Reklama
reklama

Hody, kroje i tradice na dědinách žijí

Čí só hode, naše hode, poďme stará do hospode. Popěvek, který s koncem prázdnin a chýlícím se létem zazní v mnoha obcích. Přináší s sebou oblíbenou tradici, na kterou se ve velkých městech pozapomnělo. Jaký je však její původ a proč se vlastně hody slaví? A kde jsou stále součástí místního koloritu?

Chcete-li neopakovatelnou atmosféru hodů zažít nebo prostě jen s moravskou tradicí seznámit například své ratolesti, máte nyní jedinečnou šanci. Májky vyrostou v mnoha vesnicích a hody se tak slaví téměř každý týden, mnohdy i na více místech najednou. A určitě je oč stát. Na jižní Moravě má totiž tento svátek osobité kouzlo a zdá se, jako by zde v tomto období čas plynul tak trochu jinak.

Hodový čas na Moravě zaujímá dlouhé období od srpna do prosince. Najdou se ale i výjimky, například v Rašovicích. Zde se letos mája stavěla poslední červnový pátek a dvoudenní veselí zakončil v první červencovou neděli krojovaný průvod obcí a následná večerní zábava. Počátek hodů nelze jasně datovat. Původním významem těch, které se konaly v podzimním čase, bylo poděkování za úrodu, dostaly ale rovněž církevní význam a byly zlatým bodem kulturního dění v obci. V jednotlivých dědinách se konání hodů odvozuje od patrona místního kostela a veselice přichází na program v období kolem jeho svátku. Světci se tak vzdává úcta a poděkování za ochranu. Například v obci Hrušky, která správně spadá pod křenovickou farnost, právě s Křenovicemi tradičně oslavovali společného patrona, svatého Vavřince, jehož svátek připadá na 10 srpna. Letos jsou křenovické Vavřinecké hody na programu 11.–13. srpna. V Hruškách však během posledních deseti let projevili samostatnost a hody připadly na svátek Panny Marie Sněžné, jíž je zasvěcen i tamní kostel.

Chcete-li si proto užít slavnosti první srpnový víkend, zavítejte právě sem. Do lidových tradic se pokusil v roce 1786 vnést jednotu v celém Rakousku císař Josef II. a termín císařských hodů přiřkl na neděli po svatém Havlu, který je 11 října. Ty všeobecné však přijali pouze v některých obcích, v jiných se hodovalo i dvakrát do roka. Bylo tomu tak například ve zmíněných Křenovicích, přežily však pouze ty Vavřinecké. Tradice jsou stále živé nejen pro místní občany, ale lákají i obyvatele větších měst. „Tradičně jezdíme na hody do Šaratic, kde máme vzdálenou rodinu. V Brně sice některé části hody dělají taky, ale na vesnici mají větší kouzlo a určitě chci, aby děti věděly, co je to májka a jak vypadá kroj a znaly ty lidové písně. A baví to i nás, rodiče,“ svěřil se Martin Jančík z Brna. Tradiční šaratické hody připadnou na třetí srpnový víkend, ve stejný čas se konají i ty v Křižanovicích. A kam ještě za tradicí zavítat? Ke konci srpna ožijí například návsi ve Vážanech nad Litavou, Kobeřicích u Brna a Hodějicích.

Autor: 
Lenka Gregorová
Aktuálně
Ilustrační foto, policie Foto: Centrum news / Tomáš Varga
Brněnští policisté včera zasahovali u loupežného přepadení banky v centru Brna. Lupiče zachytili ještě na místě činu. Podle jeho slov má s loupením bank zkušenosti.
15.12.2017 - 13:05
Jeden muž zemřel při autonehodě na silnici mezi obcemi Neslovice a Tetčice na Brněnsku při čelní srážce dvou osobních aut. Hasiči řidiče museli vyprostit. Jeden však svým zraněním podlehl.
15.12.2017 - 07:00
Brněnské letiště Foto: Centrum news
Do pěti míst bude od nového roku možné lítat přímými linkami z brněnského letiště. Do Milána, Říma, Barcelony, Bruselu a ukrajinského Lvovu s celoročním provozem a v období červen až září do Splitu a...
14.12.2017 - 16:11
Obsluha kamerového systému městské policie prokázala dnes po páté hodině ráno brilantní postřeh. V centru města si všimla muže odpovídajícího popisu pachatele, který se v noci na včerejšek vloupal do...
14.12.2017 - 14:23
Ilustrační foto Foto: FNUSA
Fakultní nemocnice u sv. Anny rozšíří svůj výzkum. Získala 10,8 milionů korun od Grantové agentury České republiky na čtyři výzkumné projekty. Zaměří se na plicní tkáně, krční tepny, na léčbu...
14.12.2017 - 07:05
Mercedes už na kluzišti nestojí Foto: Centrum news/Daniel Kempský
Dnes v noci zmizel reklamní vůz značky Mercedes Benz z kluziště u Jošta na Moravském náměstí. Brno-střed jej spolu s reklamními nápisy muselo odstranit na popud Odboru památkové péče brněnského...
13.12.2017 - 13:20
Komentáře