Reklama
reklama

Hody, kroje i tradice na dědinách žijí

Čí só hode, naše hode, poďme stará do hospode. Popěvek, který s koncem prázdnin a chýlícím se létem zazní v mnoha obcích. Přináší s sebou oblíbenou tradici, na kterou se ve velkých městech pozapomnělo. Jaký je však její původ a proč se vlastně hody slaví? A kde jsou stále součástí místního koloritu?

Chcete-li neopakovatelnou atmosféru hodů zažít nebo prostě jen s moravskou tradicí seznámit například své ratolesti, máte nyní jedinečnou šanci. Májky vyrostou v mnoha vesnicích a hody se tak slaví téměř každý týden, mnohdy i na více místech najednou. A určitě je oč stát. Na jižní Moravě má totiž tento svátek osobité kouzlo a zdá se, jako by zde v tomto období čas plynul tak trochu jinak.

Hodový čas na Moravě zaujímá dlouhé období od srpna do prosince. Najdou se ale i výjimky, například v Rašovicích. Zde se letos mája stavěla poslední červnový pátek a dvoudenní veselí zakončil v první červencovou neděli krojovaný průvod obcí a následná večerní zábava. Počátek hodů nelze jasně datovat. Původním významem těch, které se konaly v podzimním čase, bylo poděkování za úrodu, dostaly ale rovněž církevní význam a byly zlatým bodem kulturního dění v obci. V jednotlivých dědinách se konání hodů odvozuje od patrona místního kostela a veselice přichází na program v období kolem jeho svátku. Světci se tak vzdává úcta a poděkování za ochranu. Například v obci Hrušky, která správně spadá pod křenovickou farnost, právě s Křenovicemi tradičně oslavovali společného patrona, svatého Vavřince, jehož svátek připadá na 10 srpna. Letos jsou křenovické Vavřinecké hody na programu 11.–13. srpna. V Hruškách však během posledních deseti let projevili samostatnost a hody připadly na svátek Panny Marie Sněžné, jíž je zasvěcen i tamní kostel.

Chcete-li si proto užít slavnosti první srpnový víkend, zavítejte právě sem. Do lidových tradic se pokusil v roce 1786 vnést jednotu v celém Rakousku císař Josef II. a termín císařských hodů přiřkl na neděli po svatém Havlu, který je 11 října. Ty všeobecné však přijali pouze v některých obcích, v jiných se hodovalo i dvakrát do roka. Bylo tomu tak například ve zmíněných Křenovicích, přežily však pouze ty Vavřinecké. Tradice jsou stále živé nejen pro místní občany, ale lákají i obyvatele větších měst. „Tradičně jezdíme na hody do Šaratic, kde máme vzdálenou rodinu. V Brně sice některé části hody dělají taky, ale na vesnici mají větší kouzlo a určitě chci, aby děti věděly, co je to májka a jak vypadá kroj a znaly ty lidové písně. A baví to i nás, rodiče,“ svěřil se Martin Jančík z Brna. Tradiční šaratické hody připadnou na třetí srpnový víkend, ve stejný čas se konají i ty v Křižanovicích. A kam ještě za tradicí zavítat? Ke konci srpna ožijí například návsi ve Vážanech nad Litavou, Kobeřicích u Brna a Hodějicích.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Svatbu lze pořádat na mnoha místech – v kostele, na radnici, zámku, lodi, zahraně, v parku nebo hotelu. Pro netradiční místo pro svůj obřad se rozhodli budoucí novomanželé Jana Manová a Milan Hypra,...
20.06.2018 - 20:00
Telefonát, v němž se ozval hlas opilého muže, zaznamenali včera v nočních hodinách policisté na Břeclavsku. Muž vyhrožoval, že skočí pod vlak. Svůj slib však nesplnil, načež jej policisté odvedli...
20.06.2018 - 16:07
Podvodník na fotografii Foto: Policie České republiky
Brněnští kriminalisté pátrají po podvodníkovi, který se vydával za celníka, aby připravil svou oběť o 900 tisíc korun. Poznáváte jej na fotografii?
20.06.2018 - 08:00
Ilustrační foto Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Některé zastávky, na kterých musí lidé na vozíčku překonávat překážky například v podobě obrubníku, budou nově bezbariérové. Při přestavbě překážky dopravní podnik odstraní.
19.06.2018 - 19:41
Při úklidu lze narazit na různé věci, avšak na nález z minulého týdne nezapomene žena, která při úklidu objevila ruční granát. Stalo se tak v Kyjově na Hodínsku při vyklízení rodinného domku. O ruční...
19.06.2018 - 14:00
Rozsáhlá rekonstrukce silnice I/50 ve Slavkově u Brna pokračuje. Uzavírka se v dnech 19. června až 29. června dostane do fáze, kdy dopravu budou po dobu deseti dnů řídit semafory.
19.06.2018 - 12:00
Komentáře