Reklama
reklama

Historická loď se vrací na hladinu Brněnské přehrady pod názvem Morava

Loď z roku 1955, kterou postavili svépomocí zaměstnanci Dopravního podniku města Brna, opět slouží veřejnosti. Po náročné rekonstrukci a pod novým jménem Morava poprvé vyplula v sobotu 4. července 2020. První plavbě pro veřejnost předcházel slavnostní křest.

Morava, sedmá loď z flotily Dopravního podniku města Brna, bude vypravována jak na pravidelné lince, tak na komerčních plavbách, které jsou čím dál oblíbenější. Pětatřicetitunová kráska převeze až 150 lidí.

„Jsem velmi ráda, že Dopravní podnik města Brna k náročné rekonstrukci přistoupil a loď se tak po devíti letech mohla vrátit zpátky na hladinu Brněnské přehrady, kde se přidala k šestici stávajících lodí. Brňané v uplynulých měsících pro loď ve veřejné anketě vybrali jméno Morava. Já jí přeji, ať je okrasou nejen naší přehrady, ale celé Moravy a přiláká sem spoustu nových cestujících,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Během uplynulých 16 měsíců loď prošla kompletní rekonstrukcí spočívající v opravě hlavní paluby, kormidelního systému, interiéru, elektroinstalace, dnové a boční obšívky, vodotěsné přepážky a požárního a drenážního systému. „Největší výzvou bylo vměstnat veškerou elektrovýzbroj a požární systém do podpalubí, protože prostoru je zde málo a výzbroje mnoho. Výpočty i umístění musí být přesné, aby byla zachována stabilita lodě,“ vysvětlil vedoucí lodní dopravy DPMB Martin Ecler. Poslední práce, jako jsou instalace zábradlí nebo kormidelny a také umístění nového jména na příď a záď lodi, pak probíhaly opět v areálu lodní dopravy DPMB. Tam bylo v průběhu opravy nutné rozšířit molo pro noční stání lodí, původní mělo kapacitu šest lodí.

Náklady na rekonstrukci činily 15,6 milionu Kč, přičemž DPMB se na ni podařilo získat dotaci 5 milionů Kč od Ministerstva pro místní rozvoj – z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech.

Loď z roku 1955 původně nesla jméno Moskva, v roce 1992 byla přejmenována po partnerském městě Brna na Dallas. Od roku 2011 byla kvůli špatnému technickému stavu mimo provoz. Od roku 2013 je technickou kulturní památkou.

TZ: DPMB

Autor: 
Jana Danielová
Aktuálně
Bagrováním původních chodníků začala revitalizace prostoru v centru Řečkovic. Nová podoba Palackého náměstí vyjde Městskou část Brno-Řečkovice a Mokrá Hora na 16 milionů korun.
13.08.2020 - 08:11
Dvacet let seznamuje se životem a vzděláváním nevidomých a těžce slabozrakých dětí i dospělých osob expozice Kultura nevidomých. Její historii od úterý mapuje výstava Jsme tu s vámi již 20 let....
12.08.2020 - 14:05
Na tísňovou linku městské policie se včera odpoledne obrátil pracovník úřadu práce v centru města.
11.08.2020 - 18:56
Pátera Martina Středu, jezuitu, který sehrál klíčovou roli při obraně Brna před Švédy, připomene socha. Ta bude odhalena před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v rámci festivalu Den Brna.
11.08.2020 - 12:29
Pozornost ženy upoutalo barevné klubko ukryté ve vysoké trávě nedaleko bytového domu v Bystrci. Když přišla blíž, uviděla asi dvoumetrového hada.
11.08.2020 - 08:12
Ještě 4 dny mohou ti, kdo splňují podmínky vládního programu COVID – Nájemné, požádat v jihomoravské metropoli o prominutí nájmu nebytových prostor.
10.08.2020 - 17:08
Komentáře