměř každý týden, mnohdy i na více místech najednou. A určitě je oč stát. Na jižní Moravě má totiž tento svátek osobité kouzlo a zdá se, jako by zde v tomto období čas plynul tak trochu jinak.

Hodový čas na Moravě zaujímá dlouhé období od srpna do prosince. Najdou se ale i výjimky, například v Rašovicích. Zde se letos mája stavěla poslední červnový pátek a dvoudenní veselí zakončil v první červencovou neděli krojovaný průvod obcí a následná večerní zábava. Počátek hodů nelze jasně datovat. Původním významem těch, které se konaly v podzimním čase, bylo poděkování za úrodu, dostaly ale rovněž církevní význam a byly zlatým bodem kulturního dění v obci. V jednotlivých dědinách se konání hodů odvozuje od patrona místního kostela a veselice přichází na program v období kolem jeho svátku. Světci se tak vzdává úcta a poděkování za ochranu. Například v obci Hrušky, která správně spadá pod křenovickou farnost, právě s Křenovicemi tradičně oslavovali společného patrona, svatého Vavřince, jehož svátek připadá na 10 srpna. Letos jsou křenovické Vavřinecké hody na programu 11.–13. srpna. V Hruškách však během posledních deseti let projevili samostatnost a hody připadly na svátek Panny Marie Sněžné, jíž je zasvěcen i tamní kostel.

Chcete-li si proto užít slavnosti první srpnový víkend, zavítejte právě sem. Do lidových tradic se pokusil v roce 1786 vnést jednotu v celém Rakousku císař Josef II. a termín císařských hodů přiřkl na neděli po svatém Havlu, který je 11 října. Ty všeobecné však přijali pouze v některých obcích, v jiných se hodovalo i dvakrát do roka. Bylo tomu tak například ve zmíněných Křenovicích, přežily však pouze ty Vavřinecké. Tradice jsou stále živé nejen pro místní občany, ale lákají i obyvatele větších měst. „Tradičně jezdíme na hody do Šaratic, kde máme vzdálenou rodinu. V Brně sice některé části hody dělají taky, ale na vesnici mají větší kouzlo a určitě chci, aby děti věděly, co je to májka a jak vypadá kroj a znaly ty lidové písně. A baví to i nás, rodiče,“ svěřil se Martin Jančík z Brna. Tradiční šaratické hody připadnou na třetí srpnový víkend, ve stejný čas se konají i ty v Křižanovicích. A kam ještě za tradicí zavítat? Ke konci srpna ožijí například návsi ve Vážanech nad Litavou, Kobeřicích u Brna a Hodějicích.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Letos v dubnu vyvolal poprask a nevoli obcí, o kterých se nelichotivě zmiňoval, nyní vychází jeho nová verze. Autentický průvodce To je Brno má i novou kapitolu, v níž dotčená místa vyzdvihují svou...
21.09.2017 - 19:53
Prostor Flédy se v neděli 1. října opět zaplní oblíbeným bleším trhem. Celkem tu nabídne téměř 50 lokálních prodejců vlastnoruční výrobky, věci z druhé ruky, knihy, originální retro věci a rozšíří se...
21.09.2017 - 13:38
Milovníci tradičních i netradičních burgerových specialit a dobré společnosti zbystřete. Již od pátku do neděle můžete potěšit své chuťové pohárky, stačí jenom zavítat na prostranství před obchodní...
21.09.2017 - 07:00
Měsíc po umístění speciální lavičky plné knih v parku na Obilním trhu si už jen tak nepočtete. Knihy jsou rozebrané, prostor lavičky zaplnily odpadky.
20.09.2017 - 19:53
Víno a burčák ze čtyřiadvaceti vinařství, řemeslné a dárkové zboží, občerstvení a farmářské produkty a denně doprovodný program od odpoledních do večerních hodin. Přesně na tohle se mohou těšit...
20.09.2017 - 11:56
Za měsíc se uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a všichni obyvatelé republiky mají právo volit i mimo místo svého trvalého bydliště. Musí si však včas vyřídit voličský průkaz.
20.09.2017 - 08:17
Komentáře